Tatilde Hangi Güneş Kremini Kullanmalıyım? Tatilde Güneş Kremi Seçimi

Tatilde Hangi Güneş Kremini Kullanmalıyım? Tatilde Güneş Kremi Seçimi; Güneş kremi tatil ve normal hayatta bizi güneş yanıklarından, bunun oluşturmuş olduğu hasarla cilt kanseri riskinde ve yaşlanmadan koruyan kremlerdir.

Tatilde Hangi Güneş Kremini Kullanmalıyım? Tatilde Güneş Kremi Seçimi

Tatilde Hangi Güneş Kremini Kullanmalıyım? Tatilde Güneş Kremi Seçimi; Güneş kremi tatil ve normal hayatta bizi güneş yanıklarından, bunun oluşturmuş olduğu hasarla cilt kanseri riskinde ve yaşlanmadan koruyan kremlerdir. Hiçbir güneş kremi bizi tamamen korumaz. Çok yüksek güneş koruyuculu kremler kullanmak bizi çok uzun süre ve iyi bir şekilde koruyacağı anlamına gelmez.

Tatilde Hangi Güneş Kremini Kullanmalıyım? Tatilde Güneş Kremi Seçimi

SPF nedir?

Genellikle güneş kremleri seçerken güneş kremlerinin üzerinde SPF yazısını görürüz. Bunun yanında da 30.50.15 gibi rakamlar yer alır. Yani bizi güneşten ne kadar koruyacağı faktörü anlamına gelmektedir. Güneş koruyucu seçerken çok yüksek SPF bulunan güneş kremi kullanımı da bize yararından çok zararı da olabilir.

UVA ve UVB Işınları Nedir?

UVA ve UVB ışınları cildimizin daha alt katmanlarına inen ışınlar. Bu ışınları da engelleyebilmek için güneş kremimiz üzerinde UVA ve UVB içeriği olması gerekmektedir. UVA bizim cildimizi en çok, yaşlandıran, lekelenmeye ve güneş yanaklarına neden olan ışınlar. Kullandığımız krem UVA ve UVB filtrelerini içermiyorsa vücudumuzda yanıklar ve su toplamalar oluşabilir.

Cilt tiplerine göre kullanılması gereken güneş kremleri vardır. Bunlarda aslında çok daha iyi koruduğunu bildiğimiz titanyum oksit içeren güneş kremidir. Bir diğer koruyucu krem ise cilt tarafından çabuk emilen, cilt üzerinde fazla partikül bırakmayan güneş kremidir.

Güneş Kremleri Güneşten Tam Olarak Korur Mu?

Güneş kremi ürünlerinin koruyuculuğu hepsinin aynı seviyede değildir. Üstünde gördüğümüz numaralara göre koruma potansiyeli farklılık gösterebilir. Numarası 2 ile 12 arasında olanlar zayıf güçte korurlar. Numarası 12 ile 30 arasında olanlar koruma şiddeti orta seviyede olan güneş kremlerdir. 30 ve üstü numaralandırılmış güneç kremleri en kuvvetli koruma gücüne sahip kremlerdir.

Bunların tam etkili olabilmesi için güneşe çıkılmadan 15-30 dk. önce sürülmeleri gerekir. Güneş kremleri ne kadarda üzerinde suya dayanıklı yazmış olsa da 1-2 saatte bir yenilenmesi gerekmektedir.

Gölgedeyken de Güneş Kremi Sürmeli miyiz?

Her ne kadarda güneşin yakıcılığını hissetmesek de unutmamalıyız ki güneşin zararlı g ışınları dolaylı olarak bize ulaşırlar. Çevremizdeki deniz suyundan, kumdan, beyaz boyalı duvarlardan yansıyan ışınlar cildimize ulaşarak etkilerini gösterirler.

Güneş Kremi Seçimi

  • Eğer kuru bir cilde sahipseniz krem olarak kullanılan koruyucularında seçim yapmakta yarar vardır. Yağlı bir cildiniz varsa losyon halinde bulunan koruyucuları seçmeniz sizi güneşten daha iyi ve etkili şekilde koruyacaktır.
  • Plajda sürekli denize giren biriyseniz güneş kreminizin suya dayanıklı olduğuna önem göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde güneş kreminin size hiçbir yararı olmayacak ve güneş ışınları doğrudan vücudunuza temas edecektir.
  • Yüzünüze uygulamak isterseniz kullanacağınız kremin hem yüze hem de vücuda uygun olmasına özen gösteriniz.
  • Cildiniz güneşe karşı çok hassas ve güneş ışınları nedeniyle vücudunuz da yanıklar ve bazı yerleri su topluyorsa güneş kreminizi koruma faktörü çok yüksek içerikli kremler seçerek güneş yanıklarından ve su toplamasından kurtulabilirsiniz.
  • Eğer cildiniz alerjik bir geri dönüş sağlıyorsa kreminizin alerji testlerinden geçmiş ve kokusuz olmasına dikkat ediniz.
  • Bunun yanı sıra güneş kremimiz dahi olsa güneşin yeryüzüne dik geldiği 12.00 ile 14.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı. Çıkılırsa da açık renkli kıyafetler tercih edilerek bir nebze de olsa korunmuş olursunuz.
  • Güneş kremi kullanırken de en çok dikkat edilmesi gereken bir konuda son kullanma tarihidir. Son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin koruyucu etkisi bulunmadığı için kullanmamalısınız.
  • Güneş kremini uygularken ayaküstlerine, bacak arkasına güneş kremi, dudaklara ise dudak nemlendiricisi uygulanmalıdır. Her saatte dudak nemlendiricisi yenilenmelidir.

Bebek ve Çocuklar İçin Güneş Kremi Seçimi

İlk olarak çocukların güneş ışınlarına maruz kaldıklarında şapka ve ince açık giysiler giydirilmeli. 6 aydan küçük bebeklerin vücutları melalin üretmedikleri için güneş ışınlarından mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 08:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER