Moda Hakkında Yanlış Bilinenler

Moda ile insanlar tarzlarını yansıtmakta ve kendilerini ifade etme özgürlüğüne sahip olmaktadırlar. Her şeyin belirli doğrulukları ve hataları olduğu gibi moda üzerinde de yapılan birçok hata vardır.

Moda Hakkında Yanlış Bilinenler

Moda ile insanlar tarzlarını yansıtmakta ve kendilerini ifade etme özgürlüğüne sahip olmaktadırlar. Her şeyin belirli doğrulukları ve hataları olduğu gibi moda üzerinde de yapılan birçok hata vardır. Kişiler kendilerine yakıştığını düşünerek yaptıkları kombinler üzerinden çoğu kez rezil olmakta ve gülünç duruma düşmektedirler. Yapılan bu hataların birçoğu çok az rastlanan birçoğu da her an karşılaştığımız hatalardandır. Kişiler moda üzerinden seçtikleri kendilerine yakıştığını sandıkları ürünlerin aslında onların duygu ve düşünceleri konusunda karşısındaki ve çevresindeki bireylerde yanlış yargılar oluşturabilmektedirler.

Yapılan Hatalar

Moda konusunda yapılan hataların büyük çoğunluğu çorap seçiminden kaynaklanmaktadır. Küçük bir ayrıntı gibi gözükse de çorap yanlış kullanımı ile kocaman bir kombini mahvedecek nitelikte bir ürün olmaktadır. Beyaz çorap giyimi eski dönemlerden günümüze kadar gelen alaycı bir ürün olmuştur. Bununla beraber açık ayakkabılar içerisinde çorap giyimi de yanlış bir kombin seçimidir. Klasik bir takımın altına giyilecek dikkat çekici renklerdeki çorap seçimi ise çok olmasa bile karşılaşılan moda hatalarındandır. Kadın ve erkeklerin fiziki özelliklerinden doğan bir yanlış giyim seçimi ise kilolu erkek ve kilolu kadınların seçtikleri dar pantolon, tayt, şort ve tişörtlerdir. Bunlar içinden en dikkat edilmesi gereken ise çizgili pantolonlar, etekler ve taytlardır. Enine çizgili etek ve pantolonlar fazla kilosu olmayan bir insanı bile aşırı kilolu göstermektedir. Bu sebepten ötürü enine değil dikine çizgili pantolonlar tercih edilmelidir. Taytlarda ise taytın kumaşının vücudu sarması nedeniyle fazla kiloların belli olmasına sebebiyet vermektedir.

İnsanların fiziki özelliklerinden doğan moda hataların sadece kiloları ile sınırlı değildir. Esmer bir erkek veya kadının tercih ettiği ürünler ile sarışın erkek veya kadının tercihleri tamamen farkı olmak durumundadır. Bunun yanında vücut hatlarında farklılık yaşayan kadınlar ve erkekler modayı takip ederken bunlara da dikkat etmek durumundadır. Vücut hatlarında en sık yaşanan sorunlar göbekli bireylerin düşük bel pantolon tercih etmesi, kilolu bireylerin dar kıyafetlere yönelmesidir. Moda sadece dış ürün seçimleri değil iç çamaşırlarda da geçerlidir. Dış kıyafetten gözüken, vücut hatlarını fazla büyük gösteren ya da dar tercih edilen ve dış giyimden dar olduğu belli olan iç çamaşırları moda açısından önemli yanlışlarındandır.

Moda Karmaşası

Modada seçilen ürünlerin birbirleri ile uyumu çok önemlidir. Bazı dönemlerde moda olan zıt renkler yanlış kullanımları sonucu kişiyi boğmaktadır. Renk karmaşasına sebebiyet vererek yanlış giyim tercihi haline gelmektedir. Bu dikkat çekici renkleri kullanmak için de kadın ve erkeklerin vücut hatlarının ve ten renklerinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Şekilli kıyafetlerle de renkler konusunda karşılaşılan hataların birebir olmasa bile aynıları ile karşılaşılmaktadır. Desenlerdeki yanlış seçim renk konusundaki hatalardan daha büyük moda hataları doğurmaktadır. Renklerden çok desenlerin dikkat çekmesi buna sebebiyet vermektedir.

Modanın tamamlayıcıları olan aksesuarlarda yapılan yanlışlıklar da bireyin tüm kombini tehlikeye atabilmektedir. Tercih edilen kombin karşılığında renk konusunda ya da klasik, spor tarzlarındaki farklılıklar ile aksesuarlar yanlışlıklara sebebiyet verebilmektedir. Sadece yapılan kombini değil bireyin vücut hatlarını da tamamen farklı gösterecek aksesuar tercih hataları mevcuttur. Modanın mevsimlere göre değişimi üzerinde de yapılan birçok hata vardır.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER