Zayıfladıktan Sonra Düzelen Psikolojik Durum

Olması gerekenden fazla kiloya sahip olma, sağlık problemler yaşama gibi nedenlerden dolayı insanlar zayıflama gereği duyarlar. Zayıflama isteği geçici bir heves de olabilir azimle gerçekten başarılmak istenen bir başarı da olabilir.

Zayıfladıktan Sonra Düzelen Psikolojik Durum

Zayıfladıktan Sonra Düzelen Psikolojik Durum nasıl olmalıdır? Olması gerekenden fazla kiloya sahip olma, sağlık problemler yaşama gibi nedenlerden dolayı insanlar zayıflama gereği duyarlar. Zayıflama isteği geçici bir heves de olabilir azimle gerçekten başarılmak istenen bir başarı da olabilir. Hemen hemen herkes zayıflamak istediğini söyler ancak zayıflamak sadece sözel olarak kalamayacak kadar ciddi bir çaba gerektirir. Özellikle günümüzde kişiyi zayıflamaya teşvik eden kitaplar, televizyon programları oldukça yoğun ilgi görmektedir. İnsanların çoğu bu kitaplardan önce ilham alır ardından hemen zayıflama çabalarına girişir.

Fakat bu çabalar bir gün, iki gün belki bir ay sürer. Sonra kişinin motivasyonu düşer ve 'zaten ben her defasında zayıflamak için çeşitli yollar deniyorum fakat hep yarım bırakıyorum' diye düşünerek öğrenilmiş çaresizlik içinde eski yemek yeme alışkanlıklarına geri döner. Zayıflama için giriştiği onlarca çaba boşa gider.

Zayıfladıktan Sonra Düzelen Psikolojik Durum

Zayıflamak için kişiyi ayakta tutan en büyük etmen isteğidir ve inancıdır. İnanç yoksa kişi istediği kadar yol denesin bir zaman sonra isteği kaybolur ve istikrar olmadığından zayıflamak. Pes etmek kolaydır ama zor olan mücadele edebilmektir. Zayıflamak da maraton olarak düşünülebilir. Bir koşuya çıkmış gibi pes etmeden dimdik durabilmek ve istikrarı elden bırakmamak zayıflamanın temel taşlarıdır.

Zayıflamadan Önce ve Sonra Analizi

Zayıflayan insanların fikirleri alındığında onlara zayıflamadan önce ve zayıfladıktan sonra ne hissettikleri sorulduğunda bazı genel cevaplar duyabilirsiniz. Nefes alıp vermede ciddi bir rahatlama, daha rahat hareket edebilme, spor yapma alışkanlığı kazanmış olma, yenilen besinlerin daha az kalorili ve daha az yağlı olmasından ötürü midenin daha rahat etmesi gibi uzatılabilecek cevaplar duymak mümkündür.

Zayıflamadan önce kendine yeteri kadar güvenmeyen kişilerin bu sayede kendilerine güvenleri de artmıştır. Eskiden içine zor giyilen kıyafetler zayıflamaları sayesinde daha rahat giyilmeye başlanmıştır. Bu durum elbette kişinin psikolojisini olumlu etkilemiştir. Kendisiyle kurduğu bağı güçlendirmiş, öz güvenini arttırmıştır. Çok kilolu insanların bazıları toplum içine dahi girmek istemediklerini ama kilolarından kurtulduktan sonra toplumda yer edinmek, söz söylemek için büyük gayret gösterdiklerini araştırmalar gözler önüne sermektedir. Hatta kilolarından dolayı bazı depresif hallerde bulundukları depresyonla mücadele etmek zorunda kaldıkları da görülmektedir.

Ancak zayıfladıktan sonra kendi değerlerini bir kez daha sorgulamış ve toplum içine sağlıklı birey olarak katılmış insanların sayısı hiç de az değildir. Zayıflama zor bir süreçtir. Kabul etmek gerekir. Ama kilolu bir insan olarak yaşamak da ağır bedeller ödemeyi gerektirir. Kilolu insanların bu konuda kendilerini sorgulaması gerekir. Yolun başında zorlanıp sonradan sefası sürülecek bir hayat mı yoksa tüm yaşam boyunca kilolu olmanın tüm sıkıntılarıyla yaşamak mı? Zayıflamak isteyen insan buna cevap vermeli. En başta zorlanacağını kabul edip o şekil de bir niyet ve istekle zayıflamaya karar vermelidir. Zayıflamak kişinin maddi ve manevi kendisini düzeltmesine yardımcı olur.

Zayıflamanın Psikoloji Açısı

İnsanların kendileriyle barışık olup olmaması, kendi değer yargıları, toplum içinde nasıl bulundukları gibi bir sürü durum analizi psikolojinin kapsamına girer. Her insanın kendine verdiği değer farklıdır. Kimileri kendine çok değer verirken kimileri kendini öylesine değersizleştirir ki bu durum kişinin yaşadığı çevre ve içinde bulunduğu şartlar gibi bir takım durumların sonucunda oluşur. Kilolu insanlar açısından psikolojiyi ele aldığımızda ise zayıflayan kişilerin psikolojik durumları sorulduğunda iç rahatlama yaşadıkları, fazla yüklerden kurtulduklarını hissettikleri görülür. Hayata ve olaylara bu pozitif eksen dolayısıyla daha olumlu baktıkları ve iletişimlerinde de eskiye nazaran daha başarılı oldukları görülmektedir.

Zayıflamak yapılan araştırmaların da gösterdiği gibi kişinin daha pozitif bir insan olmasına, özgüvenini sağlamlaştırmasına çok büyük katkılar sağlamaktadır. Psikolojisi düzelen insan da çevresini düzeltebilecek potansiyele sahip bir birey demektir. Bireyleri sağlam psikolojide olan insanlar da sağlam toplumları oluşturmaktadır. Hatta sosyal fobi gibi bazı psikoloji temelli hastalıklardan kişilerin kurtuldukları görülmektedir.

Daha çekingen olan insanların zayıflamayla elde edilen bir başarıdan ötürü bu çekingenliklerini yendikleri insanlardan, toplumsal alanlara girmekten korkmadıkları görülmektedir. Kişinin kendisi için yaptığı hiç bir yatırım boşa sayılmaz. Kişinin kendisi için yaptığı ufak bir adım bile o kişinin düşünce ve duygu dünyasını değiştirebilecek bir güçte olduğu unutulmamalıdır. İnsanlar kendilerine yatırım yapmasını bilmeli ve kişi kendisi için yaptığı adımların küçük ya da büyük olmasına bakmaksızın önemli olan adım atmak olduğunun bilincinde olmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER