Moda Defileleri Neden Önemlidir?

Dünya her geçen gün değişiyor. Bu değişimle birlikte hayatımız hız kazanıyor ve ayrıca dünyadaki her şeyde aynı oranda farklılaşıyor.

Moda Defileleri Neden Önemlidir?

Dünya her geçen gün değişiyor. Bu değişimle birlikte hayatımız hız kazanıyor ve ayrıca dünyadaki her şeyde aynı oranda farklılaşıyor. Hal böyle olunca “hızlı tüketim” dediğimiz kapitalizmle beraber ortaya çıkan bu sektör yüzünden piyasadaki değişimler de her gün farklılaşmaya devam ediyor. Aslında tekstil sektörünün borsası diyebileceğimiz bu kavram yüzünden, aynı hisseler veya ülkelerin para kurları gibi dünyadaki bazı trendlerde çok hızlı hit olup daha sonra da aynı hızla yok olup, gözden düşebiliyor.

Dünya bu kadar hızlı değişirken, her mevsim için hatta mevsimler arası geçiş için dahi markalar ya da ünlü isimler farklı tasarımları piyasaya sürüyorlar. Günümüzde farklı reklam kampanyaları olsa dahi geçmişten günümüze kadar gelen adeta moda için bir kültür halini almış olan bazı kavramlar hala etkili reklam teknikleri arasında.

Bu sektör için önemli şehirler dediğimiz ve dünyadaki trendlere aslında yön veren, tasarımların tanıtımlarının yapıldığı ve daha küçük markalar için de yönlendirici nitelikte olan defile haftaları düzenleniyor. Bu haftalara özellikle ünlü isimler katılıyor. Ama şu sıralar piyasaya globalde etkisi altına almış, blogların hatta belki de televizyonun tarihe karıştırdı diyebileceğimiz “YouTube “ dünyasından tanıdığımız meşhur influencerlar da artık sık sık bu haftalara katılıyor.

Peki, Bu Tasarımcılar Bu Haftalara Neden Bu Kadar Değer Veriyor?

Aslında cevap çok basit. Her şey tanıtım için. Ne kadar büyük isimlerin veya markalara ekonomik olarak bir katkısı çok yokmuş gibi görünebilir. Bu haftalara katılan isimler ya da markalar belli bir kesime hitap ediyor olmasına rağmen gerçekte piyasada var olan bir savaşın içindeler. İnsanların gözündeki marka değerinin yükselmesi veya aynı seviyede kalması için ya da tasarımların ses getirmesi için bu haftalara olan katılım adeta zorunlu.

Peki, Bu Haftalar İçin Değerli Şehirler Hangileri

  • Pariste Defile Bir Başkadır

  • Paris elbette ki bu sektörün tartışılmaz başkenti. Romantik havası, kendine has bir tarzı olan bu güzel şehir birçok ünlü markanın da ortaya çıktığı yer. Aslında bu sektör için büyünün yapıldığı yer de denebilir. 2018 senesi için planlanan tarih ise 25 Eylül – 3 Ekim arası.
  • Hem Modern Hem Tarz Şehir Londra

Özellikle “sokak stili” diye adlandırdığımız günlük hayatta şık ve trendlere uygun giyinmek anlamına gelen bu kavramı Londra sokaklarında en iyi uygulanışları ile görmek mümkün. Bu kadar sektörle iç içe geçmiş bu şehirde bu haftanın yapılıyor olması da hiç şaşırtıcı değil açıkçası. Ayrıca dünyada rağbet gören birçok markanın İngiliz olması da Londra’yı etkili şehirlerden biri haline getiriyor tabi ki.

  • Sanatı Stille Dans Ettiren Milano
  • İtalya elbette sanata düşkünlüğü ile bilinen bir ülke. Sanat ve yaratıcılığın başkenti sayılan bu ülke birçok global markanın da doğum yeri. Bu piyasa için bu kadar değerli olan bu şehir tabi ki piyasa tarafından takip ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER