Yüksek Kolesterole Ne İyi Gelir?

Yüksek Kolesterole Ne İyi Gelir?

/
/
25 görüntüleme

Kolesterolü yüksek kişilerin bu rahatsızlığı kontrol altına alması gerekmektedir. Biz de, bu yazımızda, kolesterole ne iyi gelir sorusunun cevaplarını sizlere sunacağız.

Kolesterol Öncelikle kolesterolün tanımını yapalım. Hayvansal besinlerde bulunan ve vücuttaki tüm hücrelerimizde bulunan ve yapı itibariyle yağa benzeyen maddeler kolesterol olarak tanımlanır.

İki çeşit kolesterol vardır

İyi kolesterol (HDL) vücudumuzun hücrelerinde bulunan kolesteroldür.  Genellikle vücut yapısında bulunduğu için dışarıdan alınmaz.

Kötü Kolesterol (LDL), kolesterolü vücudumuzdaki damarlara ve dokulara taşır. Böylece kalp-damar hastalıklarının oluşmasına yol açar. Kötü kolesterol kontrol altına alınması gereken bir sorundur.

Yüksek kolesterol, uzun bir süre kontrol altına alınmazsa, zaman içinde kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına neden oluyor.

Kolesterolü düşürmek, aslında pek zor değildir. Kilo almamak, beslenme alışkanlıkların düzenlenmesi ve spor ile kanınızdaki kötü kolesterolü (LDL) düşürmeniz zor olmayacaktır.

Yüksek Kolesterole Ne İyi Gelir?

Kolesterole iyi gelen besinlerin en önemliler Omega 3 yağ asitlerini bol miktarda barındıran balıklar, lifli tahıllar ve yaprağı yeşil sebzelerdir.

 • Kolesterol
 • Yulaf

Kahvaltıda yulaf ezmesi yemek, pek çoğumuzun beslenme alışkanlıklarında yoktur. Ancak yulaf da kolesterol dostu bir yiyecektir. Özellikle kahvaltılarda yulafın yanında bir adet yeşil elma da yiyerek kolesterolünüz düşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 • Fındık

Fındık kalp dostu, kolesterol düşmanı bir kuruyemiştir. Birçok faydası bulunan, lifler ve tekil doymamış yağlar açısından zengin olan fındığı günde 1 avuçtan az miktarda tüketebilirsiniz. Fındık kolesterole çok iyi gelmektedir.

 • Balık

Omega 3 yağ asitlerinin en çok bulunduğu yiyeceklerden biri balıktır. Omega 3 yağ asitleri iyi kolesterolü (HDL) yükseltip, kanı inceltir. Böylece kolesterole bağlı olarak gelişien kalp ve damar hastalıkları riskini düşürmüş olabilirsiniz.

Özellikle hamsi, somon, ton balığı, sardalye balığı omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.

 • Doymamış Yağlar

Yemeklerinizde hayvansal yağlar kullanmak yerine, fındık yağı, zeytinyağı, avokado yağı gibi doymamış yağları kullanmanız kolesterole iyi gelecektir.  Yemeklerinde sürekli bu saydığımız yağları kullanan kişilerin kolesterol düzeyi oldukça düşmüştür.

Kolesterol problemi yaşıyorsanız mutlaka, yemeklerinizde zeytinyağı kullanın.

 • Kepekli Tahıllar

Lif ve yulaf açısından zengin tahıllar kötü kolesterol olarak tanımlanan LDL’ yi düşürmektedir. Kolesterolden kurtulmak istiyorsanız, beyaz ekmek tüketmeyin. Bunun yerine tam tahıllı ekmek tüketin. Pirinç pilavı yapacaksanız esmer pirinç kullanın. Bu şekilde de kolesterolünüzü yüzde 7 ile 14 arası düşürebilirsiniz.

 • Keten Tohumu

Günde içinde 30 ile 50 gram arasında keten tohumu tüketmeniz kolesterol seviyenizi düşürecektir.  Keten tohumunu yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu şekilde de kolesterolünüz yüzde 8 ile 14 arasında düşecektir.

 • Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın faydalarına daha önce değinmiştir. Gün içinde yiyeceğiniz yarım diş çiğ sarımsak kolesterolü düşürmenize katkıda bulunacaktır. Sarımsağı tüketirken, tansiyonunuzun az da olsa düşeceğini unutmayın.

 • Likopen İçeren Yiyecekler

Meyve sebzelere kırmızı rengini veren likopen  de LDL’ yi düşürmektedir.  Özellikle domatesin de kolesterolü düşürücü etkisinden bahsedilmektedir. Ancak, bazı uzmanlar, likopenli yiyeceklerin kolesterole herhangi bir etki etmediğini de söylemektedir.

 • Ceviz

Cevizin kolesterolü düşürücü etkisinden senelerdir. Bahsedilmektedir. Ancak ceviz kalori açsından çok zengin bir kuruyemiştir. Günde 3-4 adet ceviz yeterli olacaktır.

 • Badem

Badem de kolesterole iyi gelen kuruyemişlerden biridir. Aynen ceviz gibi yüksek kalorili olan çiğ bademden günde 7-8 taneden fazla tüketmeyin.

 • Arpa

Eskiden arpadan ekmek yapıldığını pek çoğumuz hatırlamaz. Eski insanların bu kadar sağlıklı olma nedenlerinden biri de beyaz un yerine arpadan yapılan ekmeği tüketmelidir. Kolesterolü düşürmek için beyaz ekmek yerine arpa ekmeğini kullanabilirsiniz.

 • Kolesterol ve Spor

Yukarıdaki beslenme önerilerini spor ile desteklerseniz başarıya ulaşabilirsiniz. Günde 45 dakika boyunca yüksek tempolu yürüyüş yapın. 4 ay sonunda kolesterol düzeyiniz yüzde 20 kadar düşecektir. Tempolu koşu yapmak için herhangi bir sağlık probleminiz yoksa tempolu koşu da kalp kaslarınızın güçlenmesine de yardımcı olacaktır.

 • Siğara ve Kolesterol

Sigara tek başına sağlık düşmanıdır. Sigara damarların tıkanmasına yol açarak iyi kolesterolü düşürmektedir. Eğer kolesterol problemi yaşıyorsanız sigara içmeyin ya da sigarayı bırakmaya çalışın.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine