Sosyal Medya Üzerinden Sosyal Yardım Toplamak

Sosyal Medya Üzerinden Sosyal Yardım Toplamak; Sosyal medya, artık günümüzün vazgeçilmez bir medya aracı olarak kullanılmaktadır.

Sosyal Medya Üzerinden Sosyal Yardım Toplamak

Sosyal Medya Üzerinden Sosyal Yardım Toplamak; Sosyal medya, artık günümüzün vazgeçilmez bir medya aracı olarak kullanılmaktadır. Resim paylaşmak, bilgi almak, olaylara ve haberlere daha hızlı şekilde ulaşabilmek hayatımızı oldukça keyifli ve kolay hale getirmiş bulunmaktadır. Bu mecraların kullanımı olumlu ve olumsuz etkiler barındırır. Çocukların yaş ve fikirleri gereği bulunmamaları gereken sosyal medyada yetişkinlerden daha aktif olmaları gibi birçok örnekte olumsuz etkiler vardır. Sosyal medyanın faydaları arasında en olumlu oluşum ise sosyal yardımlardır.

Topluluklara Daha Hızlı Ve Kolay Ulaşmak

Sosyal yardımlaşma, insanların toplumsal ve vicdani dayanışmalarını sağlar. Toplumları birbirine yakınlaştırır, değer ve olgu katar. Biz Türk toplumunda ise bu olguyu destekler ve her fırsatta katılımda bulunuruz. Sosyal medyanın birçok kitleye hızlı bir şekilde ulaşması bu yardımların düzenlenmesini daha kolay ve etkili hale getirmiştir. Sosyal medyada yardım için başlatılan bir paylaşım çoğu insana hızlı bir şekilde ulaşır ve kitle gitgide katlanarak büyür. Hitap edilen bu kesimler yardım edecekleri kişileri çok kolay ve hızlı bir şekilde bulabilirler.

Doğru mu Yanlış mı?

İnsanların paylaşımları yardımseverleri kandırmaya yönelikte olabilir. Bunun doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu yine sosyal medya platformlarında küçük bir araştırmayla gerçek sonuca ulaşılabilir. Yapılan yardım çağrılarını artık devlet yetkilileri de araştırmaya aldığı için gerçekten yardıma muhtaç olan kişilerle muhtaç olmayan kişiler kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Bunu da yine sosyal medya aracılığıyla öğrenmek artık çok kolay.

Teknolojinin ve sosyal medyanın yaygın olmadığı zamanlarda yardım çağrısında bulunan insanlar seslerini bu kadar hızlı bir şekilde duyuramadıklarını şuan ise hasta biri için acil aranan kan ya da hasta bir çocuğun ödenmemiş ilaçları için yardımseverlere hemen ulaşabildiklerini aktarıyorlar. Yardıma muhtaç fakat yardım istemeyen ya da nasıl ve nereden yardım isteyebileceğini bilmeyen kişilere yardım etmek isteyen bir başka kişiler aracı olarak daha çok yardımsevere bir kaç dakika içinde bir resim veya bir metinle ulaşabiliyor. Ve yardımlar, yardıma ihtiyacı olan kişilere hızlı bir şekilde ulaştırılabiliyor.

Birçok Yardım Toplayan Öncüler Bulunmakta

Günümüzde çoğu yardım kampanyaları sosyal medyada yaygınlaşarak büyümektedir. Bu kampanyaları yöneten de birçok öncü isim bulunmaktadır. Gönüllüler daha hızlı ve daha çok insana bir medya aracılıyla ulaşmaktan çok memnun olduklarını dile getiriyorlar. Yardımların öncüleri, sosyal yardımların etkili olması için yardıma muhtaçların resim ve belgelerini yardım sever insanlarla sosyal medya üzerinden paylaşarak daha güvenli bir ortam oluşturduklarını düşünüyorlar. Yardım istenen kişi ya da kişiler daha sonra toplanan yardım ve toplanılan yardımla ne yapıldığını da belgelerle tekrar paylaşıp şeffaf bir yardım olduğunu gösteriyorlar.

Sosyal medyanın kullanıldığı pek çok alan olduğu gibi sosyal medyayı sosyal yardım toplamak için kullananlar, bu tür etkileşimlerle sosyal medyanın toplum için faydalı ve anlamlı hale dönüşmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER