Türkiye’de Teknolojiye Yatırım Neden Yapılmıyor

Gün geçtikçe gelişmek ve geliştirmek hayatın parçası haline geldi. Makineler ve aletler mutlaka günümüzü kolaylaştırmak anlamında bizlerin en büyük yardımcılarıdır.

Türkiye’de Teknolojiye Yatırım Neden Yapılmıyor

Gün geçtikçe gelişmek ve geliştirmek hayatın parçası haline geldi. Makineler ve aletler mutlaka günümüzü kolaylaştırmak anlamında bizlerin en büyük yardımcılarıdır. Lakin gün geçtikçe de insanlığı takip eden ve etmekte olan teknoloji gerçeği mevcuttur. Makineler geliştikçe kolaylık ve iş olanakları hızı önlemez bir ivme kazanmaktadır. Dünya üzerinde istisnasız her ülke kendi adına gelişmek ve geliştirmek, bu anlamda da üretim yaparak bunu tüketiciyle buluşturma rotasına sokarak maddi anlamda da ciddi kazançlar elde edip ülke refahını üst düzeye taşımak ister. Fakat bunun bedelleri yok değildir. Üretim yaparak ve marka sıfatıyla bir ürün meydana çıkarmak elbette zor olan kısım. Ancak diğer bir zor kısım var ki tüketiciyle nasıl buluşturulur? Nasıl reklamı yapılır? Ve nasıl pazarlanır? Bunları cevabı ve çözümü üretilen maldan önce planlanmaz ise sorunların önü kesilemez şekil alır.

Ülke Bazında Marka

Her şirket, kurum ya da kuruluşlar markaya önem verir ve bu gaye uğruna ciddi uğraşlar peşinde koştururlar. Mutlaka gereken en önemli esaslardan biride maddi ve cari güçtür. Bu anlamda olanak ne kadar bol ise markalaşmak ve bu bazda değer artırmak kaçınılmaz olur. Olaya Türkiye çerçevesinden bakılmak gerekirse sorunun en başta olduğu açık bir şekilde ortadadır. Üretici anlamında geri kaldık. Maddi açık başını aldı ve gitti. Ve yatırım ve iş adamları konusundan ülkeden kaçış ve dövizlerden vazgeçmek diye bir algı oluştu. Şirketler ve markalar artık güven esasından korktukları için geliştirme yolunda adım dahi atmadılar. Ki atılması da riski olurdu. Sonuç olarak bakıldığında marka değerlerine yüzde iki yüz yatırım yapılarak kar elde etme rotasına girmek riski olmaya başlamıştır. Üretici, ülke şartlarının, dövizin, enflasyonun ve krizin etkisi altında kalmış ve yatırımlarından vazgeçerek daha refah ülkenin yolunu tutma eğiliminde bulunarak kar arayışına girmektedir.

Ülkemizin Üretim Gücü

Her ülke gibi bizlerde memleketimizin kalkınmasını, üretmesini, marka yaratarak kazanç elde etmesini en çokta dış ülkeye pazarlayarak daha güzel kazançlar elde ederek marka üzerine marka koymayı isteriz. Bu düşünceyle yola çıkıldığında insanların aklına ‘peki ama neden olmuyor’ sorusu düşüyor. Elbette düşünülmesi gereken bir soru fakat en basit anlamda yaşama ve geçim şartlarına bakıldığında olayı objektif anlamda sezmek mümkün. Markalaşmak süreci uzun bir serüvendir ve kolay değildir.

Olaya birde şu açıdan bakılması gerekir ki, yurttaşlar olarak çalışmanın ve üretmenin pekte peşinde değiliz. Bu anlamda üretici şartlarını yatırımcının ve yatırımların baş tacı olduğu ülkelere, değerlere, markalara, şirketlere ve kuruluşlara bırakırız. Ellerinde ki değerin üzerine değer katarak ülkemize pazarlamak için gereken en güzel şey reklamdır ve buda onlar için basittir. Ülkece çalışmanın, üretmenin ve doğaçlamanın peşine düşmez isek gerilemenin de ötesine girebiliriz. Hiçbir şey imkansız değildir sadece istenmelidir.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER