Teknoloji neden önemlidir? Teknolojiye Neden Bu Kadar Değer Veriliyor?

Yaşadığımız yüzyılda insanların neredeyse hayatlarının bir parçası konumuna gelmiş teknoloji çok ilgi görmekle beraber çok kullanılmaktadır.

Teknoloji neden önemlidir? Teknolojiye Neden Bu Kadar Değer Veriliyor?

Yaşadığımız yüzyılda insanların nerdeyse hayatlarının bir parçası konumuna gelmiş teknoloji çok ilgi görmekle beraber çok kullanılmaktadır.

Teknoloji Nedir?

Teknoloji genel olarak insanların faydalanabileceği onlara yardımcı olmak ve hayatlarını kolaylaştırmak için günden güne geliştirilip düzenlenen çok çeşitli imkânlar sunan bir yenilikçi anlamına gelen kavramdır.

Teknolojinin Yararları

Teknoloji her ne kadar insanların yararına çıkmış olsa da bunun yanında insanların canlılar âlemine bir kadar da zarar verebilmektedir. Örnek verecek olursak akıllı cep telefonları hayatimiz girdikten sonra günlük yaşantımız nerdeyse her konuda kolaylaşmış ve pratikleşmiştir. İhtiyaç duyduğumuz her platform tek bünyede toplanmış ve ihtiyacımız olan her şeyi tek dokunuşla yapabilmekteyiz. Mesela sabah uyandığımızda uzaktaki ailemizi tek dokunuşla görebilir ve onlara olan özlemimizi giderebilmekteyiz. Ya da akşam işten yorgun geldik ve acıktık hemen isteğimiz canımızın çektiği ürünü sanal ortam olan internette satın alıp dakikalar içinde evimizin kapısında hazır olarak alıp ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Teknolojinin Zararları

Teknoloji her ne kadar yararlı olsa da biz farkında olmadan bize ve çevremizdeki insanlara zarar verebilmektedir. İnsanların çok fazla telefon, bilgisayar veya tabletlerle vakit geçirmesi bizim göremediğimiz, hissedemediğimiz ultraviyole ışınlarının neden olduğu göz, deri ve birçok ruhsal hastalıklara neden olabilmektedir. Bunun yanında insanların birbirlerine verdiği değer azalmakta yani insanları aileleri veya yakınlarıyla olan samimiyetini azaltmakta ve sizi gerçek olan dünyadan soyutlayabilmektedir. Teknoloji bu ve benzer olumsuz şeylere neden olabilmektedir. Kullandığımız telefonun elimizden alındığını düşünelim o kadar bağımlı olmuşuz ki direkt beyin bizlere ver algısı oluşturup onu almanızı isteyecektir bu da aile içi ya da yakınlarımızla sorunlar yaşamamıza neden olacaktır. Bazı Teknolojik Araçlar ve özellikleri

  1. Telefon: İnsanların birbirleriyle olan iletişimini sağlayan araçtır.
  2. Buzdolabı: Aldığımız yiyecekleri uzun süre bozulmadan saklamamıza yarar.
  3. Klima: Özellikle yaz aylarında sıcak günlerde serinlememizi sağlayan kış aylarında soğuk günlerde ısınmamızı sağlayan elektronik bir araçtır.
  4. Çamasir Makinesi: Günlük olarak giydiğimiz kirlenen kıyafetlerimizin tekrar kullanılabilir bir temizliğe getirmesini sağlar.
  5. Araba: Bu teknolojik araçlar daha rahat ve daha kısa sürede istediğimiz yere gitmemizi sağlarlar.
  6. Ampül: Belki teknolojik alanda en önemli araçlardan biridir. Günümüzü aydınlatmaya yarayan elektrikle çalışan teknolojik araçtır.
  7. Bulaşık Makinesi: Kirli olan mutfak gereçlerini daha kısa sürede daha temiz ve daha az su ile ve daha az enerjiyle temizleyen araçtır.

Teknoloji o kadar gelişti ki hem bu ürünleri üretenler hemde kullananlar hem vakitlerini daha iyi daha verimli kullanabiliyor hemde bu ürünler sayesinde büyük kazançlar elde edebiliyorlar. Teknolojinin belki de bu kadar değerli olmasının nedeni hem bizim işlerimizi hemde bize ve birçok kişiye iş kaynağı olmasındadır. Her ne kadar teknolojinin faydalı ve zararlı yönleri olsa da o zararlı yönleri teknolojiyi düzenli bilinçli kullanırsak zararlı yönlerini elimizden geldiğince azaltmış oluruz.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER