Modaya Uyum Sağlayabilmenin Önemi, Modaya Uyum Sağlamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kadınların hayatlarında vazgeçemeyeceği bireysel özellikleri, kendilerini temsil edecek bir takım giyim ürünleri vardır. Her bireyin farklı kişisel özellikleri vardır. Neşeli olmak, sosyal olmak, dağınık olmak, rahat ya da resmi olmak gibi belirli özelliklerin de kendine has giyim stilleri mevcuttur.

Modaya Uyum Sağlayabilmenin Önemi, Modaya Uyum Sağlamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kadınların hayatlarında vazgeçemeyeceği bireysel özellikleri, kendilerini temsil edecek bir takım giyim ürünleri vardır. Her bireyin farklı kişisel özellikleri vardır. Neşeli olmak, sosyal olmak, dağınık olmak, rahat ya da resmi olmak gibi belirli özelliklerin de kendine has giyim stilleri mevcuttur. Bir kadın günlük hayatta kişisel özelliklerini yansıtmak ve bunu da güncel ürünler, gözde olan moda stilleri ile gerçekleştirmek ister. Geçmiş zamanlardan günümüze giyim konusunda birçok eleştiri yapılmıştır. Tarihte çok saçma bulunan bir giyim eşyası eleştirmenler ve modacılar sayesinde yılın modası seçilebilmektedir.

Kadınlarda Moda

Kadınlarda olduğu kadar erkekler de moda konusunda belirli seçimler yapmak durumundadır. Günlük hayat ya da iş hayatları, kısacası bulundukları ortama uyum sağlamak moda sayesinde belirli bir öneme sahiptir. Kadınların ve erkeklerin iş hayatlarında sahip oldukları statülerini giyim tarzları ve tercih ettikleri ürün markaları sayesinde belli edebilmektedirler. Resmi bir iş kurumunda çalışan birey ile gündelik hayattaki bireyin giyim seçimleri farklılık göstermektedir. Çalıştığı firmada sıradan bir çalışan ya da üst mevkilerde bulunan her birey klasik moda tarzlarında seçim yapmak durumunda kalmaktadır. Tabi bu secimler içerisinde de kendine özgü seçimler vardır. Giyim tarzı bireyin özgüveninin sağlanması, çalışılan firmada saygınlık kazanması ve işine olan saygısının bir göstergesi haline gelmiştir.

Kişisel Moda

Modanın insan kişiliğinin bir göstergesi olması ile kadın ve erkekler seçimlerini bu yönde yaparlar. Kendilerini temsil edecek ürün seçimlerini yaparken çoğu kez moda ikonlarından da yardım almaktadırlar. Modayı temsil eden sanatçılar ve ünlüler bu konuda erkeklere ve kadınlara yol gösterici olmaktadır. Kendilerine yol gösterici, ikon olarak seçtikleri bireylerin moda stilleri ile kendi giyim ve aksesuar seçimlerini yapmaktadırlar. Kadın ve erkekler moda ikonlarından seçtikleri, kendilerini temsil edecek olan modacılarından daha çok kendi kişilik özelliklerine benzeyen, kendisini temsil edenler yönünde seçim yaptığı gözlemlenmektedir.

  • Moda denildiği zaman erkeklerden çok kadınların bu tarz seçimlere öncelik verdiği görülmektedir.
  • Erkeklerden çok kadınların giyim tarz ve seçeneklerinin çok olması da bu seçimde büyük bir neden teşkil etmektedir. Bir kadın ve bir erkeğin gündelik hayattaki yaşam dilimleri arasında moda kadınların kendilerini temsil etmelerinde büyük önem arz etmektedir. Bunun sebeplerinden biri de erkekler ve kadınlar arasındaki yapısal, kişisel farklılıklardır.
  • Moda insanın kendini tanımlayabilmesi için gerekli bir olgudur. Her insan yaşadığı bir yıl içerisinde birçok farklılık yaşar.
  • Bazıları geleneklerini sürdürürken bazıları ise yenilikçidir. Modanın en önemli kaynağı yenilikçi olmasıdır. Her dönem kendini yenileyen bir yapıya sahip olan moda insanların kendilerini ifade ederek yenilenebilmelerinde onlara yol göstermiştir. Yenilikçi ya da gelenekselci bir yapının ötesinde insanlar psikolojik olarak da ortamlara uyum sağlama arayışı içindedirler. Kültür, sanat ve moda insanların birbirlerine uyum sağlaması için belirli nedenleri bünyesinde saklamaktadır. Bireyin kendisine konu aldığı moda, diğer bireyler açısından da kabullenici olmak durumundadır. Bunun ön koşulu ise eleştiridir. Hiç bir canlı, olay ya da konu eleştiri yapılmadığı müddetçe kendini güncelleyerek mevcut bulunduğu konuma yarar sağlayamaz.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER