Uçak Kazasından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Uçak düşerse kurtulma şansım var mı diye diye düşüncelerle uçağa binenler için uyulması gereken bazı kurallara uyulduğu takdirde hayatta kalma şansının arttırmak mümkün. İşte o altın değerindeki kurallar...

Uçak Kazasından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Düşünsenize; seyahat edeceksiniz kara yolunu değilde hava yolunu tercih ettiniz. Uçak biletinizi aldınız her şey hazır ve uçmadan önce havaalanında uçak kazası haberini duyuyorsunuz. Gördüğünüz manzara dehşet verici, uçak parçalanmış, alev almış yanıyor vs. Artık o uçuş size keyiften ziyade eziyete dönüşür. Böyle bir durumda herkesin aklına gelen ilk soru şu olur. Uçak Kazasından Kurtulmanın Yolları var mıdır? Uçak kazalarından kurtulmak mümkün mü? Ne yapmak yaşam şansını artırıyor? Hangi koltuk daha daha emniyetli? Biz bu kazaların yaşanmamasını temenni ediyoruz, fakat yaşanması durumunda birazda olsa yaşama şansını artıracak bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Uçağa Binildiğinde Neden Kurallar Her Seferinde Hatırlatılıyor?

Uçakla seyahat edenler bilirler. Uçuşa başlamadan önce uçuşla ilgili videolar oynatılır. Uçakta bulunan kabin görevlileri uçakta yolculuk esnasında uyulması gereken kuralları hatırlatırlar. Bu kuralların ve acil durumda nelerin yapılması gerektiğinin anlatılması bir havacılık kuralıdır. Uçakta görevli kabin memurları ve pilotlar yılda en az bir defa tüm acil durumlarını simülatörlerde yaşamaktadırlar. Bu simülatörler öyle gerçekçi ki tüm ihtimaller en ayrıntısına kadar uçuş ekibine anlatılıyor. Burada anlatılanlardan en ufak bir püf noktası dahi hayatınızı kurtarabilir. Bu yüzden siz siz olun ‘’ben bu kuralları kaç defa dinledim biliyorum tekrar dinlememe gerek’’ yok demeyin.

Uçakta Hangi Koltuk Daha Güvenlidir?

Aslında uçakta her koltuk güvenlidir. Bir kazanın oluş şekli en güvenilir sanılan koltuğun dahi güvensiz kılabilmektedir. Yolcu uçaklarında acil çıkış kapılarının olduğu yerlerde koltuk aralıkları biraz daha açıktır. Burada oturan yolculara fazladan konfor imkanı sunar. Ama bir kaza anında burada oturan yolcuların büyük bir sorumlulukları vardır oda uçakta bulunan diğer yolcuların tahliyesini sağlayacak acil çıkış kapılarının açılmasını sağlamaktır. Acil çıkış kapılarını açıp yolcuları tahliye etmekle yükümlüdür burada oturan yolcular. Bu koltuklarda yaşlılar, çocuklar, hamileler, engelli yolcular buraya oturamazlar. Bu koltuklarda oturan yolcular hem kendi güvenliklerini, hem de diğer yolcuların güvenliklerini düşünmek zorundadırlar.

Uçaklarda hangi koltuk daha güvenli acaba diye merak içerisinde olduğunuzu tahmin edebiliyorum. Hangi koltuğu alırsam beni olası bir kaza anında kurtarır tüm bu soruların cevabı aslında çok net: Arka koltuklar ve acil çıkış kapısına en yakın olan koltuklar ve koridor tarafındaki koltuklardır.

Yangın esnasında koridor tarafında oturanların daha şanslı olduğunu bilim adamları yapmış olduğu araştırma ile kanıtlamış durumdalar. Yapılan araştırmada 105 uçak kazasından sağ olarak kurtulan 2 bin yolcunun hangi koltuklarda oturduklarına bakıldığında tamamının koridor tarafında oldukları tespit edilmiştir.

Uçakta ön taraftaysanız şansınız yüzde 50 oranında diyebiliriz. Yani hem şanslısınız hemde şanssızsınız. Şanslı olunan kısım bir kaza anında uçağın tahliye edilme durumunda en önce tahliye edilecek olan kısın ön tarafta oturan yolculardır. Arka bölümlerde oturan yolcuların yangın esnasında kaçma oranı yüzde 53 dür.

Uçak Yolculuklarında Kemerlerinizi Mutlaka Bağlayınız.

Uçakta kalkışta ve inişte kabin görevlileri tarafından kemerlerinizin bağlanması için uyarı yapılır. Ayrıca uçakta kemer ikaz lambaları yanar. Kemerlerinizi kabin görevlisinin anlattığı gibi takmanız gerekmektedir. Gevşek takılan bir kemer bir kaza anında sizi sabit tutmaz. Uçağın acil iniş durumunda yolculardan ‘brace pozisyonu’ alması istenir. Bu pozisyon koltuğunuzda oturur durumda ve başınızı öne eğmiş bir pozisyondur. Ayaklarınızı birleştirin ve başınızı kollarınızın arasına alarak koruyun. Bu pozisyondaki amaç çarpma anında kafaya darbe alınmasını engellemektir. Havacılık tarihinde bu poziston sayesinde bir çok yolcu hayatını kurtarmıştır.

Kalkış Ve İnişte Uyumamaya Özen Gösterin

Uçak kazalarının büyük bir bölümü kalkış ve iniş esnasında meydana gelmektedir. Acil bir durumda mutlaka kabin görevlilerinin talimatlarını dinleyiniz. Uçağın tahliye edilmesi esnasında kesinlikle çok sakin olunmalıdır, çanta ve bavulları almaya çalışmamalıdır, uçağın koridorunu tıkamayın, çünkü bu durum normal bir zaman gibi değildir. En kısa sürede uçağın tahliye edilmesi gerekmektedir.

Diğer bir olay ise normal uçuşlarda karşılaşılan en büyük sorun kabin basıncı kaybıdır. Bu durumda uçak, kabin basıncının gerekli olmadığı irtifaya inmek için alçalmaya başlayacaktır. Böyle bir durum yaşanması halinde koltukların üzerinde bulunan oksijen maskeleri dökülmeye başlar. Önce kendi maskenizi takın ve sonra çocuklarınızın maskesini takınız. Neden önce çocuğumun oksijen maskesini takmayacağım diyenler için; çünkü siz kendinizi kaybettiğiniz takdirde çocuklarınızla ilgilenemeyeceksiniz. Bu durumun önüne geçmek için önce kendi maskelerinizi takın , daha sonra çocuklarınızın maskesini takınız. Maskeden soluduğunuz kimyasal, size kısa süreliğine yetecek olan oksijendir.

Uçakta Yangın Çıkarsa Ne Yapmalı?

Tüm yolculuklarda olduğu gibi uçak tada sigara içmek yasaktır. Kesinlikle içmem gerekiyor, tuvalette içsem kimse görmez Bir şey olmaz demeyin sakın. Uçakta bulunan alarmlar çok hassastır. Kabin yangınlarının diğer en büyük sebeplerinden biriside bilgisayarlarınızda ve cep telefonunuzda buluna lityum bataryalardır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kesinlikle bu konuda çok tecrübeli olan kabin memurları yangına müdahale etmelidir. Yangın durumunda tahliye esnasında eğilerek çıkmanız ve ağzınıza bir mendil yada buna benzer Bir şey koyarak dumandan daha az etkilenmenizi sağlayacaktır.

Uçak Kazasında Hayat Kurtaran Önlemler

 1. Mümkün olduğu kadar Acil çıkışın yakınındaki 5 sıradan koltuk alın.
 2. Seyahat ettiğiniz uçağın olası bir suya düşme anında vücut sıcaklığınızı korumak için ince giyinmeyin.
 3. Kalkış öncesinde mutlaka kabin görevlisi tarafından açıklanan güvenlik talimatlarını dinleyin ve onlara uyun.
 4. Obez ve yaşlı olan yolcular hareketlerinin kısıtlı olacağından dolayı aldıkları koltuklara ve oturdukları yerlere dikkat etmeleri gerekmektedirler.
 5. Yangınlarda koridor tarafındaki koltuklar cam tarafına göre daha güvenli koltuklardır.
 6. Uçakta mutlaka emniyet kemerinizi takınız.
 7. Taktığınız emniyet kemeri uçağın düşüş esnasında sizin hayatınızı kurtarabilir.
 8. Emniyet kemerleri bağlı olduğu halde düşüş pozisyonunda oturmayan yolcuların kafa darbe almaları daha yüksektir.
 9. Emniyet kemeri bağlı olmayan yolcuların hayatta kalma olasılıkları kesinlikle bir mucizeye bağlıdır.
 10. First-class yolcuları kapsayan ilk 11 sırada oturanların kaza anında hayatta kalma şansları maalesef yok.
 11. İlk 11 sıradan sonraki ilk 5 sıra çarpmayı yer çekimi kuvvetinin 12 katı gücünde hissediyor ve oturanların kurtulma şansları çok düşük.
Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 01:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER