Sağlıklı Olmak İçin Yenilecek Meyveler

Meyveler dünyada tüketimi devamlı olarak artış gösteren gıdaların başında gelmektedir. Dünya toplumları tarafından eylem ve söylemleri dikkate alınan kuruluşların başında Dünya Sağlık Örgütü'nü ve Gıda-Tarım Örgütü'nü (FAO) sayabiliriz.

Sağlıklı Olmak İçin Yenilecek Meyveler

Meyveler dünyada tüketimi devamlı olarak artış gösteren gıdaların başında gelmektedir. Dünya toplumları tarafından eylem ve söylemleri dikkate alınan kuruluşların başında Dünya Sağlık Örgütü'nü ve Gıda-Tarım Örgütü'nü (FAO) sayabiliriz. Bu kuruluşların kanser ve dolaşım sistemi hastalıkları riskini azaltmada, meyve tüketimini önermesi, meyveye olan talebin artmasındaki başka bir sebeptir. Meyveler içerdikleri bazı mineral maddeler (kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum) ve vitaminler (vitamin A, vitamin B1, vitamin C) açısından insan beslenmesinde ve sağlığında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca insan sağlığı için olumsuz etkiye sahip maddeleri diğer besinlere oranla daha az içerirler.

Meyve İle Meyve Suyu Arasındaki Fark

Meyvelerin tüketimdeki esas temelini içerdikleri mineral maddelerin varlığı oluşturmaktadır. Mineral maddelerin miktar ve çeşidi meyve türleri arasında büyük farklılıklar gösterir. Mineral maddelerin büyük çoğunluğu elde edilen meyve sularına da geçer. Fakat bu oran bazı minerallerin kabukta kalmasından dolayı meyveye göre daha düşüktür. Meyve bileşiminin %70-90 oranını çeşitli besin maddelerinin içinde çözünmüş halde bulunduğu su oluşturmaktadır.

Bazı Meyvelerin Sağlık Üzerine Etkileri

  • Elma, vitaminlerden A, B1, B2, C ve E'yi içerir. Mineral olarak yapısında fosfor, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum bulundurur.
  • Nar, potasyum ve karbonhidrat yönünden oldukça zengindir. Antioksidanca zengin olması nar suyuna olan ilgiyi artırmaktadır. Ayrıca tansiyon düşürücü bir etki gösterir, kan damarları üzerinde koruyucu ve tedavi edici özelliğe sahiptir.
  • Vişne, gıda sektöründe çokça kullanılan ve ekonomik değeri olan bir meyve türdür. Yapısındaki antioksidan seviyesinin yüksek olması nedeniyle oksijen radikali emme kapasitesi yüksek besin maddeleri arasında kabul edilmektedir.
  • Portakal, yapısında B1, B2, B3, B5, B6, B9 ve bol miktarda C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, karbonhidrat ve şeker içerir. Antioksidan etki sağlayan askorbik asit, karotenoid, flavonoid ve diğer polifenolik bileşikler diğer en önemli bileşenleridir.
  • Kayısı, içerdiği yüksek orandaki ve düşük miktardaki sodyum oranı nedeni ile kan basıncının düzenlenmesi, yüksek tansiyonun kontrolünde önemlidir. Ayrıca yüksek oranda A, C, E vitaminleri ve fenolik maddeler içerir.
  • Üzüm, yapısında glikoz ve fruktoz şekerleri bulunur. Bu şekerler direkt kana geçme özelliğine sahiptir. Bu nedenle üzüm yemek bebek ve çocuklar için önemlidir. Yapısında birçok mineral bulundurur. Bilhassa yapısındaki demir mineralinin insan tarafından çok rahatlıkla kullanılabilir bir form olan +2 değerlikli olması, demir mineralinin emilimi yönünden önemlidir. Limon, yüksek oranda vitamin C içerir. 100 ml limon suyu günlük vitamin C ihtiyacının %55'ini karşılar.
Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER