Teknoloji terimleri, Teknolojinin Kelime Anlamı Ve Kökeni

İnsanoğlu dünyaya adımını attığından beri dokunduğu her şeyi dönüştürüyor, değiştiriyor ve geliştiriyor. Dumanla haberleşme, avcılık ve toplayıcılık ile beslenme başlayan bu serüven günümüzde bambaşka bir hal almış durumda.

Teknoloji terimleri, Teknolojinin Kelime Anlamı Ve Kökeni

İnsanoğlu dünyaya adımını attığından beri dokunduğu her şeyi dönüştürüyor, değiştiriyor ve geliştiriyor. Dumanla haberleşme, avcılık ve toplayıcılık ile beslenme başlayan bu serüven günümüzde bambaşka bir hal almış durumda. Artık insansız hava araçlarından, sürücüsüz otomobillerden, ışık hızında ulaşımdan, uzayda yaşamın var olup olmadığından söz ediliyor. Bütün bunlara teknolojinin yaşadığı gelişime borçluyuz elbette. Ancak insanların pek çoğu her gün bir şekilde duydukları teknoloji kelimesinin ne manaya geldiğine ve bu kelimenin nasıl ortaya çıktığına dair ise yeterince bilinçli değil.

Uygulayımbilim Ne Demek?

Uygulayımbilim sözcüğü teknolojinin eş anlamlısı ve bugüne kadar üretilmiş en doğru Türkçe karşılığıdır. Dilimize yabancı dillerden geçen sözcüklerin Türkçe karşılıklarını olabildiğince kullanmaya çalışmak çok büyük önem taşımaktadır. Sanılanın aksine bu dilimizi zayıflatmayacak, daha da zenginleştirecektir. Türk Dil Kurumu'na göre teknolojinin tanımı "Bir sanayi dalı ile ilgili kullanılan araç, gereç ve aletleri, yapım yöntemlerini, kullanım biçimlerini de kapsayan bilgi." şeklinde tarif edilmektedir. Yine Türk Dil Kurumu'na göre bir başka tanım ise "İnsan ve onun maddi çevresini değiştirmek ve denetlemek amacıyla geliştirdiği araç gereçlerle bunlara ilişkin şeylerin tümü. “dür. Bu tanımlar okunduğunda anlam olarak çok daha iyi kavranabilen teknolojinin insanlığın var olduğu ilk günden bu yana geliştirdiği her tür araç gereç olduğu anlaşılacaktır. Örneğin bir mızrağın yapılması da bir teknolojik gelişmedir, her gün elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonların üretimi de.

Bir Kelimenin Kökeni Nasıl Anlaşılır?

Türkçe dilinde pek çok yabancı kökenli kelime bulunmaktadır. Teknolojinin de o kelimelerden birisi olduğunu ilk bakışta söylemek kolaydır. Sonunda "-oloji" takısı bulunan sözcükler dilimize genellikle Latince kökenli dillerden geçmiştir. Bu yüzden bu tarz kelimelerin kökenine dair fikir yürütmek kolaydır. Bu sözcük dışında Arapça, Farsça gibi doğu dillerinden de pek çok sözcük dilimizde bulunmaktadır. Köken olarak bu kadar farklı sözcüğün bulunması Türkçe dilinin zenginliğini de göstermektedir. Ancak elbette yabancı kökenli kelimelerin Türkçe karşılıklarını üretmek ve bunları kullanmak bir hayli önem taşımaktadır.

Son Yıllarda Yaşanan En Önemli Teknolojik Gelişmeler

İnsanlığın bilimsel ve teknolojik birikimi gün geçtikçe artmaktadır. Bilgi birikiminin ikiye katlanma süresi her geçen gün kısalmaktadır. Bundan 10-20 yıl önce telefonlar aracılığıyla hem fotoğraf çekilebileceğini hem de dosya aktarımı vb. gibi işlevlerin yerine getirilebileceği kimsenin aklına gelmezdi. Bu bakımdan akıllı telefonların son yıllarda yaşanan en önemli gelişmelerden birisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun yanında internet de hem haberleşme hem de eğlence alanında ufuk açıcı en önemli gelişmelerden birisi olmuştur. Elbette uzay araştırmaları alanında yaşanan gelişmeler de bu listenin içerisinde yer almaktadır. Mars üzerinde aranan yaşam izleri, keşfedilen yeni gezegenler, gözlemlenen yeni doğa olayları insanoğlunun yaşadığı evreni anlaması ve bir gün belki de kendisi gibi yeni canlıları keşfetmesi açısından çığır açıcı olmuştur.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER