Selülit Nedir ve Neden Oluşur, Selülit Tedavisi

Selülit Nedir ve Neden Oluşur, Selülit Tedavisi

/
/
14 görüntüleme

Selülit Nedir Ve Neden Oluşur? Selülit sorunu; özellikle kadınlar arasında öne çıkan bir problem olarak dikkat çekmektedir. Bunun nedeni östrojen seviyesidir. Erkeklerde bu hormonun az seviyede bulunması ve kadınlarda ise bu durumun tam aksinin söz konusu olması, selülit sorununu ağırlıklı olarak bir kadın problemi haline getirmiştir. Selülitler genellikle bacak, kol ve kalça kısımlarında oluşum gösterir.

Selülit Nedir Ve Neden Oluşur? 

Portakal görünümü olarak tabir edilen ve göze hitap etmeyen bir görüntü yaratır. Selülit oluşumunun bilimsel nedeni; derinin altında tamamen düzensiz ve olması gerekenden fazla yağ birikiminin oluşmasıdır. Tıbbi olarak bölgesel olarak ortaya çıkan bir dolaşım bozukluğu olarak ifade edilir. Bu oluşumun altında bulunan nedenler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genetik olarak yatkınlık olabileceği gibi, hormonal sorunlar da bu duruma yol açabilir. Bazı kişilerde de yaşam şartları buna neden olabilir. Selülit oluşumunun fazla kilolar ile alakası bulunmamaktadır. Normal kiloya sahip olan kişilerde de selülit oluşumu gözlemlenebilir.

Selülitin Nedenleri Ve Çeşitleri

Her sorunun çözümünde gerekli olan soru, selülit probleminde de sorulmalı ve doğru cevap bilinmelidir. Selülit nedir ve nasıl oluşur sorusunun doğru cevabı bilindiği takdirde, çözümü de sağlamak son derece kolaydır. Selülitin bir dolaşım bozukluğu neticesinde ortaya çıktığını bilmek önemlidir. Dolaşımın yavaşlaması ile başlayan süreç, selülit oluşumuna dek devam eder. Dolaşımın yavaşlaması ile birlikte bu yavaşlamanın olduğu lokasyonda, dokulardan sıvı sızıntısı başlar. Sızan bu sıvıyı, vücudun doğal tepkisi neticesinde bir bağ dokusu sarar. Bu doğal olmayan bir durum olduğundan, bağ dokusunun oluşması ile selülit görünümü ortaya çıkar.

Bazı etkenlerin selülit oluşumunu tetiklediği bilinmektedir. Östrojen hormonun fazlaca salgılanması ve bazı diğer hormonal bozukluklar selülite neden olabilir. Fazla yağlı beslenme tarzı da bu durumu tetikleyebilir. Alkol ve sigara kullanımı da nedenler arasında sayılabilir. Su tüketiminin yetersiz seviyede olması ve genetik etkenler de bu durumun oluşmasında rol oynayabilir. Örneğin düz taban sorunu olan kimselerde sıklıkla selülit oluşumuna rastlanmaktadır. Selülit oluşumunun 3 farklı türü bulunmaktadır. En hafif seviyede olan türünde, selülit oluşumu dışarıdan gözle görülmez, yalnızca o bölgenin sıkıştırılması ile ortaya çıkar. İkinci derece türünde ise dışarıdan az miktarda fark edilir. Üçüncü ileri seviyede ise fazlası ile belirgin görüntü olur ve zaman zaman ağrı bu duruma eşlik edebilir.

Selülitlerden Kurtulmanın Yolu

Selülit oluşumundan rahatsız olan kişilerin, selülit nedir ve nasıl oluşur sorusunun doğru yanıtını öğrendikten sonra uygulayacakları adımlar bellidir. Öncelikle beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmelidir. Yağ ve karbonhidrat dengesi çok iyi sağlanmalıdır. Tuz kullanımı ciddi oranda en aza indirgenmelidir. Her gün düzenli olarak bol miktarda su içilmelidir. Alkol ve sigara alışkanlıklarından tamamen uzaklaşmak en doğrusu olacaktır. Kafein ve gazlı içecekler de ya tamamen terk edilmeli, ya da en aza indirgenmelidir. Dar kıyafet ve topuklu ayakkabı kullanımı en aza indirilmelidir. Bunlar mutlaka yapılması gerekenlerdir. Ancak ileri seviyede sorun yaşayan kişiler, bölgesel selülit tedavilerinden de yararlanarak bu sorunlarından tamamen kurtulabilirler.

Bir önceki yazımız olan Selülit Oluşumunu Azaltmak ve Gidermek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine