Sıcak Neden Kırmızıdır?

Sıcak Neden Kırmızıdır?

/
/
18 görüntüleme

Renkler sınıflandırılırken sıcak renkler diye bir kavram olduğunu biliyoruz. Sıcak renkler denildiğinde ise akla gelen ilk renk kırmızı olur. Bilindiği gibi ısı bir enerji türüdür. Isı enerjisinin görünür olması bize, ısınan cismin renk değiştirmesi olarak yansır. Sıcaklığı mutlak sıfır derecenin üzerinde olan her cisimde bir ışıma meydana gelir.

Isınan Madde Neden Renk Değiştirir?

Isınan madde moleküllerinin ya da yapısındaki atomlarında oluşan termal titreşim enerjilerinin bir kısmını foton halinde salmasından oluşur.

Enerji gözle görülemez fakat ısı enerjisinin gözle görülebilir hali ısınan cismin renk değiştirmesiyle mümkün olur. Demir ustaları kızgın demirle çalışmaktadır. Bu aşırı sıcaklığa maruz bırakılmış demir kırmızı renge bürünür, bu kırmızı renkli durumu aynı zamanda demirin şekil verilmesine de en uygun durumudur. Cismin maruz kaldığı sıcaklık arttıkça ışıma miktarı belirli bir boyunda maksimum düzeye ulaşır. Bu durumda demir önce kırmızı, sonra ise beyaz renk alır.

En Sıcak Yıldızlar Mavidir?

Bir cismin ışıma miktarının en fazla olduğu bölge kızılötesi bölgedir. Sıcaklık artmaya devam ettikçe kızılötesi bölge, görünür akan doğru çıkar. Bu durumda sıcaklığı artmaya devam eden maddelerin renkleri kırmızıdan maviye doğru bir değişim gösterir. Dünyamız için yaşamın temeli olan Güneş, yüzey sıcaklığı 6000 Kelvin olan bi yıldızdır ve sarı renkte görülür. Yüzey sıcaklığı, 6 000 hatta 10 000 Kelvin üzerinde olan yıldızlar da mevcuttur. Bunlar ise Güneş gibi sarı renkte değil mavi renkte görünürler. Kırmızı bizler için sıcak bir renk olarak kabul edilmiş bir renktir. Mavi ise bizlerdeki imajının aksine kırmızıdan daha sıcak bir renktir.

Isınan Her Madde Renk Değiştirir mi?

Isınan her madde mutlaka renk değiştirir. Başka bir ifadeyle her madde mutlak sıfırın üzerinde sıcaklığa sahip olduğundan ötürü zorunlu olarak ışımalar yapmaktadır. Ancak bazı cisimlerin dalga boyları az olduğundan ışımaları gözle görülmez. Gözümüzle göremesek bile her madde çevresine ışık yayar. Bunları ise ancak termal cihazlar vasıtasıyla görmek mümkündür.

Dalga boyu 700 mm ile 1 mm arasında değişen bölge; elektromanyetik alan ve mikrodalgalar arasındaki bir bölgedir. Bu bölge, kızılötesi ışınların yer aldığı bölgedir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine