Yeşil Kimdir? (Mahmut Yıldırım) Yeşil Hakkında Bilgi

Yeşil Kimdir? (Mahmut Yıldırım) Yeşil Hakkında Bilgi

/
/
46 görüntüleme

1951 yılında Bingöl’ün Solhan ilçesi Dicnik Köyü’nde dünyaya gelen Mahmut Yıldırım, Ahmet Demir adıyla da bilinen “Yeşil” kod adlı Kontrgerilla elemanıdır. MHP’ye yakın bir isim olan Mahmut Yıldırım, henüz 22 yaşındayken 1973 yılında, Bingöl Genç İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından kullanılmıştır. Aynı yıl Jandarma komutanlığından, MİT Tatvan Bölge Müdürlüğü’ne alınmış ve bir sürede burada kullanılmıştır. Askerlik görevini bitirdikten sonra 1975 yılının kasım ayında MİT için çalışmaya devam etmiştir. Mit için çalışırken aynı zamanda Milli Görüş hareketi içerisinde yer almıştır. 1977 yılında Elazığ’da Etibank tesislerinde göreve başlamıştır.

Yeşil Kimdir?

1981 yılı Mahmut Yıldırım için dönüm noktası olmuş ve bu yıl farklı bir kimlikle ve “Yeşil” kod adıyla farklı bir göreve başlamıştır. Yeşil’in adı ilk olarak Susurluk kazasında gündeme geldi ve birçok cinayetin tetikçisi olduğu söylendi. Susurluk raporunda kendisine 12 sayfalık bir yer verildi. Yeşil’den çok bahsedildi ama onu gören kimse olmadı. Dönemin başbakanı Mesut Yılmaz, Yeşil’in öldürüldüğünü söyledi.

Bir süre sonra Yeşil’in adı bu seferde İHD başkanı Akın Birdal’ın öldürülmesi olayı ile gündeme geldi. Akın Birdal’ı vuranlarla bağlantısı ortaya çıktı. Bu da Yeşil’in hala hayatta olduğunu gösteriyordu.

MİT ve JİTEM’de görev aldığı belirlenen ve Ahmet Demir ve Mehmet Kırmızı isimli sahte kimlikler kullanan Mahmut Yıldırım, Güneydoğu’da da “Sakallı” kod adıyla tanınıyordu. Mahmut Yıldırım’ın geçmişi tamamen olmasa da büyük ölçüde deşifre edilebilmiştir.

Binbaşı Ahmet Cem Ersever’in öldürülmesi olayından başka, Güneydoğu’da faili meçhul olaylarda tetikçilik yaptığı tespit edildi. Abdullah Öcalan’a, Suriye’de suikast planlanması olayında da görevlendirildiği ileri sürülmüştür. Ancak bu olay istihbarat sızıntısı ile başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Sabancı Suikastı faillerinden Mustafa Duyar’ı, Suriye’den alıp getiren ekipte yer aldığı da söylendi. Yeşil ile ilgili birçok iddia ortaya atıldı. “Yeşil” kod adının birden fazla kişi tarafından kullanıldığı söylendi. Hatta bu kod adını kullananlardan birinin üst düzey bir görevde bulunduğu ve Güneydoğu’da PKK’ya karşı yürütülen operasyonlarda görev aldığı söylenmektedir.

Mahmut Yıldırım’ın bir dönem Ankara’da bir pavyonda olay çıkarttığı ve Emniyette Orhan Taşanlar ve ekibi tarafından dövüldüğü ve Dönemin MİT müsteşarı Mehmet Eymür tarafından polisin elinden alınarak tedavi ettirildiği iddia edilmiştir.

Yeşil isminin korku ve baskı amacıyla Susurluk çetesi tarafından kullanıldığı ve kumarhaneciler kralı olarak bilinen Ömer Lütfi Topal’ın öldürülmeden önce para yatırdığı hesabın Ahmet Demir ismine açıldığı tespit edildi.

Mahmut Yıldırım’ın hayatta olup olmadığı konusunda halen net bir bilgi yoktur.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine