Yırtıcı Hayvanlardan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Doğa yürüyüşlerinde, kamp alanlarında vahşi hayvanlar ile karşılaşabiliriz. Ülkemizde genelde karşılaşabileceğimiz vahşi canlılar ayılar, yaban domuzları, kurtlar ve yılanlardır. Bu tehlikeli canlılarla karşılaşmamız sonucunda yapmamız gereken en önemli ve ilk şey sakin kalıp ani hareket yapmamaktır.

Yırtıcı Hayvanlardan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Doğada bulunan vahşi hayvanlar doğada yaşayan diğer canlılara çeşit çeşit zarar verebilir. Sahip oldukları pençe vb. fiziksel özelliklerle canlılara zarar verirler. Avlarında büyük bir yardımı bulunan bu pençeleri onlara avlarında da avantaj sağlar. Doğada bulunan bu canlılar birçok diğer varlığa verdikleri hasarlardan dolayı insanlar bu canlılara yırtıcı canlılar derler. Bu canlılar vahşi olmalarına rağmen tabii ki de insanlar tarafından alınan birçok yöntem sayesinde bayıltılıp sakinleştirilebilirler. Fakat vahşi canlılar kendilerinin de avcıları olduklarını bildiklerinden sadece avlanmazlar aynı zamanda kendilerini ve sürülerini de korumayı bir görev olarak üstlenirler. Tabii ki de bu görevi sürünün sahip olduğu en güçlü aslan üstlenir. Çünkü sürüdeki en güçlü aslan aynı zamanda sürüdeki liderlik özelliğine en fazla sahip olan kişidir.

Vahşi Yaratıkların Verdiği Hasarlar

Vahşi yaratıkların birçok canlıya verdiği hasar göz önünde bulundurulduğunda vahşi yaratıkların niçin bu isimle nitelendirildiği anlaşılır. Çünkü bu canlılar çoğu canlıya zarar verir. Vahşi canlılara örnek olarak doğada yaşayan aynı zamanda ormanlar kralı olarak nitelendirilen aslan örnek verilebilir. Aslanlar birçok canlıya zarar verirler. Bulundukları coğrafyadaki canlıları avlarlar. Bu şekilde hem nesillerini sürdürürler hem de diğer canlılara vahşi olduklarını bir kez daha kanıtlamış olurlar. Diğer canlılar bu canlılardan sadece toplu olarak kendilerini savunurken insanlar kendilerini geliştirmiş oldukları silah, tuzak vb. yöntemlerle savunurlar. Aslanlar vb. vahşi canlılar insanlara sahip oldukları pençelerle yere yatırarak üzerine atlar ve onu yerde pençeleyerek kendine uygun vahşi yöntemle insana zarar verir. Çoğu vahşi canlı diğer canlılara verdiği hasar gibi insanlarda bu hasardan büyük bir şekilde etkilenebilir fakat unutulmamalıdır ki insanlar kendilerini diğer canlılara göre saha korunaklı yöntemler geliştirmişlerdir.

Vahşi Yaratıkların Doğal Ortamları

Vahşi canlıların yaşadığı doğal ortamlar kendilerini diğer canlılardan korumak amacıyla geliştirilmiştir. Aslan vb. vahşi canlılar bu şekilde kendilerini evlerinde de korumayı başarırlar. Bir vahşi yaratık gün içerisinde avlanması diğer canlılar tarafından zor olduğundan avcı hayvanlarda bu vahşi canlıları avlamak için onların uyumasını beklerler. Aslanlar vb. vahşi yaratıklarda bu hayvanlardan geceleri uyku vakitlerinde kendilerini korumak amacıyla ya toplu bir şekilde uyurlar, ya içlerinden bir hayvan nöbet tutar ya da korunaklı bir mağara vb. oluşumun içerisinde uyurlar. Vahşi canlılarda kendi avcılarından kendilerini ve sahip oldukları sürülerini korumuş olurlar. Vahşi canlılar aynı zamanda sadece hayvan olan düşmanlarından değil insan avcılardan da korunmuş olurlar.

Yırtıcı Hayvanlardan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Doğa yürüyüşlerinde, kamp alanlarında vahşi hayvanlar ile karşılaşabiliriz. Ülkemizde genelde karşılaşabileceğimiz vahşi canlılar ayılar, yaban domuzları, kurtlar ve yılanlardır. Bu tehlikeli canlılarla karşılaşmamız sonucunda yapmamız gereken en önemli ve ilk şey sakin kalıp ani hareket yapmamaktır.

1.Ayılar

Ayılar tehlikeli canlılardır genelde mağara gibi oyuk şeklinde olan korunaklı yerlerde yaşarlar. Çok hızlı koşabilir, yüzebilir ve tırmanırlar. Bir ayı karşılaşılırsa ilk yapılması gereken şey, sakin bir şekilde göz temasını bozmadan yavaş hareketlerle sırtımızda ki çantayı veya üstünüzde olan bir kıyafeti yere bırakmaktır. Bu hareketin amacı ayının dikkatini dağıtmak ve kaçmak için vakit kazanmaktır. Sonra arkanızı dönmeden yavaş adımlarla geriye doğru adımlar atılmalıdır. Göz temas kesildiği anda arkanızı dönüp hızla oradan uzaklaşmalıyız.

​​​​Karşınıza çıkan ayı ayağa kalkmış ve bağırıyorsa yapılabilecek iki yöntem vardır. Birincisi cenin pozisyonu olarak ölü taklidi yapmaktır. İkinci olarak ise ellerimizi yukarıya kaldırıp bağırarak ondan güçlü olduğumuzu ifade edilmelidir.

2.Kurtlar

Kurtlar zeki, hızlı, duyguları hissedebilen, çevik ve öldürme içgüdüsü güçlü olan canlılardır. Genelde sürüler halinde hareket ederler. Bu bir kurt görüldüğünde başka kurtlarında yakınlarda olabileceği anlamına gelmektedir ve kurdun dikkatini çekmeden oradan uzaklaşılması gerekmektedir. Kurtlar insanlardan daha hızlı olduğu için onlardan kaçmaya çalışmak işe yaramaz. Ellerinizi göğsünüze vurup bağırarak, ileriye doğru adım atarak göz temasını bozmadan ondan daha güçlü ve büyük olunduğu hissettirilmelidir. Ülkemizde karşılaşma ihtimali yüksek olan bu yırtıcı canlı grubunu ateş ile korkutmak mümkündür. Bir meşale veya sürekli yanan kamp ateşi bu canlıların bulunduğunuz ortamdan uzak kalmasını sağlar.

3.Yılanlar

Yılanlar soğukkanlı canlılar grubunda yer aldığı için vücut ısılarını korumaya çalışırlar. Bundan dolayı yaşam alanları taşların altı, ağaç kökleri gibi yerlerdir. Eğer bir taşı kaldıracak veya bir ağacın önüne oturacaksak onların kaçış yönünde olmayacak şekilde konum almalıyız. Bir yılanla karşılaşıldığında ani hareketlerden kaçınarak sakin bir şekilde gözlerimizle yılanı takip etmeliyiz. Hareket edilmesi yılanın karşısındakini tehlikeli olarak algılamasına sebep olabilmektedir. Bunun sonucunda kaçınılmaz bir saldırıyla karşılaşılabilir.

4.Yaban Domuzları

Yaban domuzları bahsettiğimiz diğer canlılar kadar esnek ve hızlı olmasa da insana zarar verme oranının diğer canlılardan bir farkı yoktur. Genelde insanlara yaklaşmayan bu canlılar sürü halinde yaşarlar. Sürülerinin ya tamamı erkek ya da tamamı dişi olmaktadır. Çalıların arası gibi fark edilebilmesi zor yerlerde yaşarlar.

Yaban domuzları size çeşitli sebeplerle yaklaşabilirler. Bunlar merak, üstünlüğünü gösterme içgüdüsü ve yavrularını koruma gibi durumlardır. Yaban domuzunun esnek olmamasının nedeni boyunlarını aktif bir şekilde kullanılmalıdır. Bu onların keskin dönüşler yapmasına engel olur. Bu avantajı korunma için kullanabilmekteyiz. Bir yaban domuzu saldırısında eğer domuz size karşı koşuyorsa yakınınıza gelene kadar hareket edilmemelidir ve hızlı bir şekilde oradan uzaklaşılmaya çalışılmalıdır. Diğer bir çözüm yolu ise en yakın ağaca veya yüksek bir kayaya tırmanmaktır.

Yaban domuzlarının saldırılarda spesifik özellikleri yoktur ama insanlara ortalama olarak bir dakika saldırmaktadırlar.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER