Spor Salonunda Yapılabilecek Zayıflama Egzersizleri Nelerdir?

Bu makalede zayıflamak için spor salonun da yapılabilecek egzersizler anlatılmaktadır. Zayıflamak için öncelikle sıkı bir diyet programına girmek gerekmektedir.

Spor Salonunda Yapılabilecek Zayıflama Egzersizleri Nelerdir?

Spor Salonunda Yapılabilecek Zayıflama Egzersizleri Nelerdir? sorusunun yanıtını bulacağınız bu makalede zayıflamak için spor salonun da yapılabilecek egzersizler anlatılmaktadır. Zayıflamak için öncelikle sıkı bir diyet programına girmek gerekmektedir. Diyet programının yanında evde, iş yerinde ve spor salonunda yapılacak çeşitli egzersizler bulunmaktadır. Bunları düzenli bir şekilde yaparak ve diyet listesine bağlı kalarak kilo vermek, zayıflamak mümkün olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için de fit bir vücuda sahip olunmalıdır. Bunun yanında düzenli spor yapmakta insan sağlığı için önemlidir.

Kalp ve vücut sağlığı için zayıflama gerekmektedir. Çok fazla hareketsiz kalmak vücut düzenini bozacağı gibi kilo almayı da hızlandırmaktadır. Günlük hayatta olabildiğince hareketli olunmalı ve kilo alımına karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca kalp ve vücut sağlığı için aynı zamanda kilo almamak için yemek içmek alışkanlıkları düzenli olması gerekmektedir. Uyku düzeni oluşturulmalı ve dinlenme zamanına riayet edilmelidir. Düzenli bir yaşama ve beslenme alışkanlığına adapte olduktan sonra kilo vermek için yapılması gereken ilk şey spordur. Spor salonunda çok çeşitli egzersiz aletleri bulunmaktadır.

Her kas grubuna ait o bölgeyi geliştiren, kası güçlendiren aletler vardır. Bunlardan bazısı kilo verme konusunda etkili aletler olmakla beraber bazısını kilo verirken hiç kullanılmasına gerek yoktur. Spor salonunda, egzersiz seçimi yaparken vücudu anlık olarak yoran egzersiz değil takibinde de kalori yakımını devam ettirecek türde egzersiz seçimi yapılması zayıflama açısından önem arz etmektedir. Aşağıda kilo vermek için spor salonunda yapılması gereken egzersizler listelenmektedir. Bu egzersizler, kilo vermek için örnek egzersizlerdir.

Spor Salonunda Yapılabilecek Zayıflama Egzersizleri Nelerdir?

Step Aerobik

Egzersiz olarak zayıflamada oldukça etkili olan step aerobik en etkili hareketlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı hareketler yapması sonucu vücut, sıradan olmaktan uzaklaşmaktadır. Böylelikle vücudun zayıflama eğilimi oluşmasını sağlar. Kadınlarda kilo aldıktan sonra en çok sıkıntı yaşanan bölgeler olan, bacak, karın, kalça ve basen bölgesini harekete geçiren step aerobik, bu bölgelerdeki yağın yakılmasını hızlandırarak ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Bisiklet

Bisiklet, son derece basit bir egzersiz aleti olmakla birlikte çok hızlı kalori yakımını sağlamaktadır. Tempoya göre değişse de bisiklet, belirlenen tempoya göre saatte 500 ile 1000 kalori arasında enerji harcanmasını sağlamaktadır. Bisiklet kullanırken dikkat edilecek husus, aynı tempoda kullanmamak, farklı tempolarda kullanarak vücudun daha çok kalori yakmasını sağlamaktır.

Ağırlık

Ağırlık çalışarak da spor salonunda zayıflama egzersizi yapılmaktadır. Belirlenen ağırlığı çeşitli sayılarda belli setlerle kaldırarak saatte 600 700 kalori yakılmaktadır.

Kürek

Spor salonlarında herkes tarafından tercih edilmektedir. Kürek, birçok kas grubunu aynı anda çalıştırmaktadır. Bu hareketle tempoya göre saatte 700 kalori yakılmaktadır.

Eliptik Bisiklet

Bu hareketi çeşitli tempolarda yaparak saatte 600 700 kalori yakılmaktadır. Spor salonundaki birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Bu aleti kullanmak ayrıca zevkli olmaktadır.

Koşu Bandı

Zayıflamak için koşu bandı egzersizler arasına konulmaktadır. Koşu bandında hafif bir tempoyla başlanmalı takibinde tempo artırarak koşuya devam edilmesi önerilmektedir. En etkili yöntemlerden biri olarak görülmektedir.

Squat

Squat hareketi, step aerobik gibi oldukça etkili bir hareket olmaktadır. Spor salonunda yapılabileceği gibi evde de yapılabilmektedir. Belirli sayılarda 3 veya 4 set squat kalori yakımını oldukça faydalı olacaktır. Squat hareketini aynı zamanda ağırlıkla yaparak daha fazla kalori yakılması mümkün olmaktadır.

Mekik

Mekik hareketi göbek bölgesini güçlendirmek için yapılacak hareketlerden biri olmaktadır. Evde de yapılabilen bu hareketi spor salonunda çeşitli ağırlıklarla yapmak kalori yakımını artırmakta ve kilo vermede etkili bir hareket olmaktadır.

Barfiks

Barfiks vücut ağırlığıyla yapılan bir hareket olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hareket karın ve omuz bölgelerini güçlendirmekte aynı zamanda sırt bölgesini de güçlendirmektedir.

Güç Antremanları

Ağırlık kaldırmak, halter kaldırmak gibi güç antrenmanları da vücudu zorlayarak kalori yakımını hızlandırmaktadır. Bu hareketleri yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, limitleri bilmek ve limitler dâhilinde çalışmak olmaktadır.

Yukarıdaki çalışma grupları salon zayıflama egzersizleri için örnek teşkil etmektedir. Bunun yanında çeşitli fitnes programları da uygulanabilmektedir. Bu programları uygularken normal yaşama da dikkat edilmeli, düzene koyulması gerekmektedir. Ayrıca beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanılmalı, bol bol su tüketilmesi zayıflama açısından faydalı olmaktadır. Spor salonlarında yapılan egzersizlerden sonra muhakkak dinlenilmesi gerekmekte vücudun kendini toparlaması için bu şart olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 23:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER