Sosyal Medya İle Değişen Hayatlar

On yıl kadar önce, yaşam tarzımızın şu anki tarzdan gerçekten farklı olduğuna bazıları içim inanmak zor olabilir. Her ne kadar eskiden beri sosyal medya siteleri olsalar da, nüfusun çoğu gerçekten bunun için ihtiyaç ya da kullanımı görmediler.

Sosyal Medya İle Değişen Hayatlar

On yıl kadar önce, yaşam tarzımızın şu anki tarzdan gerçekten farklı olduğuna bazıları içim inanmak zor olabilir. Her ne kadar eskiden beri sosyal medya siteleri olsalar da, nüfusun çoğu gerçekten bunun için ihtiyaç ya da kullanımı görmediler. Çoğu, onlara bile erişemedi. Facebook, Twitter, Instagram ve akıllı telefonların gerçekten değişmeye başladığı zamana kadar gelmemişti.

2018'de sosyal medyanın, bir fikrin paylaşılması, haberlerin haberleşmesi veya bir ürün veya hizmetin kullanılabilirliği gibi, toplumun çalışma biçimini daima değişime gönderdiğini söylemek gereksiz. Sosyal medya artık hayatımızın neredeyse her alanında kullanılıyor.

İş etkisi

Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, marka mesajlarını artık daha geniş bir kitleye sunabiliyor, ancak daha önce istedikleri gibi başarı elde etmeden önce hayal edebileceklerini hayal edebiliyorlar. Eski günlerde kitle medyası karar verdi. Bir şirket, çoğu durumda duyulacak binlerce, hatta milyonlarca dolarlık para yatırmak zorunda kaldı. Derin cepler ile çok büyük şirketler roost hükmetti. Sadece bu işletmeler daha geniş erişime sahip olabilir.

Küçük şirketler, sosyal medyaya bağlı olduğu tahmin edilen 2. 4 milyar insanın kendileri için bir pazar oluşturuyor. Televizyon reklamları ve diğer pahalı pazarlama biçimleriyle karşılaştırıldığında, sosyal medya varlığı marka imajını ve popülerliğini arttırmak için ucuz ve etkili bir araçtır. Sosyal medya da, işletmelerin bireyleri şirketlerine nasıl dâhil ettiğini değiştirdi. 10 yıl öncesine bakıldığında, işverenler potansiyel adaylara ve müşterilere ulaşabilecekleri yollarla sınırlıydı, ancak sosyal medyadaki büyümeyle eşleştirilmiş internet ve mobil cihazların yükselişi sayesinde günümüzün yeni işverenleri gibi görünüyordu. Artık potansiyel adaylar ve müşterilerle iletişim kurabilecekleri yollardan seçim yapmak için şımartıldılar.

Sosyal etki

Sosyal çevreler açısından, sosyal medya iletişim kurmanın önündeki engelleri yıkmıştır ve birileriyle iletişim kurma yolları söz konusu olduğunda seçim yapmak için şımarık kalıyoruz.

Sosyal medya da kendimizi ifade etmemizi kolaylaştırdı. Sadece arkadaşlarımıza değil, dış dünyaya kendimizi ifade edebilmemizin birçok yolu vardır. Facebook, Instagram resimleri, Youtube videoları ve Orta makaleler ile olsun. Normal insanlar şimdi onların görüşlerini muazzam bir ölçekte ortaya koyma kapasitesine sahiptir. Sosyal medyadan önce bir fikriniz olabilirdi, ancak sadece birkaç kişiye fikrinizi anlatamaya imkânınız vardı ve şimdi hikâye farklı. Birkaç dakika içinde, binlerce kişi sizin fikrinizi bilebilirdi.

Sosyal medya da insanları takip etmemizi kolaylaştırdı. Eski lise arkadaşlarımız vardır veya olabilir. Bulmak zorunda olduğumuz insanları bulmak için ihtiyaç duyduğumuz bilgilere ulaşmak için arama yapabileceğimiz sonsuz sayıda kaynak var. Sosyal ağlar, insanların eski arkadaşları ve tanıdıkları ile yeniden bağlantı kurma, yeni arkadaşlar edinme, fikir alışverişi yapma, içerik ve resimler paylaşma ve diğer birçok etkinlik için fırsat sunar. Ancak, çoğu şey gibi, sosyal medyanın aşırı kullanımı ve güvenine dezavantajları ve dezavantajları vardır. Çok sık, çifte kimlikleri olan insanları görürsünüz. Toplumsal bir tavır ve “arkadaş” tarafından sosyal medyada kabul ve sevme ihtiyacı, insanların kitleler tarafından kabul edilip sevileceğini düşündükleri bir hayat yaratmalarına veya önderlik etmelerine yol açtı. Ve çoğu insan, benlik saygısını sosyal medya faaliyetlerine ekler.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER