Sosyal Medyayı İyi Kullanmanın Yolları

Sosyal Medyayı İyi Kullanmanın Yolları; Son yıllarda, teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim ihtiyacımızı karşılamanın yolları hızla arttı ve farklılaştı.

Sosyal Medyayı İyi Kullanmanın Yolları

Sosyal Medyayı İyi Kullanmanın Yolları; Son yıllarda, teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim ihtiyacımızı karşılamanın yolları hızla arttı ve farklılaştı. İnternetin sağladığı imkânlar neticesinde insanların büyük bir kısmı hızlı iletişim ve paylaşım ağlarını hayatlarının önemli bir parçası haline getirdi. Sosyal medya dediğimiz bu iletişim zincirlerini 7,5 milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık %37’si yani 2,7 milyar insan aktif olarak kullanmaya devam ediyor. Peki, sosyal medya gerçekten doğru bir şekilde kullanılıyor mu?

Kendine ait kitle oluşturmak, fikirlerini daha çok insana ulaştırmak, tanınmak ve tanıtmak gibi birçok avantajı olan sosyal ağlar iyi kullanma sonucunda sizi yukarıya taşıyacak bir asansör olabilirken yanlış kullanıldığında ise tam tersi, yıkıcı bir etki yaratabiliyor. Bağımlılık, beğenilmeme kaygısı, yetersiz hissetme gibi psikolojik düşüşlere yol açabiliyor. Bu makalede sosyal medya çukurlarına düşmeden tepeye tırmanmanın yollarını göreceksiniz.

Sosyal Medyayı İyi Kullanmanın Yolları

Dozunda ve Verimli Kullanmak

İyi bir sosyal medya kullanıcısı olmanın birinci önemli kuralı zamanın farkında olmaktır. Sosyal ağlarda gereğinden fazla geçirilmiş zaman "ölü vakit" olarak bize geri dönecektir. Bu yüzden kendimize günlük bir sınır koymalı ve bunu korumalıyız. Güncellik ve akıcı içerik tuzağına düşmemek için ise ne için kullandığımızını bilmek ve iradeli olmak büyük önem arz eder. İrademizi korumak için ise doğru paylaşımlarla karşılaşmak önemlidir. Size hitap eden kişileri takip etmeniz, boş içeriklerden uzak durmanız bunu fazlasıyla mümkün kılacaktır.

Siber Zorbalıktan Uzak Durmak

Hayatımızın her alanında olduğu gibi sosyal medyada da istemediğimiz içeriklerle, bize göre yanlış düşüncelerle karşılaşmak mümkün. Bazı insanların bunlara geri bildirimleri, paylaşımı yapan kişiye bir saldırı niteliğinde olabiliyor. Bu teknik ya da ilişkisel tarzdaki saldırıların tümü siber zorbalık olarak nitelendiriliyor. Peki, bu psikolojik saldırılardan nasıl kaçınacağız? İlk yapmanız gereken şey işe kendinizden başlamak. Zıt görüşteki bir gönderinin altına küfürler, hakaretler yazdığınızda bir şey kazanamayacağınızı bilmeniz gerekir. Saygı çerçevesinde kalarak tepkinizi veya görüşünüzü bildirebilirsiniz. Eğer paylaşım birinin veya sizin kişiliğinize saldırıda bulunuyor ise de şikâyet butonlarını kullanmanız doğru olacaktır. Böylece bu kişilerin yetkililer tarafından fark edilmesine ve uyarılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Özgün ve Ulaşılabilir Olmak

Hayatımızdan kesitleri, düşüncelerimizi, sevdiğimiz şeyleri paylaştığımız sosyal medya ağlarını kullanırken yapmamız gerekenlerden biri de kendimiz olmaktır. Bazı insanlar daha fazla takipçiye sahip olmak için sosyal medyada ün yapmış kişileri taklit etme yolunu seçiyor. En başlarda amaçlarını gerçekleştirseler de bir süre sonra kendi kişiliklerinden uzaklaşarak, özgün içerik üretme becerisinden mahrum kalıyorlar. Bu tehlikeli durumdan kaçınmak için kendimize ait içerikleri paylaşmak büyük önem arz ediyor. Başlarda istediğiniz geri bildirimi alamasanız da sonrasında kendinize ait, kalıcı bir kitle oluşturmanız mümkün olur. Bunun yanında ulaşılabilir olmanız da önemlidir. Bu sayede hedef kitleniz bazı konularda size danışabilir ve sosyal medya aracılığıyla kalıcı bağlar kurabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER