Xiaomi Mi8 Explorer Edition İncelemesi, Xiaomi Mi8 Özellikleri ve Fiyatı

Piyasaları kasıp kavuran, ülkemizi dut ağacı gibi sallayan Xiaomi. Bomba bir giriş ve çok hızlı bir yükselişle dünya piyasalarına adını duyurmayı başardı. Ee hakkını vermek lazım.

Piyasaları kasıp kavuran, ülkemizi dut ağacı gibi sallayan Xiaomi. Bomba bir giriş ve çok hızlı bir yükselişle dünya piyasalarına adını duyurmayı başardı. Ee hakkını vermek lazım. Firma çok istikrarlı ve emin adımlarla ilerlediği gibi kaliteden de ödün vermiyorlar. Aynı zamanda izledikleri politika da gerçekten taktire şayan. Ben ürünümden en fazla %5 kar elde edeceğim demek her yiğidin harcı değil. Şimdi bu kadar övdük. Biraz da ürünlerini inceleyelim ve ne artısı ne eksisi varmış bunlara değinelim.

Xiaomi Mi8

Explorer Edition modelini ele alabilmek için doğal olarak standart modelinde neler var biraz bahsetmemiz gerek. İşlemci olarak Qualcomm Snapdragon 845(SDM845) model 8 çekirdekli ileri derece yani kaliteli bir işlemci tercih edilmiş. Amiral gemilerinin tercihi ile aynı yönde ve mantıklı bir tercih kullandıklarını söylemek gerek.

Zaten aynı parkurda yarışmak için daha düşük kalitede bir tercih yapmak pek mantıklı olmazdı. Şu anda bu işlemci ile bir sıkıntı yaşamanız mümkün değil kısa vadede altını çizerek belirtmek isterim. Ne derece verimli olduğunu anlamak için zamana bırakmak gerek. Çok konuştun arkadaş biraz da sayısal değerlerden bahset derseniz, 64-bit altyapısında Quad-core 2.8 GHz ARM Cortex-A75(Kryo-385) ana işlemci ile birlikte, Quad-core 1.8 GHz ARM Cortex-A55 yardımcı işlemci kullandıklarını söyleyelim.

Xiaomi Mi8 Diğer Özellikleri

Standart sürümünde LPDDR4x tipi 6GB tek tip ram bulunduran Xiaomi, diğer modellerinde farklı seçeneklere yer vermiş. Hafıza olarak 64GB, 128GB ve 256GB ile 3 farklı seçeneğe yer vermiş fakat şu anda ülkemizde 64GB ve 256GB modeline ulaşmamız mümkün değil. Tabi ki garantili olarak. Yurtdışından kendisi satın almış olan arkadaşlar hariç tabi ki onları kast etmiyorum.

Telefon, 6.21 inc boyutlarında ve Full Hd AMOLED ekrana sahip. Aynı zamanda %83,82 civarında ekran-kasa oranına sahip olması ekran konusunda geliştirmeler yapıldığını söylüyor. Yönlendirme tuşlarını gizleyebilme imkânı tanıyarak bazı kısa yollarla yönlendirme yapmanıza yardımcı olmuş. Bu sayede daha verimli bir ekran kullanım alanına kavuşmanız mümkün.

Son olarak yılımızın trendi olan çentikli ekran seçeneğini de kullanmaktan geri kalmamış fakat bu durumdan pek memnun değilseniz ayarlar bölümünden çentiği kapatabilmenizi mümkün hale getirmiş. Aslında bu kısımda biraz takıldığım söylenebilir. Çentik kapatıldığı söyleniyor fakat yapılan işlem rengini değiştirmek. Çentik kısmında yer alan saat ve batarya göstergesi gibi değerlerin yeri değişmiyor sadece fon rengi koyu hale geliyor. Sadece orasının rengini değiştirmeyi nasıl başarıyorlar bunu da bir sormak lazım.

Batarya olarak 3400 mAh değerinde Lithium Polimer(Li-Po) teknolojisinde bir seçenek tercih edilmiş. Günlük devamlı ve yoğun kullanımda 3400 mAh olmasının pek fazla bir artısı olmadığını söylemek gerek fakat ne sıklıkla kullandığınıza bağlı olarak değişebilir. Diğer markalardaki batarya ömrüne kıyasla daha performanslı bir batarya beklentisine tam karşılık verememiş ama Li-Po altyapılı bir batarya tercih etmesi mantıklı olmuş.

Li-Ion yerine Li-Po bataryayı tercih etmesi, geliştiren mühendislere soracak olursak bize 60 sayfalık bir açıklama ile anlatabilirler. Fakat bizim için verimliliği yani kullanışlı olması daha önemli. Kısaca çıkarılamayan batarya tipinde Li-Po bataryalar günlük kullanımda çok bir değişiklik göstermemesine rağmen daha uzun ömürlü olmasından dolayı tercih ediliyor ve yerinde bir tercih.

Şarj girişinde yeni nesil Usb Type-C tercih edilmiş. Hoparlör çıkışı olarak da çift taraflı çıkışlar verilmiş olmasına rağmen tek çıkıştan ses almaya imkân tanınmış. Kısacası stereo hoparlör yerine mono hoparlör tercih edilmiş ama testlerde yine de net ve güzel bir ses seviyesine ulaştığı söylenebilir. Bir Xiaomi klasiği olan 3.5 inc kulaklık çıkışına yer verilmemiş bu eksiği de kutu içeriğinden çıkan Type-C’den kulaklık çıkışına çeviren kısa bir aparatla kapatmaya çalışmışlar. Şahsen bluetooth ürünlerini kullanmayı tercih ettiğim için bence çok bir önemi yok ama kablolu kulaklık kullanmayı sevenler için ayıp ettiğini söylemeliyim.

Kamera konusunda biraz daha ar-ge yapılmış. Arka tarafında 12+12 olmak üzere iki adet birincisi Sony ikincisi Samsung tarafından geliştirilmiş iki adet kameraya yer verirken bir gelişmeye daha değinmek gerek. Flash konumunu iki kameranın ortasında konumlandırarak iki kamera için de daha faydalı ışık kullanma imkanı sağlamış. 1. Kamera f1.8, 2. Kamera ise f2.4 diyafram açıklığına sahip.

Ön kamera ise f2.0 diyafram açıklığına sahip 20MP. Değerinde 1080p 30fps video çekebilen bir kameraya yer vermiş. Arka kamerada amiral gemileri ile kıyaslanabilecek bir performansa ulaştığı söylenebilir. Kamerada yapay zeka uygulamasına yer veren Xiaomi, resimlerde canlı görünümden daha çok doğal renklere ulaşabilmeyi baz almış. Ön kamera, arka kameraya kıyasla gece ya da karanlık alan çekimlerinde biraz daha sönük kalmış. Çünkü kapalı alan çekimlerinde aynı netlik ve canlılığa ulaşabildiği söylenemez. Son olarak ön kısımda selfie kamerası için flash kullanmamış.

Güzel olduğunu düşündüğümüz uygulamalardan birisi de Face ID. Parmak izi okuyucu sensörü ile birlikte Face ID yöntemi ile ekran açma imkanı tanınmış. Telefonun arka orta kısmına konumlandırılan parmak izi okuyucu sensörünün tepki süresinin muazzam, Face ID’nin de karanlık ortamlar hariç güzel çalıştığını söylemek gerek. Aslında karanlık ortamda çalışması bile güzel bir durum fakat tepki süresinde ya da tanıma konusunda biraz aksaklıklar yaşandığı söylenebilir.

Bluetooth 5.0 modeline ve ivmeölçer, Barometre, jiroskop, yakınlık sensörü, ortam ışığı sensörü gibi birkaç tane daha özelliğe sahip olan Mi8 aynı zamanda yine çift hatlı olarak karşımızda. Son olarak değinmek istediğim konu işletim sistemi. Kendine özel arayüz kullanmayı tercih eden Xiaomi, Mi8’de de MI UI 9.5 arayüz versiyonu ile birlikte karşımıza çıkıyor.

Aynı zamanda Android 8.1(Oreo) arayüzünü kullanma imkanı da tanınmış fakat kullanabilmek için birkaç farklı ayar ve Play Store uygulamasını edinmeniz gerekecek. Global Versiyon ile gelen telefonda halen çalışmalar devam ettiği için ayarlar kısmında (eğer Çince bilmiyorsanız) bazı ayarlar halen Çince olarak geldiği için fazla karıştırmamanın daha faydalı olduğunu düşünüyorum. MI UI 10.0 ile birlikte bu konuda düzeltmeler yapılacağı söyleniyor ve yakın zamanda da bu ayarlara ulaşmanız mümkün. Bir de yapay zeka ile alakalı ayarlar da Çince olarak göründüğü için şu anda Çince bilmiyorsanız ayarlarını yapmak için biraz daha beklemeniz gerekecek bunun biraz kötü olduğunu söylemeliyim.

Xiaomi Mi8 Explorer Edition Modelinin Farkları

Şimdi Explorer Edition’dan bahsedebiliriz. Explorer Edition modelinde standart modelden farklı olarak Rom seçenekleri değiştirilmiş. Sadece 6GB Rom ile çıkarılan Mi8 yerine 4GB, 6GB ve 8GB seçeneklerine yer verilmiş. Parmak izi okuyucusu Mi8’de kasanın arka tarafında iken diğer bazı firmalarda olduğu gibi ekranın herhangi bir yerinden okutulabilecek şekilde yani ana ekran kısmına entegre edilmiş.

En can alıcı değişikliklerden birisi ise Face ID üzerinde yapılmış. Standart modelde sadece kamera üzerinden tanımlama yapılırken, Explorer Edition modelinde kızılötesi sensör yardımı ile sadece yüzünüzün değil, başınızın 3 boyutlu modellemesi yapılarak daha sağlıklı ve güvenli bir tanıma sistemine ulaşılmış. Bu sayede yüzde oluşacak herhangi bir yaralanma telefonunuzun sizi tanımasına engel oluşturmayacak. Bu konuda hakkını vermeli.

Göze çarpan başka bir ayrındı ise telefon kasasının arka kısmının saydam yapılmış olması. Arka kısmı saydam bir tasarımla değiştirerek bir değişikliğe imza atmışlar. Telefonun bazı mekanizmalarının göründüğü bu tasarımda birkaç yerine de kısa anlamlı notlar yerleştirerek değişik bir jest yapmayı da ihmal etmemişler.

Son olarak batarya konusunda da biraz değişiklik yaparak bu kadar özelliklere göre yükseltmesi beklenirken 3000 mAh değerine düşürerek bu konuda biraz hayal kırıklığına uğrattılar. Başarılı bir iş çıkarttığını düşündüğümüz Mi8’i istatistiksel olarak da AnTuTu gibi değerlendirme programlarının değerlerine bakarak da genel anlamda gerçekten iyi bir telefon tasarladıklarını söyleyebiliriz.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER