Sosyal Medyanın Habercilik Alanındaki Gelişimi

Sosyal Medyanın Habercilik Alanındaki Gelişimi; Sosyal medya, gelişen teknoloji ile beraber hayatımıza giren ve artık ayrılmaz bir parçamız olan iletişim kanallarını temsil ediyor.

Sosyal Medyanın Habercilik Alanındaki Gelişimi

Sosyal Medyanın Habercilik Alanındaki Gelişimi; Sosyal medya, gelişen teknoloji ile beraber hayatımıza giren ve artık ayrılmaz bir parçamız olan iletişim kanallarını temsil ediyor. Bugün Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi ağlar ve uygulamalar ile gün içinde sayısız işlemler yapıyor ve anlık haber akışı sağlıyoruz.

Peki, bahsettiğimiz bu sosyal ağların haberciliğin gelişimi ve önemi için katkıları nelerdir? Gazeteciler ne sıklıkla bu kanalları kullanıyor? İşte bu yazımızda bu soruların cevabını bulacak ve sosyal medyanın habercilik sektörü üzerindeki vazgeçilmez rolünü inceleyeceğiz.

Sosyal Medyanın Habercilik Üzerindeki Etkisi

Sosyal ağlar artık birer eğlence ve iletişim kanalından ziyade, haber akışını da sağlayan ve gazeteciler dahil habercilik sektöründe çalışan birçok firmanın da kullandığı aktif bir araç olmuştur. Yapılan araştırmalara göre günümüzdeki haberler hiç de azımsanmayacak bir oranda sosyal medya üzerinden takip ediliyor. Örneğin New York Times gazetesinin 2012 yılında yayınladığı bir rapora göre 55 yaş altı kullanıcıların yüzde 60'tan fazlası haberleri online olarak takip ederken, kalan kesimin ise basılı kaynakları tercih ettiği belirtilmiştir.* Ayrıca çoğumuz ABD Başkanı Donald Trump'un sansasyonel sözlerini, Mısır olaylarını, çeşitli diplomatik ilişkileri ve hatta sporda transfer olaylarını ilk olarak Twitter ve Facebook üzerinden öğrendik.

Hayatımızın bir parçası haline gelen bu sosyal ağlar artık haberciler için de büyük bir öneme sahip. Çünkü bu alan​​​, sıradan kullanıcıların eğlence aracı olmaktan çok fazla role sahip oldu. Biliyoruz ki yaşadığımız ve haber değeri olan hemen her şey anında sosyal ağlar aracılığıyla internete servis ediliyor ve binlerce insan tarafından öğreniliyor. Yapılan bir araştırmaya göre habercilik sektöründeki çalışanların ortalama %78'i sosyal medyayı gün içinde an ve an takip etmektedir.** Bu konuda ilk sırayı %87 ile Hollandalı gazeteciler alıyor. Twitter(%90), Facebook(%81) ve Linkedln(%64) ile ilk üç sırayı paylaşan sosyal medya kanalları oldu. Yine, aynı araştırmaya göre, gazeteciler ve diğer haber kanalları sabah 8.30-20.00 arası sosyal ağları aktif olarak inceliyor ve bu saatler içerisinde (ve hatta 24 saat boyunca) kullanmaya devam ediyor. Araştırmanın devamında gazetecilerin %72'si sosyal medyanın günlük işleri için önemli olduğunu, %56'sı sosyal ağlar olmadan işlerini yapamayacaklarını belirtmiş, %68'i ise sosyal medya olmadan gazeteciliğin gelişimini devam ettiremeyeceğini vurgulamıştır.

Sosyal Medya Gelişiminin Habercilik Sektörü Üzerindeki Sonuçları

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında ve yapılan araştırmalardan anlıyoruz ki sosyal medya sadece biz son kullanıcıların değil, gazeteciler ve habercilik sektörü çalışanları için de vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Kısacası sosyal medya olmadan haberciliğin gelişimi konusunda söz etmemiz neredeyse imkânsızdır. Tüm bunlardan şunu anlıyoruz ki sosyal medya artık gazetecilerin aktif olarak kullandığı ve habercilik sektöründeki gelişim için büyük bir öneme sahip olduğu bir araç olmuştur.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER