Modaya Uyan Kıyafetler Giymek

Kadın ve erkekler tarihten günümüze giyimleri üzerinde birçok farklılık yapmışlardır. Bu farklılıklar modaya öncülük yapan kişilerin verdiği öneriler üzerinden yapılmaktadır.

Modaya Uyan Kıyafetler Giymek

Kadın ve erkekler tarihten günümüze giyimleri üzerinde birçok farklılık yapmışlardır. Bu farklılıklar modaya öncülük yapan kişilerin verdiği öneriler üzerinden yapılmaktadır. Kişinin kendini iyi hissetmesi, özgüven sahibi olması ve çoğu kez bulunduğu ortamlarda saygı görmesi yönüyle giyim her dönem önemli olmuştur. Her birey kendini birçok şekilde temsil eder. Bunu da kendine ait kişisel ve fiziksel özellikler üzerinden yapar. Farklı renk, desen ve şekillerdeki giyim ürünlerinden bireyler kendilerini temsil eden ve fiziksel özelliklerine yakışanları tercih etmektedir. Modaya uymayan kıyafet giyme konusu sonucunda birçok insan modacılardan yardım almaktadır.

Kıyafet Seçimi

Kişiler gündelik hayatlarında birçok ortam içerisinde bulunmakta ve kıyafet seçimlerini bu yönde yapmak durumunda kalmaktadır. İş hayatında bulunan kadın ve erkekler iş ortamının resmiyetine oranla klasik kıyafetler seçmektedirler. Çoğu iş yeri bunu prestiji açısından zorunlu kılmışken bazıları ise faaliyetleri açısından çalışanın kendini rahat hissetmesi amacıyla kendi tercihlerine bırakmıştır. Yüksek mevkide çalışan bireyin iş yerine eşofmanla gelmesi gibi takım elbisesi giyilmesi de bazı serbest çalışma durumlarında yadırganmasına sebep olacaktır.

Günümüzün en yanlış yargılarından biri de modaya uyum sağlamak için marka kıyafetler giyilmesi gerektiğinin düşünülmesidir. Hiç tanınmayan markaların ürünleri ile de bireyler kendi modalarını oluşturabilmektedirler. Sadece kombin yapılacak ürünlerin fiziki özelliklere ve birbirlerine göre uyumunun doğru sağlanması gerekmektedir.

Bireylerin normalde seçtikleri kıyafetler birbirlerine çok güzel uyum sağlayabilmektedir. Buradaki sorun bireyin kendisini, vücut yapısını tanımamasından kaynaklanmaktadır. Kilo sorunu olan bir birey dar kıyafet giyerek hem kilolarını daha fazla belli etmekte he de modaya uyum sağlayamamış olur.

Dönemin moda kıyafetlerini yakından takip etmek kişinin kendisini, duygularını, düşüncelerini karşısındaki ve çevresindeki kişilere ifadesi için önemli bir araçtır. Modanın insanlar üzerinde bu kadar önemli olması psikoloji açısından açıklanabilmektedir. Kendisinin yadırganacağını, giyimi üzerinden kötü eleştiriler alabileceğini düşünen bir insan modayı takip ederek bu düşüncelerini hafifletmekte ve kendini psikolojik açıdan rahat hissetmektedir.

Modanın önemi

Modayı ortaya atan bireylerin seçeceği kıyafet seçeneklerinin tercih edilmesi ile bireyler bulundukları dönemin modasına ayak uydurmuş olmaktadırlar. Şimdilerde bu uygulama bireylerde hobi haline gelmiş, yaz, kış, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde kıyafet dolabındaki kombinleri değiştirmiştir. Moda sadece giyim ürünü olan etek, gömlek, pantolon vb. eşyalar üzerinde değil aksesuarlar üzende de uygulanmaktadır. Çağımızın en büyük aksesuar ürünlerinden olan saat, yüzük, kolye, küpe, kol düğmesi, gözlük gibi eşyalar da bireylerin duygu ve düşüncelerini yansıtan moda ürünleridir.

Aksesuar tercihlerinde maddi değeri yüksek olan eşyalar tercih edilmekte olup kombinlenen kıyafetle uyumu da göz ardı edilmemektedir. Moda görsel olarak insanların rahatlamasına yardımcı olmak durumundadır. Günümüzde gözlük kullanımı zorunlu olan bireyler moda sayesinde kendilerini ifade edebilen klasik ya da spor olan gözlükleri tercih ederek bu zorunluluklarını zevke dönüştürmüşlerdir. O kadar ki günümüzde gözlük takma zorunluluğu bulunmayan bireyler bile aksesuar olarak kombinlerine belirli gözlük türlerini de katmışlardır. Aksesuara seçimleri de aynen kıyafetlerde olduğu gibi içinde bulunulan ortamla uyum sağlamak durumundadır. Bu şekilde bireyi özgüven sahibi ve girdiği ortamlarda saygın bir kişi olmada modanın yeri yadsınamazdır.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER