Trekking (Doğa Yürüyüşü) Nedir, Trekking Parkurlarının Sınıflandırılması

Trekking (Doğa Yürüyüşü) Nedir, Trekking Parkurlarının Sınıflandırılması

/
/
37 görüntüleme

Değerli okuyucularımız bu makalemizde; trekking sporu yapmak isteyen fakat bu sporla henüz tanışmamış veya tanışmak üzere olan kişiler için trekking öncesinde, trekking sırasında ve sonrasında yapılması gerekenlere değineceğiz. Trekking kelimesinin Türkçe'de ki karşılığı doğa yürüyüşüdür. Doğa yürüyüşlerinde atılan her adım insana yeni bir keşif, sağlık ve mutluluk getirmesi beklenirken parkuruna göre zorluklarlada karşılaşılabilmektedir. İşte bu zorluklar karşısında alınması gereken önlemler alınmazsa sağlık ve mutluluk kazanalım derken sağlığımızdan olabiliriz.

Trekking (Doğa Yürüyüşü) Nedir?

trekking-doga-yuruyusu-nedir-trekking-parkurlarinin-siniflandirilmasi

Doğa yürüyüşlerine başlamadan önce uyulması gereken kuralların, tüm yürüyüş boyunca dikkat edilmesi gereken zorlukların yanında en çok dikkat edilmesi gereken olaylardan biriside yürüyüş esnasında ve sonrasında doğru dinlenme nasıl yapılır bunları bilmektir. Aşağıda alt başlıklar vererek bu durumlar açıklanmaya çalışılmıştır. Bu açıklamalar kolay anlaşılabilir bir dil kullanılarak yapılmış ve yeri geldiğinde pratik çözümlere yer verilmiştir.

Yürüyüş Öncesi

Yürüyüş Öncesi: Trekkingde en önemli olgu yürüyüşe tek başına başlamamaktır. Özellikle zorluk derecesi yüksek olan parkurlarda insanın başına ciddi kazalar gelebilir. Bu nedenle yürüyüşe tek başına başlanılmamalıdır. Yanınızda birisi varsa bundan sonraki aşama parkur bilgilerinin iyi bilinmesi ve yürüyüşü yapacak kişilerin bu parkura uygunluğudur. Bu iki obje sorunsuz bir doğa yürüyüşünün anahtarı konumundadır. Bunlar olmadan kesinlikle yürüyüşe başlanmamalıdır. Bu aşamalardan sonra ilk yardım çantası kontrol edilmeli eksikleri var ise tamamlanmalıdır. İlk yardım ekipmanı gibi yürüyüş süresince ihtiyacınız olacak yiyecek ve içeceklerinizide hazırlayıp yanınıza almalısınız. Bunlarıda tamamladıktan sonra güveneceğiniz bir veya birkaç yakınınıza nereye gittiğinizi ve tahminen ne zaman döneceğinizi bildirmeniz ciddi kazalar sonucu oluşacak sağlık sorunlarına karşı faydalı olacaktır.

trekking-doga-yuruyusu-nedir-trekking-parkurlarinin-siniflandirilmasi

Yukarıda yazılanlar yapıldıktan sonra hava durumu öğrenilmeli ve hava durumuna uygun kıyafet seçilmelidir. Mevsim şartları ne olursa olsun yağmurluk veya rüzgarlık, bileklerinizi kavrayacak şekilde ayakkabınız, güneş gözlüğü, cilt kremi, şapka, el feneri, çakı, yürüyüş bastonu, su matarası ve çöp torbası gibi ekipmanları yanınıza almanız gerekir. Bu ekipmaların hepsi değil hava durumuna göre gerekli olanları yanınıza almanız yeterli olacaktır. Bunların hepsi tamam ise artık doğa yürüyüşünüze başlayabilirsiniz.

Yürüyüş Sırasında

Yürüyüş Sırasında: Doğa yürüyüşlerinin başlangıcında ve devamında önemli olan vücut dilinize göre bir tempo belirlemek ve bu tempoya uymaktır. Doğa yürüyüşleri diğer spor dalları gibi seyicisi ve sonunda kazananı olan yarışmalara benzemez. Kimseyle yarışılmadığı gibi kendi egonuzla da yarışmamalısınız. Burada şunu unutmayalım parkuru ilk bitirene bir ödül yoktur. Amaç sağlıklı bir şekilde parkuru tamamlamaktır. Bu nedenle kendi vücut dilinizi mutlaka dinlemelisiniz. Bu nedenle vücudunuz yorulduğunda vücudunuzu dinlendirmelisiniz. Yürüyüş sırasında ki bu molalar yani dinlenmeler kısa tutulmalı, terinizin soğumasına ve temponuzun düşmesine izin vermemelisiniz. Kısa aralıklarla bol su tüketmek bu sporun sağlık açısından olmazsa olmazlarındandır. Son olarak unutmamanız gereken doğa sporlarının hepsinde kazalar genelde aktivitelerin sonunda olmaktadır. Bu nedenle yorgunluk ve dikkat dağılmalarına karşı mutlaka önlem almalısınız.

Yürüyüş Sonrası

Yürüyüş Sonrası: Doğa ile iç içe geçirilen mutlu bir günün ardından (herhangi bir kaza olmadığını varsayıyoruz) vücudunuzun kaybetmiş olduğu sıvı ve tuzu yerine koymanız gerekmektedir. Bunun için sevdiğiniz meyve sularından tüketebilirsiniz. Ayrıca ılık bir su ile yapacağınız banyonun ardından vücudunuz zindelik kazanacaktır.

Trekking bilindiği gibi değişik zorluklar içeren doğa yürüyüşlerine verilen isimdir. Trekking genelde eldeğmemiş doğada yapılır. Bu nedenlede birçok zorluklarla karşılaşılabilir. Bu sporu özellikle sağlık problemi olmayan kişilerin yapması tavsiye edilir. Trekking basit bir yürüyüş olayı değildir. Öyle olsa her yürüyüşümüze trekking dememiz gerekirdi. Trekking bir spor olduğu için her spordan önce nasıl hazırlık gerekiyorsa bu sporda da başlamadan önce yapılması gerekenler vardır. Tabi diğer sporlarda ki gibi yürüyüş esnasında ve sonrasında da yapmamız gerekenler vardır.

Trekking parkuru ülkemizde hiç azımsanmayacak kadar çoktur. Tabi bunu spor olarak ele aldığımızda belirli şartlara göre trekking parkurlarının sınıflandırılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu sınıflandırma yapılırken zorluk derecesi göze alınmaktadır. Toplam 6 zorluk derecesi bulunmaktadır. Aşağıda açıklamalı olarak trekking parkur sınıflandırılmaları verilmiştir;

rekking Parkurlarının Sınıflandırılması

trekking-doga-yuruyusu-nedir-trekking-parkurlarinin-siniflandirilmasi

Zorluk Derecesi 1: En basit parkurdur. Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme (çıkış) çok az yapılmaktadır. Yükselmeler (çıkışlar) 100 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 2 saati geçmez. Genelde yürüyüşlere yeni başlayanların ve sağlık problemleri olmayan herkezin katılacağı parkurlardır.

Zorluk Derecesi 2: Zorluk derecesi 1 olan parkurlardaki gibi yürüyüş eğimi azdır. Toplamda 300 metreyi geçmeyen hafif çıkışlar içermektedir. Zorluk derecesi 1 olan parkurlardan farkı genelde süresidir. Toplam yürüyüş süresi bu tür parkurlarda 3,5 saati geçmez. Birkaç defa hafif yürüyüşe katılmış herkezin katılabileceği parkurlardır.

Zorluk Derecesi 3: Yürüyüş eğimi ilk 2 tür parkurdan farklı olarak artmaktadır. 500 metreyi geçmeyen hafif çıkışlar içerir. Patikalar daha dardır ve  bazen sık ormanlık alanlardan geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yavaş yavaş yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 5 saati geçmez. Bu tür parkurlar yürüyüş kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi olan herkezin katılabileceği parkurlardır.

Zorluk Derecesi 4: Bu tür parkurlarda yürüyüş eğimi fazlalaşmaya başlar. Çıkışlar 700 metreyi bulmaktadırlar. Yürümek için kullanılan patikalar iyice bozuktur. Hatta yer yer patika bile yoktur. Ormanlık alan varsa daha sık olmaktadır. Arazi yapısı biraz daha kayalıktır. Toplam yürüyüş süresi 6,5 saati geçmez. Bu tür parkurlar sportif ve kondisyonu iyi olan kişiler için uygundur.

Zorluk Derecesi 5: Yürüyüş eğimi fazladır ve zorluklar içerir. Çıkışlar 1000 metreyi de geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir.Ormanlık alan varsa oldukça zorludur. Islak geçişlerde mevcuttur. Yürüyüş rehberinin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süreleri 8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüşler sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.

trekking-doga-yuruyusu-nedir-trekking-parkurlarinin-siniflandirilmasi

Zorluk Derecesi 6: Bu tür parkurların eğimleri bol, çıkışları ve inişleri fazladır. Bu parkurlarda çıkışlar 1500 metreyi bulabilmektedir. Uzun süreli rota takibi gerektiren parkurlardır. Zorlu arazi şartları içermektedir. Gerektiğinde bu parkurlarda konaklama ve kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süreleri 8 saat ve üzerindedir. Bu parkurlar deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine