Sivilce Neden Olur? Sivilceden Kurtulma Yolları Ve Tedavisi

Sivilce Neden Olur? Sivilceden Kurtulma Yolları Ve Tedavisi

/
/
19 görüntüleme

Sivilce Neden Olur?

En fazla ergenlik çağında meydana gelen bazı nedenlerden dolayı vücutta sivilce çıkabiliyor. Sivilce neden olur? Sivilce ölü deri hücrelerinin döküntüye uğraması, vücuttaki bakteri birikiminden ve cilt yağının aşırı üretime ulaşması sonucu olur. Vücudunuzdaki gözenekler, ölü deri hücreleri ve biriken yağlar nedeniyle tıkanarak sivilce oluşmasına sebep oluyor. Cilt gözeneklerinde bulunan sebum adlı yağ bezleri, cildin kaygan bir yapıda olmasını sağlayarak onu koruyacak bir yağ ortaya çıkarır. Her ne kadar yağ bezleri beklenen oranda sebum üretimi yapsa da, ergenlikte vücudun gelişim göstermesine bağlı olarak, hormonların daha çok cilt yağı meydana getirmesine sebep olur. Yağ bezleri anormal bir aktiflik gösterir.

Hormonlar Beslenme Ve Kullanılan İlaçlar Sivilceyi Tetikliyor

Aknenin ortaya çıkmasında hormonların etkisi fazladır. Fakat ergenlik çağındaki doğal fizyolojik değişimlerden dolayı yüzde yüz engellemek mümkün değildir. Mastürbasyon yapmak sivilce oluşumunun sebebi değildir. Çünkü bilimsel olarak böyle bir durumdan bahsedilmemiştir. Kullanılan bazı ilaçlar da sivilceye sebep olabiliyor. Lityum, androjen ve yüksek dozajda B12 ile kortikosteroid içeren ilaçlar bu türdendir. Bu tür ilaçları kullanıyorsanız, hekiminize bu durumu bildirerek farklı ilaçlar isteyebilirsiniz.

Fakat doktor kontrolü olmadan kesinlikle ilaç kullanmayın. Çünkü yanlış bir ilaç kullanımı sivilce oluşumunu azaltacağına, aksine daha da attırabilir. Bazı cilt uzmanları beslenme konusunda yağlı yiyeceklerin akne oluşumuna yol açtığını belirtmiştir. Bunlar; dondurma, fast food hazır gıdalar, krema, çikolata, kuruyemiş türü yiyeceklerdir. Fakat bazı uzmanlar ise sivilceye bu gibi gıdaların sebep olmadığını bildirmiştir. Sivilcenin herhangi bir şekilde sıkılması veya koparılması durumunda da daha fazla sivilce oluşumuna neden olabiliyor. Çünkü sıkılan bölgedeki bakterilerin yayılması sonucu vücudun çeşitli yerlerinde yeniden oluşmasını sağlayabilir.

Sivilceden Kurtulma Yolları Ve Tedavisi

Zamanında başlanan tedavi yöntemlerini uygulayarak, sivilce ve akne oluşumundan kurtulmak mümkündür. Sivilce tedavisinin sonuç vermesi kişiden kişiye değişebilir. Doktorların verdiği bazı ilaçlar ilk zamanlarda daha fazla sivilce çıkmasına neden olabilir. Ancak zamanla doğru tedavi yöntemleri ile bu durum düzelecektir. Bitkisel yöntemlerle maske yapmak ta sivilcelerden kurtulmanın yollarından birisidir. Tarçın ve bal maskesi en iyi yöntemlerdendir. Bu maskeyi 1 çay kaşığı tarçın ve 2 yemek kaşığı bal ile evde hazırlayabilirsiniz. Bir kabın içerisinde tarçın ile balı güzelce karıştırın.

Kıvama geldikten sonra bu maskeyi yuvarlak hareketlerle yüzünüze uygulayın. 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Tarçının sahip olduğu antibakteriyel özelliğinden dolayı bal ile birleştiğinde sivilceye karşı etkili olabiliyor. Ayrıca bal, sahip olduğu yapışkan özelliği sayesinde gözenekleri temizleyerek, hücrelerin hızlı bir şekilde onarılmasını sağlar. Bu maskeyi cildinize uyguladığınızda daha parlak görünmesini sağlıyor. Tarçın ve bal maskesi doğal yöntem olduğundan herhangi bir zararı yoktur. Eğer sivilce ile ilgili ciddi problemler yaşıyorsanız en kısa sürede bir cildiye uzmanına başvurmanız yararınıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Siyah Noktalar İçin Yumurta Akı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine