Harddisk Bölme ve Birleştirmek

Harddisk Bölme ve Birleştirmek

/
/
298 görüntüleme

Harddisk Bölme ve Birleştirmek niçin gereklidir? İşte bu sorunun cevabı sizler için yazdık ve en basit şekliye harddisk bölmenin ve birleştirmeyi anlattık.

Bilgisayarımızda tek bir sistem sürücüsü yani C sürücünüz var ve siz harddiskinizi daha verimli kullanmak istiyor iseniz yeni sürücüler D, E, F gibi bölümler açmanız gerekmektedir.Bunun için de mevcut harddiskiniz uygun ise bölmeniz gerekmekte olup sizlere bölme işlemini videolu ve resimli anlatacağız.

Harddisk Bölme nin Birinci Yolu

Bilgisayarınıza format atmayı biliyor iseniz bilgisayarınızın harddiskini format esnasında bölebilir ve istediğimiz bölümleri yapabilirsiniz.

Harddisk Bölme nin İkinci Yolu

Bilgisayarımıza format atmayı bilmiyor isek bunu kısayoldan yapmak istiyorsak bu yol tam sizlere göre.

Öncelikle yapacağımız iş masaüstündeki bilgisayar simgesine sag tık yapıp yönet’i tıklamalıyız.

Harddisk Bölme -bilgisayar sag tık-yönet-disk yönetimi

Açılan bilgisayar yönetimi sayfasından depolamanın altındaki disk yönetimine çift tıklamalıyız.

disk-yonetimi-menusu

Harddiskimizdeki mevcut bölümler gelecek olup hangi bölümü küçültmemiz gerekiyor ise ona sağ tık yapıp birimi küçült demeliyiz.

Küçültülecek sürücünün üzerine gelip birimi küçüt diyoruz

Küçültme alanı sorgulandıktan sonra mevcut bölümden ne kadar alan küçültecek isek boyutunu girmeliyiz ve küçült butonuna tıklamalıyız

Küçült menüsü

Küçültdüğümüz boyutta ayrılmamış bir alan gelecek olup bu alana sağ tık yapıp yeni basit birim demeliyiz.

Küçültmeden sonra ayrılmamış alanı yeni basit birim yapıyoruz

Yeni basit birim dedikten sonra gelen sayfalardan ileri deyip yeni sürücümüze yeni bir harf D, E, F gibi herhangi bir harfi atamalıyız.

Yeni birimin boyutunu belirtiyoruz

Sürücü Harfi atama

En son da yeni yaptığımız bölümü NTFS yada Fat 32 dosya sisteminde biçimlendirerek yeni sürücüsünü oluşturmaya son diyerek işlemimizi bitirip artık yeni sürücümüzü kullanabileceğiz.

Dosya sistemini seçiyoruz

Yeni birim oluşturma son sayfası

Harddisk Birleştirmek

Harddiskimizi bölüp istediğimiz gibi yeni bölüm oluşturduktan sonrada ayrıca harddiskimizde ayrılmamış alanlar olabilir. Harddiskimizde eğer böyle ayrılmamış alanlar var ise bunlarıda mevcut bölümlerden biriyle birleştirebiliriz. Bunun için yapmamız gereken ayrılmamış alanı alanı hangi bölümle birleştirmek istiyor isek o bölümün üzerine sağ tık yapıp birimi genişlet demeliyiz. Birimi genişlet dedikten sonra gelen menülere ileri der isek ayrılmamış alanı diğer bölümümüzle birleştirmiş oluruz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine