Teknolojiye Verilen Değerin Azalması

İnsanların insan değerlerini kaybetmesine ilişkin çeşitli faktörler vardır. Şuanda yaşamış olduğumuz zamanda en önemli etkenin para olduğunu kabul edersek, paranın hayatımızdaki önemini de atlamadan bahsetmemiz gerekir.

Teknolojiye Verilen Değerin Azalması

İnsanların insan değerlerini kaybetmesine ilişkin çeşitli faktörler vardır. Şuanda yaşamış olduğumuz zamanda en önemli etkenin para olduğunu kabul edersek, paranın hayatımızdaki önemini de atlamadan bahsetmemiz gerekir. Bu yüzden küçük paralardan dolayı bile insani değerleri kaybediyoruz. Bu durumda insanlara karşı olan saygı görmemizde azalma meydana getirmektedir.

Modern Çağda Neyi Unutuyoruz?

İyi bir şekilde el yazma becerileri, iyi bir sanat anlayışı ve sanatı icra etmek, resim oluşturma becerisi meydana getirmek gibi etkinliklerin genç kuşaklar tarafından fiziksel açıdan çalışma gerektirmesi dolayısı ile pek de tercih etmemektedirler. Doğada sadelik eksikliği, yaşlılara saygı duymayı teknolojinin de bizleri esir alması nedeni ile unutuyoruz. Fiziksel çalışma eksikliğinden dolayı birçok hastalıktan etkilendiğimiz gerçeğini de söylememiz gerekiyor.

İnsan Değeri Nedir?

İnsan değerleri, canlı bir yaşam için gerekli olan tüm nedenleri düşünmemizi sağlar. Yaşayan her insan ruhu sevgi, şefkat, bakım, merhamet, dürüstlük, yalınlık, anlayış, yardımcı olma, acıyı ve mutluluğu paylaşma gibi duyguların yoğunluğuna bağlı olarak ihtiyaç eksikliğini hissedebilir. Bu değerler büyük önem taşır ve temel kriterleri oluşturmaktadır. İnsanlığı sınıflandırmak ve onları şeytani tutumdan ayırmak gerektiğini unutmamak gerekir. İnsan değerleri, dünyamızın hayatta kalması için en değerli olanlardır. Bu modern siber çağda, insan değerleri özünü yitirmiş ve modernleşmenin karanlığında kaybolmaktadır. İnsan değerleri ve modern teknolojik eğitim ters bir ilişki izlemektedir.

Teknoloji alanındaki ilerlemeyle birlikte duygular da yıkılıyor. Eğitim alanındaki teknolojik ilerlemeler, insani davranışlarda ve insani değerlerde büyük bir bozulmaya yol açmıştır. Materyalist başarıya sadece önem veriyoruz. Bu durumda daha yüksek derecede büyük para, büyük iş, büyük mülk edinme iştahımızı kabartmasına yol açmaktadır. Bu suç endeksi nedeniyle küresel olarak artıyor ve kadınlara saygı duymayı unutuyoruz.

Teknolojik ilerlemeler bize güçlü bir ego hissi verir. Her zaman diğerlerinden üstün olmak isteriz. İnternet çağımızdan önce sağlıklı bir şekilde yaşarken, şimdi ise bize istenmeyen zararlı alışkanlıklar vermektedir. Zihinlerimiz olgunlaşmadan önce tatsızlaşıyor ve her türlü maliyetle hızlı bir başarı için mevcut tüm yolları kullanıyoruz. İnsan değerleriyle ilgili herhangi bir kayıp düşünmüyoruz. Tek hissettiğimiz, yaşamımız boyunca birleşen zenginliğin ve maddi şeylerin önemi olduğu saçmalığıdır.

Bugünün Sanatı ve yaratımında duygusal bir dokunuş yoktur. Bilgiyi biriktirdik ama aynı şeyi uygulama becerisine sahip değiliz. Bunun sonucunda da sevdiklerimizin gözünde mutluluk ve saygıyla başarımıza değer vermiyoruz. Özellikle de zenginlik bakımından daha çok açgözlü olduğumuz gerçeğini de atlamamız gerekiyor. Bilimin armağanı olarak adlandırılan araçlar aslında bizim dikkatimizi saptırarak ve kıymetli zamanımızı çalarak sevdiklerimizden uzak tuttuklarından, insanlar açısından oldukça tehlikeli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Şuan yaşamış olduğumuz yaşam içerisinde memnuniyetsizlik ve acımasızlık gibi kötü duygularımızın olması teknolojinin ilerlemesi ile hakim olduğunu belirtmek gerekiyor. İnsan isterse aya ulaşabilir, ancak duygusal değerleri ile diğer insanlara hizmet etmek istemez. Bu da teknolojinin insanlara yaptığı kötülüklerin birer sonucu olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER