Moda Nedir? Moda Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Moda Nedir? Moda, sosyal bir varlık olan insanın yaşam anlayışını şekillendiren en önemli kavramlardan biridir. İlk insanların karınlarını doyurduktan sonra hakkında fikir yürüttükleri ilk şeylerin başında moda olmuştur.

Moda Nedir? Moda Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Moda Nedir? Moda, sosyal bir varlık olan insanın yaşam anlayışını şekillendiren en önemli kavramlardan biridir. İlk insanların karınlarını doyurduktan sonra hakkında fikir yürüttükleri ilk şeylerin başında moda olmuştur. İnsanın sosyal yönü onu daima beğeni duygusu bakımından yeni ve uyumlu yani insanların beğeni ve ilgisini cezbetmek üzerine kuruludur.

“Moda kelimesinin bizdeki kullanımı Batılılaşma sürecindeki Osmanlının Fransa üzerinden kurduğu bağlantılara dayanır. Global anlamda moda İngilizcedeki fashion kelimesiyle kendine kullanım bulur. Fashion kelimesinin kökeni Latincedeki ‘facio’ kelimesinden gelmektedir. Bizde bugün kullanılan moda kelimesi ise (mode) ise güncel olan, zamanın ruhuna denk düşen usul, tarz veya davranış şekli anlamına gelir. Moda denince aklımıza çoğunlukla giyim kuşam alanındaki yenilikler ve davranışlar bütünü gelse de moda hayatın her alanına dair yenilik ve zihniyet kalıplarını ifade eder.

Moda özel olarak bir toplumun ya da küresel anlamda bir akımın her bakımdan dışa yansımasıdır. Zamanımızda bireyselleşen hayatlarımızın ve aidiyet, farklılık, özgünlük ihtiyacımızın doğrudan tatmin kaynağıdır. Bunun yanında moda bireysel ihtiyaçların tatmin aracı olmasının yanında devasa bir endüstriyel sektörün de varlık alanını ifade eder. Modanın temelinde yeni bir şey ortaya koymakla birlikte daha güzeli daha farklıyı zihinlerde albenili hale getirmek vardır. Modaya uyumlu olmak normal kıyafet sahibi olmaktan daha farklı bir duygu ve ihtiyaçtır. Moda bir ihtiyacı karşılamak değil o ihtiyaca anlamlı bir görünümüm ve gerçek bir anlam kazandırmaktır. Bu anlamda moda fayda ilkesini değil de yeni ve farklı; güzel ve anlamlı olanı ortaya koyması bakımından sanatsal bir meşgale olarak görülebilir.

Modanın Kısa Geçmişi

Moda bilhassa Orta Çağ'dan Sanayi İnkılabına kadar aristokrat sınıfın bir statü beyan aracı ve arayışıyken kozmetik endüstrisinin tüm dünyayı kasıp kavurduğu ve sınıf ayrımlarının geçişkenleşmesiyle birlikte günümüzde hemen hemen tüm insanların ortak endişesi ve takip ettiği bir yaşam anlayışı haline gelmiştir. Modanın medya etkisiyle tüm bireyleri ilgilendirir hale gelmesi modanın hayatımızın birinci gündem maddesi olmasını beraberinde getirmiştir.

Modanın tarihçesi tarih öncesi çağlara kadar uzanmaktadır. Gerek yapılan arkeolojik araştırmalar gerekse de kıyafetlerin tarihsel gelişimi incelenince Mısırlıların çöl ikliminden korunmak için giydikleri kıyafetler ve seçtikleri renkler, Eski Yunan ve Roma'da statü sahiplerinin toplum içerisinde statülerini vurgulamak için tercih ettikleri kıyafet biçimleri modanın bağımsız bir disiplin haline gelmesinin ilk kapsamlı zamanlarıdır.

Modanın bilinmeyenleri ve ilkleri

Modayla ilgili bilinmesi gereken en önemli şey, modanın akan bir nehir gibi sürekli değişiyor olmasıdır. Bu değişim kimi zaman bir gün olabileceği gibi yıllar da sürebilir nihai olarak bugün moda olarak beğeni ve ilginin odağında olan bir şey yarın demode yani itici ve absürt olabilir.

Şimdi moda tarihinin enlerini ve ilklerini sizler için derleyecek olursak aşağıda yer verdiğimiz detayların birçoğu size oldukça şaşırtıcı gelecektir.

 • Orta Çağ Avrupa'sında yeşil, dirilişi ve doğayı temsil ettiği için hamileler tarafından tercih edilen en önemli renkti.
 • Sanayi inkılabında İngiltere'den sonra ilk fabrikaların ve atölyelerin kurulduğu Almanya aynı zamanda İlk moda dergisine de ev sahipliği yapmıştır. 1586 yılında Almanya'da yayınlanan bu dergi sonrasında tüm ülkelere de yayılmıştır.
 • Moda kelimesinin en fazla duyulduğu alan olan tekstil dünyasının altın kasesi olan ilk iğneler 30 bin yıl önce hayvan kemiklerinden elde edildi.
 • İnsanoğlunun giyim kuşam denilince aklına gelen en önemli parçalardan olan ayakkabılar ilk defa sandalet formunda M.Ö. 7 bin yılında üretilmiştir
 • Kot pantolonların ana vatanı olan Amerika, aynı zamanda ilk pantolon cebinin tasarlandığı yerdir de. İlk cepler kovboyların saatlerini taşımaları için tasarlanmıştır.
 • Bugün kadın, erkek herkesin kıyafette en önemli parçalardan biri olarak gördüğü gömlekler 19. yüzyıla kadar erkeklerin iç çamaşırı olarak kabul ediliyordu.
 • Uykularımızın vazgeçilmezi olan pijamalarımızın tarihi 16.yüzyıla dayanmaktadır. Bu tarihten önce çoğunlukla çıplak yatmaktaydı.
 • Kadınların son derece seksi görünmesinin diğer adı olan bikinilerin ismi ilginç bir duruma dayanmaktadır. Bu kıyafetlerin tasarımcısı olan Louis Réard, dizayn ettiği şeyin bomba etkisi yaratacağına gönderme yapmak için 2. Dünya Savaşı'nda ABD ordusunun nükleer bomba denediği mekâna, Bikini Atolü'nün ismini verdi.
 • Kıyafetler için marka sembolü olan İlk logo tasarımını timsah figürüyle Lacoste markası kullanmıştır.
 • Bugünkü AVM'lerle aynı fikirle kurulan, sadece kıyafet satan mağazalardan oluşan ilk alan, Antik Roma'da kuruldu.
 • Moda endüstrisinin kalbi olan Amerika aynı zamanda ilk resmi moda haftasının düzenlendiği yerdir. İlk Resmi moda haftası 1943 yılında New York'ta düzenlenmiştir.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER