Türklerin En Çok Tercih Ettiği Yunan Adaları Hangileridir? Adalarda Tatil Yapmak

Türklerin En Çok Tercih Ettiği Yunan Adaları Hangileridir? Adalarda Tatil Yapmak; Hem yurtdışında tatil yapmak hem de Türkiye’ye bu kadar yakın olmak... Hafızalardan çıkarılması zor bu deneyimi yaşamak, Yunan adalarıyla mümkün olabilir.

Türklerin En Çok Tercih Ettiği Yunan Adaları Hangileridir? Adalarda Tatil Yapmak

Türklerin En Çok Tercih Ettiği Yunan Adaları Hangileridir? Adalarda Tatil Yapmak; Hem yurtdışında tatil yapmak hem de Türkiye’ye bu kadar yakın olmak... Hafızalardan çıkarılması zor bu deneyimi yaşamak, Yunan adalarıyla mümkün olabilir. Ülkemize oldukça yakın bir konumda bulunan bu adalardaki tatil seçenekleri, Türkler için göz ardı edilmemesi gereken yaz alternatiflerden biri. Helen kültürünün izlerini taşıyan bu adalarda Ege denizinin mavisinin yanında tarihi kalıntılar, arkeolojik alanlar ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan adaların kültürel izleri keşfedilebilir.

Türklerin En Çok Tercih Ettiği Yunan Adaları Hangileridir? Adalarda Tatil Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Hemen yanı başımızda olsalar da adalarda konaklamak için Schengen vizesi gerekiyor. Eğer vizeniz yoksa kapı vizesi alarak da adalar gezilebilir. Bunlarla uğraşmak zor gelirse ya da gitme fikri birden akla düştüyse adalara günübirlik turlar düzenleyen acenteler mevcut. Türkiye’nin Ege şeridinden Yunanistan’a bağlı adalara günlük feribot seferleri düzenleniyor. Ayvalık’tan Midilli, Çeşme’den Sakız, Bodrum’dan Kos ve Rodos, Kaş’tan Meis, Marmaris ve Fethiye’den Rodos, Kuşadası’ndan ise Sisam adalarına günün belli saatlerinde seferler düzenleniyor.

Fiyatlar Oldukça Ucuz

Feribota bindikten birkaç saat sonra ada havası ziyaretçilerini çarpmak için bekliyor olacak. Hem ne çarpma! Nihayetinde yurtdışına çıkıldığı için fiyatların çok pahalı olacağını düşünen ziyaretçiler, adalara ayak basar basmaz yanıldıklarını anlıyorlar. Türkiye’de benzer yerlerde ortalama bir tatil parası ödenen hesaplar, buradaki masaların hiçbirine uğramıyor. Porsiyonlar çok büyük, buna rağmen fiyatlar ucuz. Türkiye’de birçok kişinin özel günlerde tüketebildiği ahtapot, kalamar, karides gibi yiyecekler, buradaki masaların her zaman başköşesinde yer alıyor.

Damak tatları Türklerle benzer sevklere sahip Yunanlılar, meze ve deniz ürünleri yapmayı da sofra donatmayı da çok iyi biliyorlar. Üstelik bunu sadece para kazanma mantığıyla ya da turist kazıklamak adına değil, gelen misafirlerin gerçekten de memnun ayrılmalarını istedikleri için yapıyorlar. Bunu da sürekli masalara gönderdikleri ikramlarla belli ediyorlar zaten. Üstelik ikinci kez gelen müşterilerini arkadaşları olarak görüyorlar. Alkollü içeceklerin fiyatları da ülkemizdeki vergilerden aşina olduğumuz kadar pahalı değil, yanına bile yaklaşamaz. Adalarda sahil boyunca birçok bar, kafe ve restoran olmasına rağmen hiçbirinden yükselen ve birbirlerine karışarak kulakları tırmalayan müzik sesleri duyulmuyor. Kısacası huzur dolu birkaç gün geçirmek ve korkmadan yiyecek ve içecek sipariş etmek adalarda mümkün.

Lüks Oteller Yerine Ev Rahatlığı

Adalarda, her şey dâhil konseptli oteller bulmayı beklememek gerekiyor. Bunun yerine tertemiz, ev konforunda ve misafirperver işletmecilere ait pansiyonlarda konaklanabilir. Yemekler konaklamaya dâhil olmadığı için de adaların yerel yemek zevklerini keşfetmek ziyaretçilere kalıyor. Adalarda, kapısında giriş ücreti ödenen ve buna rağmen aşırı kalabalıktan bir türlü rahat edilemeyen plajlar da yok. Bunun yerine üzerinde herhangi bir yapı bulunmayan, şezlong için para ödenmeyen ya da çok cüzi bir ücret alınan, buna rağmen güzel vakit geçirilebilen plajlar mevcut. Akıldan kesinlikle çıkarılmaması gereken önemli bir bilgi de yaygın inanışın aksine buralarda Türkleri çok seviyorlar. Birçok işletmede Türkçe konuşan çalışanlar görmek de mümkün.

Adalarda yapılabilecek birçok seçenek var. Salaş köy kahvelerinde müthiş lezzetli frappeler içilebilir, araç kiralayarak köyler ve saklı koylar keşfedilebilir. Akşamları ise aşina olunan mandolin ezgilerinin eşliğindeki sofralarda dostluklar kurulabilir. Ziyaretçiler, adalara girerken ve çıkarken freeshop olanağına da sahip oluyorlar. Bu da alışveriş keyfi demek. Üstelik gidilen tüm adalardan ev yapımı lezzetli şaraplar ve uzo alınabilir. Sakızdan üretilen birçok yiyecek ve sakız sabunu gibi ürünler, ayrıca zeytinyağı da mutlaka satın alınması gerekenlerin başında geliyor. Sisam Adası’nda, Pisagor’un, adalet dağıtmak amacıyla icat ettiği bardaklardan satın almak da işin şanından.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER