Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2019

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2019

/
/
43 görüntüleme

Schengen vizesi 28 farklı ülke içerisinde tek bir vize ile gezebilme imkanı veren vize tipidir. Bu vizeyi almak isteyenlerin belirli şartları taşıması ve istenilen belgeleri hazırlaması gerekir. Ancak Schengen vizesi almak isteyen kişilerin ilk olarak hangi ülkeye gideceklerini belirlemeleri gerekir. Belirlenen ülkenin kişilerden istediği belgeler değişebilmektedir. Almanya farklı belgeler isteyebilirken, Yunanistan daha farklı belgeler talep edebilir. Bu nedenle vize almak isteyenlerin gidecekleri ülkenin aracı kurumundan ya da konsolosluğundan detaylı bilgi alması daha iyi olacaktır. 

Schengen Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Schengen vizesi için her ülke kendi belirlediği içeriklere göre vize başvurusu formları hazırlamaktadır. Vize başvurusu yapacak olan kişiler bu formların yanı sıra başvurularda kullanılmak üzere bazı belgeleri de hazırlayarak konsolosluklara sunmalıdır. Her ülkenin istediği belgeler farklılık gösteriyor olsa da genel olarak bütün ülkeler tarafından şu belgeler istenebilmektedir:

1.Kimlik Fotokopisi

T.C. vatandaşları için T.C. kimlik numarasının bulunduğu ve güncel resmin bulunduğu kimlik fotokopisi

2.Schengen Vizesi Başvuru Formu

İnternet üzerinden ya da aracı kurumdan alınmış olan Schengen vizesi başvuru formu. Başvuru formunu bazı ülkeler elle yazılmış şekilde kabul ederken bazıları ise bilgisayar ortamında yazılmış bir şekilde kabul ediyor. Bu nedenle gideceğiniz ülkenin başvuru formunu nasıl istediğini öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır. 

3.Biometrik Fotoğraf

Genellikle 2 adet istenen biometrik fotoğrafın öncesinde bazı aracı kurumlar sizden vesikalık fotoğraf alabilirler. Ancak biometrik fotoğraflar resmi işlemlerde daha sık tercih ediliyor. Sizden 2 adet isteyebilirler. Biometrik fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması da istenilen şartlar arasında bulunuyor. 

4.Vize Başvurusu Dilekçesi

Vize başvurusu yapmak istediğinizde sizden seyahat amacınızın ne olduğu, ne kadar süre ile seyahatte bulunacağınız ve hangi amaçtan dolayı seyahatte olduğunuzla ilgili bilgiler bu dilekçede sorulmaktadır. Akrabalarınızı ve ya arkadaşlarınızı ziyaret ediyorsanız bunu belirtebileceğiniz gibi eğitim ve ya iş görüşmesi gibi durumları da belirtebilirsiniz. Schengen vizesi alırken dikkat edilecekler arasında bulunan konulardan biri olan seyahatin masraflarının karşılanması ile ilgili bilgilerde dilekçede yer alacak konulardan olmaktadır. 

5.Vize Ücreti Dekontu

Vize ücretleri kalınacak olan süreye göre değişebilmektedir. Ayrıca her sene güncellenen vize ücretlerinin veznelerden yatırıldıktan sonra alınacak olan dekontunun başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. 

6.Eski Pasaportlar ve Güncel Olan Pasaport

Daha önceden pasaport kullanmışsanız bunun da dahil olduğu bir şekilde güncel olan pasaportunuzu başvuru dosyanızın içerisine eklemeniz gerekmektedir. Güncel olan pasaportunuzun en az 6 ay daha kullanılabilir olması ve en az 2 sayfasının boş olması dikkat edilen konulardan olmaktadır. Ayrıca sağlam durumda olmayan pasaportlar kabul edilemeyebilir. 

7.Uçak ve Otel Rezervasyonu

Gideceğiniz ülke için rezerve etmiş olduğunuz gidiş geliş uçak biletiniz ve otel rezervasyonunuza dair belgelerin dosyanıza eklenmiş olması gerekmektedir. 

8.Seyahat Sigortası

Seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekli sayılan durumlar arasında yer alıyor. Buna göre en az 30.000 Euro değerinde olan sigortanın yapıldığına dair belgeyi de başvuru dosyanıza eklemeniz gerekir. Ayrıca vize başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa seyahat sigortanızı iptal ettirebilirsiniz. 

9.Seyahat Masraflarını Karşılayabilecek Yeterlilikte Olup Olmadığına Dair Belge

Çalıştığınız şirketinizden gelen gelirler ya da kirada olan evinizden gelecek gelir ile birlikte seyahate çıktığınıza dair bilgi vermeniz gerekir. Banka hesabınızda ise belirli bir miktar paranın bulunması da gereken şartlar arasında yer alıyor. Banka hesaplarında bulunması gereken ücretin sınırı ise ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca kişinin üzerinde bulunan gayrimenkul, araç gibi maddi gelir sunan her şeyin belgesinin de schengen başvuru dosyası içerisinde bulunması gerekmektedir.

10.Davet Mektubu

Eğer arkadaş ya da akraba tarafından davet alınmışsa bu davet için hazırlanan dilekçenin dosyada yer alması gerekmektedir.

11.Eğer Önceden Alınmışsa Eski Schengen Vizesi Fotokopileri

Daha önceden Schengen vizesi alınmış ise bu vizelerin fotokopisinin dosya içerisinde yer alması başvurunun olumlu bir şekilde sonuçlanmasında etkili olacaktır. Sizde önceki seyahatlerinizde bu vizeyi kullanmışsanız dosyanıza eklemelisiniz. 

12.İş ve ya Öğrencilik Durumuna Dair İstenen Belgeler

Çalışan kişilerden, öğrencilerden, emeklilerden, 18 yaşından küçük olanlar ve iş sahibi olan kişilerden durumları ile ilgili olarak çeşitli belgeler istenebilmektedir. Sizin de durumunuz dikkate alınarak bu belgeler istenecektir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine