Modanın Başkenti Neresidir?

Belirli bir toplumda zaman zaman baskın şekilde ortaya çıkan ve insanlara tüketim konusunda yön veren tüketim anlayışına moda denir.

Modanın Başkenti Neresidir?

Belirli bir toplumda zaman zaman baskın şekilde ortaya çıkan ve insanlara tüketim konusunda yön veren tüketim anlayışına moda denir. Günümüzde moda anlayışı herkese göre değişiklik gösterebilir. Kimine göre kendi fikrine yakışan moda iken kimine göre ise moda bir akımdır ve bu akıma ayak uyduranlar modayı takip ediyordur. Hiç ilgilenmediğini söyleyen bir kişi dahi az çok modayla ilgilidir. Moda artık teknolojik araçlar vasıtası ile hayatımızın içine girmiştir.

Ekonomiden siyasete, teknolojiden sosyal medyaya kadar modayı etkileyen birçok unsur mevcuttur. Moda her ne kadar temel bir ihtiyaç olmasa da farklılaşma çabası içindeki toplumun kendini uymak zorunda hissettiği bir dürtüdür. Bu nedenle moda, insanlarda hayat koşuşturması içerisinde takip etme isteği uyandırır.

Modanın Etkisi

Modanın insanlar üzerinde kadın ya da erkek fark etmeksizin güçlü bir etkisi olduğu kabul edilmektedir. Eski dönemlerde başlayan moda tutkusu zaman geçtikçe artış göstermiş ve son yüzyılda büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Sosyal medya araçları ile dünya üzerindeki herkes modayı yakından takip edebilmektedir. Bunun sonucunda insanlar tabir yerinde ise ' modaya ayak uydurma' çabasına girmişlerdir. Bu çaba insan hayatını olumlu ve olumsuz yönde etkilemektedir.

Farklı olma ve çağa ayak uydurma güdüsü ile insanların her çıkan yeni modeli denemesi, maddi gelirini hesaba katmadan kendi limitlerini aşıp alışveriş yapmaları, televizyon programlarında gördükleri her yeniliği moda diye uygulamaya kalkmaları modanın insanlar üzerindeki olumsuz etkilerindendir. Bununla birlikte modayı kişiler kendi yaşamlarına doğru uyarlayabilir iseler moda hoş bir görünüme ve pozitif etkiye yol açar. Kişinin kendini sevmesine, öz güven kazanmasına yardımcı olur ki bunlar da modanın olumlu etkilerine örnektir.

Modanın Parladığı Şehirler

Modaya bir başkent arıyorsak bunun cevabı için öncelikle modanın parladığı şehirlere bir göz gezdirmeliyiz. Modanın ışıltısını sahneye döküp yapılan defilelerle adından söz ettiren moda şehirlerinde sokakta gezerken de kendinizi defile de gibi hissedebilirsiniz. Bunun en iyi örneklerinden biri Milano. Sokaklarında dolaşırken görülebilecek birçok alışveriş merkezine sahiptir. Bir o kadar da bilinen markların çıkış noktasıdır Milano; Prada, Gucci gibi. Moda denilince Paris olmazsa olmazlardandır. Şu sıralar eski ününü koruyamasa da şehirde bulunan alışveriş merkezleri, tasarım firmalar ve düzenlenen defilelerle Paris bir moda şehridir. Hip hop ve sokak giyimini dünyaya yayan moda şehri New York da moda konusunda yıldızlaşan şehirlerden biridir. Çıkarttığı markaların yanı sıra dünyaya akım yaymasıyla da ön plandadır.

İlk üç şehir kadar zirveyi zorlamasa da Londra da sokak modası olsun şehirde gerçekleştirilen defileler olsun modanın kuvvetli izlerini taşıyan bir şehirdir. Şehrin insanları modayı takip etmek isteyenler için ilham kaynağı niteliğindedir. Bütün bu değerlendirmenin ardından modanın başkentine tek bir şehri koymak çok zor. Dönem dönem hepsi başkent.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER