Kabak Koyu Hakkında Her Şey | Kabak Koyunda Tatil Yapmak

Kabak Koyu Hakkında Her Şey | Kabak Koyunda Tatil Yapmak; Kabak koyu ölü denizin hemen kenarında Fethiye’de bulunan bir koydur. Ölü deniz'in 16 kilometre kadar doğusunda, kızılçam ormanlarıyla kaplı bu muhteşem yer adeta bir cennet.

Kabak Koyu Hakkında Her Şey | Kabak Koyunda Tatil Yapmak

Kabak Koyu Hakkında Her Şey | Kabak Koyunda Tatil Yapmak; Kabak koyu ölü denizin hemen kenarında Fethiye’de bulunan bir koydur. Ölü deniz'in 16 kilometre kadar doğusunda, kızılçam ormanlarıyla kaplı bu muhteşem yer adeta bir cennet. Likya yolu üzerinde bulunan bu koy el değmemiş ormanları ile yabancı turistler için bir cazibe merkezi konumunda. Her yerinden adeta tarih fışkıran bu koy, oldukça küçük çakıllı bir plajı olan ve yüksekliği 900 metreyi bulan sarp kayalarla çevrilmiş durumda. İnsanı içine çeken mavi ve yeşilin oluşturduğu ahenk ve eşsiz şelaleler muhakkak görülmeye değer güzellikte.

Kabak koyu, günlük yaşamdan uzaklaşmak, ses ve gürültüden arınmak, şehrin koşuşturma ve stresinden uzaklaşmak isteyenlere tam anlamıyla bir fırsat sunuyor. 200 metreden çok az uzun olan kumsalı, muhteşem turkuaz rengi, kayaların arasından akan Aladere şelaleleri ve çam ağaçlarından oluşan ormanlarıyla bu koy yaşamın her anını hissetmenizi sağlayacaktır.

Kabak Koyu Hakkında Her Şey | Kabak Koyunda Tatil Yapmak ve Kabak Koyunda Görülmesi gereken yerler

Kabak koyu’nda görülmesi gereken yerlerden biri kelebekler vadisidir. Burası pırıl pırıl deniz, rengârenk çiçekleri ve sürekli akan şelaleleri ile adeta bir masaldan fırlamış gibi görünüyor. Ayrıca dünyada eşine çok az rastlanan kaplan kelebekleri de burada görebileceğiniz eşsiz güzelliklerden sadece biri.

Sahile çok yakın bir noktada olan ve yüzerek erişimin mümkün olduğu bir diğer güzellik ise mavi mağaradır. İki yolla ulaşılabilen bu mağaraya bazen çıkan yüksek dalgalar olması nedeni ile karadan gitmek daha akıllıca bir tercihtir. Mağara dibinden denize bağlandığı ve içine ışık girdiği için bu adı yani mavi mağara adını almıştır. Ayrıca bu mağaranın içinde yüzülebilecek büyüklükte de bir havuz vardır.

Ayrıca sahilde gün batımını seyretmek, dağların tepesinden ormanların ve denizin şahane görüntüsünü izlemek ve gece kumsala uzanıp gökyüzündeki yıldızları seyretmekte Kabak Koyu’nda yapılması gereken şeylerden bazıları.

Kabak Koyunda Kalınabilecek yerler

Kabak koyu’nda ağaç evler ve bungalovların yanı sıra çok sayıda da kamp alanı vardır. Sabah ve akşam yemeğinin dâhil olduğu bu kamplarda su ve elektrikte vardır. Ayıca isterseniz kendi çadırınızla da gidip konaklama yapılması mümkün.

Dervish lodge, kabak naturel life, Gemile kamp, shampala ve turan camping gibi alanlar Kabak Koyu’nda tatilcilerin konaklaması için hizmet veren kamplardan birkaçı olarak görülüyor.

Kabak Koyunda Yenilecek ve İçileçek şeyler

Koyda hazırlanan kahvaltılar adeta bir şölen havasında geçiyor. Keçi peyniri, tahin pekmez, zeytin çeşitleri , sıcak köy ekmeği, ballar, reçeller , kızartılmış hamur, nar ekşisi, etli patlıcan, baharat ve et suyuyla yapılan ölemeç çorbası, baharatlarla yapılan sürdürme, bulgur, biber ve soğanla yapılan tingil çorbası, kavrulmuş etten leğen böreği, tavuk ve mısır unu ile yapılan arapbaşı, nişasta ile hazırladıktan sonra üzerine pekmez dökülüp yenen döndürme tatlısı ve daha birçok lezzet. Bunların hepsi bölgenin yerel lezzetleri ve kesinlikle tadına bakılması gereken şeyler.

Kabak Koyuna Nasıl gidilir?

İlk olarak Fethiye otogarında Faralya Köyüne giden dolmuşlara binilir. Köye geldikten sonra engebeli ve dik bir patika olan Likya Yolu’ndan ilerleyerek köyden hareket eden araçlarla Kabak Koyu’na inilebilir. Eğer şahsi araç ile gidiliyorsa, Fethiye merkez geçildikten sonra Ovacık’a geçip oradan ölü deniz’e inilmesi gerekir. Ölü deniz’e gelmeden sola doğru devam eden yolu takip edip hiçbir yere sapmadan gidildiğinde bu yol doğruca Faralya Köyü’ne çıkacaktır. Artık aracı burada bırakıp koya inmek için traktörlerden yardım almak gerekecektir. Ulaşımı deniz yolu ile sağlamak isteyenler de kendilerine pazarlık yaparak bir tekne ayarlayabilir ya da her gün saat 19.00’da ölü deniz’den Kabak Koyu’na kalkan teknelere binerek bu koya ulaşabilir.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 14:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 3 hafta Önce

YAZINIZ ÇOK GÜZEL OLMUŞ TEŞEKKÜR EDERİM

SIRADAKİ HABER