En İyi Pilav Yemeği Tarifi, Pilav Yapmanın Püf Noktaları: İyi Pilav Nasıl Yapılır?

Hepimizin bildiği gibi yemeklerimizin arasında olmazsa olmazlardan biri pilav yemeğidir. Tek yenilebilirken çoğu ana yemeğin yanında da en çok kullanılan ve yenilen yemekler arasında ilk sıralardadır pilav.

En İyi Pilav Yemeği Tarifi, Pilav Yapmanın Püf Noktaları: İyi Pilav Nasıl Yapılır?

Hepimizin bildiği gibi yemeklerimizin arasında olmazsa olmazlardan biri pilav yemeğidir. Tek yenilebilirken çoğu ana yemeğin yanında da en çok kullanılan ve yenilen yemekler arasında ilk sıralardadır pilav. Türk yemeklerinden pilavı yapmanın en büyük sorunu ise iyi pilav nasıl yapılabilir veya tane şeklinde olması için nelere dikkat etmeliyiz gibi sorulara cevap aramaktır.

Ne kadar çok zor gibi görünse de pilav yapmak aslında göründüğünden çok daha basittir. Günümüzde insanlar pilav yapmanın zorluğu için eğer birisi pilav yapmayı biliyorsa diğer yemekleri de yapabilir gibi düşüncelere sahiptir. Bu düşünce pilavın zor bir yemek olduğunu savunsa da pilav yapmak aslında çok kolay bir marifettir. Pilav için yemek tarif kitaplarında bile çok çeşitli tarifler bulunmaktadır Tarifindeki en ufak bir değişim pilavın çok farklı olmasına ve iyi olmasına sebep olacaktır. Bu yüzden püf noktaları da yemek tarifi kadar önemlidir. Bu yazıda iyi bir pilav yapmak için hem tarifinden hem de püf noktalarından bahsedeceğiz.

Pilav İçin Gereken Malzemeler

 • 2 su bardağı pirinç
 • 1 çay bardağı arpa şehriye
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 3 su bardağı su

Yapılışı

Öncelikle pirinç suyun altında bulanık suyu tamamen çıkana kadar yıkanmalı, yıkandıktan sonra süzgeçten geçirilmelidir. Tencereye koyulan tereyağı eridikten sonra ayrılan arpa şehriye kahverengileşinceye kadar tencerede kavrulmalıdır. Daha sonra yıkanan pirinç tencereye dökülerek yaklaşık 3 dakika boyunca iyice kavrulmalıdır. Tuzunu yeterince kattıktan sonra sıcak suyu tencereye dökerek tencerenin kapağı kapatılmalı ve pirinçler suyu çekene kadar kısık ateşte pişirilmelidir.

Pilav Yapımı İçin Püf Noktalar

 • Pirinç, baldo pirinç olarak tercih edilirse daha büyük ve tane olarak kalabilecektir.
 • Eğer pirinç ılık suda 10 dakika bekletilirse pişme işlemi sırasında daha çabuk ve iyi pişecektir. Fakat pirinç her şekilde iyice ve duru su çıkana kadar yıkanmalıdır.
 • Pilav yapımında tereyağı kullanılırsa pilav piştikten sonra hem daha iyi kokacak hem de daha lezzetli olacaktır. Eğer az miktarda zeytinyağı da konulursa tereyağının yanmasını önleyecektir. Pirinç tencereye sıcak suyu koymadan önce ne kadar çok karıştırılırsa pilav o kadar iyi olacaktır. Kaşık tahta olursa ve aşağıdan yukarıya doğru karıştırılırsa pirinç zarar görmeyecek ve kırılmayacaktır.
 • Beyaz bir pilav olması isteniyorsa 2 damla limon sıkılırsa pilav hem daha beyaz olacak hem de tereyağının vermiş olduğu sarılık giderilecektir. İyi bir pilavın diğer bir püf noktası ise ölçünün yeterli ve düzgün olmasıdır. Eğer 1 su bardağı pirinç pişirilecekse 1,5 su bardağı sıcak su konulacak şekilde ölçü ayarlanmalıdır. Su ise kaynamış ve 2 dakika bekletilmiş şekilde olabilir.
 • Pilav pişme esnasında karıştırılmamalı, sadece ilk esnada sıcak su koyulduğu zaman suyu eşit miktarda her tarafına dağıtılacak şekilde karıştırılarak daha sonra kapağını kapatıp pişmeye bırakılmalı. Pilav, kısık ateşte pişirilmeli çünkü yoğun bir ateşin üzerinde pişirilirse pilav lapa ve hamur olacaktır.
 • Pilav pişerken tencerenin kapağı hiç açılmamalı çünkü kapak açılırsa içerisindeki buhar çıkıp dağılarak pilavın pişme zamanını değiştirecektir ve pilavın iyi pişmemesine sebep olacaktır. Pilav piştikten sonra hemen tabaklara koymadan önce üzerine kâğıt havlu veya temiz bir küçük havluyu koyarak onun demlenmesi sağlanmalıdır. 20 dakika bekletilir ve demlenirse pilav daha tane şeklinde olacaktır ve lapa olmayacaktır.
 • Görüldüğü gibi iyi bir pilav yapmak için aslında pilavı tarifindeki gibi yapmak değil, püf noktalarına daha çok önem verilmesi gerektiğidir. Bunlar bir kaç kere denendikten sonra el alışkanlığı olacağından dolayı pilav yapımı artık hiç zor olmayacaktır. Eğer pilav bu yazılanlara göre yapılırsa şüphesiz en iyi pilav elde edilecektir.
Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER