Sağlıklı Bireylerde Zayıflamanın Önemi

Fazla kilolardan kurtulmak ruhsal ve bedensel olarak sağlığın bir zorunluluğudur. Günümüzde birçok birey fazla kilolarından şikâyetçidir. Ve bu şikâyetlerinde oldukça haklıdırlar. Hemen hemen herkes bir şekilde kilo vermek ister.

Sağlıklı Bireylerde Zayıflamanın Önemi

Sağlıklı Bireylerde Zayıflamanın Önemi, Fazla kilolardan kurtulmak ruhsal ve bedensel olarak sağlığın bir zorunluluğudur. Günümüzde birçok birey fazla kilolarından şikâyetçidir. Ve bu şikâyetlerinde oldukça haklıdırlar. Hemen hemen herkes bir şekilde kilo vermek ister. Ancak günlük hayatın getirdiği yoğunluk ve tembellikten dolayı sürekli bunu başaramayız. Uygun bir diyet programı da bulamadığımız için fazla kilolarımızla geçirdiğimiz günlerin sayısı da bu yüzden sürekli artar.

Sağlıklı Bireylerde Zayıflamanın Önemi

En başta kararsızlık, sıkıntıya girer ve eziyet çekerim gibi düşünceler bu sürecin olumsuz sonuçlanmasındaki etkilerdendir. Ancak bilmemiz gereken şey bu kilolardan bir şekilde kurtulmamız gerekliliğidir. Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmalar, sağlıklı bir insanda zayıflamanın ve ideal kilonun önemini sürekli vurgulamaktadır.

Tabii ki ilk olarak düşünülmesi gereken çok uzun bir hayat yaşamak olmamalıdır. Uzun yaşamaktan çok kaliteli bir hayat yaşamak ilk amaç olmalıdır. Mutlaka hiç kimse birçok hastalıkla birlikte sağlıksız bir hayat yaşamaktan zevk almayacaktır. Gereksiz kilolardan kurtulmak boy, yaş ve yaşanan hayata uygun bir ideal kiloya kavuşmak, sürekli hareket etmek, günlük spor ve antrenmanlar yapmak, bedeni zinde tutmak ve böylece kas, kemik ve akıl ve ruh sağlığımızı da bu doğrultuda kuvvetlendirmeliyiz.

Şu anki durumda belki birçoğumuz için aşırı kilolar sorun olmayabilir. Fakat hayat koşulları değiştikçe ve yaş ilerlemeye başladığında bir durumun bir geri dönüşünün olmadığını ya da çok zahmetli bir hal olduğunu anlamak sizleri hayal kırıklığına taşıyacaktır. Tahmin edebileceğiniz gibi yaşınız ilerlediğinde kendinizi bir yatağa bağlı bulmak ya da çok kısıtlı bir hareket alanına sahip olmak kimsenin isteyeceği bir yaşam tarzı olmayacaktır.

Ayrıca ideal kilodaki insanların aşırı kilolu insanlara göre hastalanma ve enfeksiyon kapma risklerinin daha az olduğu ve hastalıklar ve ufak çaplı rahatsızlıklarda iyileşme hızlarının bir hayli yüksek olduğu yapılan araştırmalar ile sabitlenmiştir. Yine birçok araştırma sonuçları göstermiştir ki sağlıklı diyet yapan ve zayıflayan insanların depresyona girme sayıları önemli ölçüde azalmış, özgüven duyguları yükselmiş, mutluluk seviyeleri artmıştır. Bu da tekrar sağlıklı zayıflamının ve ideal kilonun ruh sağlığı üstündeki olumlu etkilerine tekrar gözler önüne seriyor. Hayat gönlünüzce hareket ettiğinizde keyiflidir ve bunun için fedakârlık yapılması elzem derecede önemlidir.

Nasıl Motive Olmalı?

İlk önce karalı olmak gerekir. Karalı olmak ve doğrultuda ilk adımları atmak en büyük etkendir. Aşırı kiloya sahip olmak hayatın birçok alanında dezavantaj sahibi olmak demektir. Hayatın her alanında ideal kiloya sahip insanların aşırı kilolu insanlara göre daha pratik ve başarılı olacağına dair bir yargı vardır ve bu yargının kırılması ne yazık ki çok zor bir durumdur. Hatta çoğu zaman insanlar toplu alanlarda aşırı kilolu insanlarla yan yana gelmek dahi istemezler.

Neyse ki bu geri dönülemez bir durum değildir. İlk olarak aşırı kiloların bize eksi olan yönlerini kapsamlı bir şekilde analiz etmekle işe koyulmalı, ayrımcılıklara kulak asmadan kararlı bir şekilde kendimize bir program hazırlamalıyız. Bu konuda hazırlanmış olan diyet programlarından kendimize en uygun olanı seçmeli ve bir an önce hayata geçirmeliyiz. Ancak bu yöntemler kesinlikle sağlıklı yöntemler olmalıdır. Bir takım ilaçlar ve sağlıksız kilo verme yöntemleri çok hızlı vermenizi sağlayabilir ancak bu yöntemler uzun vadede hayatınızı ciddi derecede riske atacağından kesinlikle sağlıksız zayıflama yöntemlerinden uzak durulmalıdır. Bu konuda bir beslenme uzmanından yardım almanızda fayda olabilir.

Beslenme uzmanıyla birlikte sağlıksız yemek yeme alışkanlıklarından kurtulabilir ve beslenme alışkanlıklarınızı da eğer bir sağlık sorununuz varsa o da göz önüne alınarak size en sağlıklı ve fayda sağlayacak programı uygulamaya koyabilirsiniz. Daha sonra ise düzenli kontrollere giderek ek testler yaptırıp oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumda erken tedbirler alabilir zamanla da aktivite programınızda değişiklikler yapma olacağı sağlayabilirsiniz. Zamanla kilo verme konusunda kazandığınız başarılar size daha çok güç verecek ve sizi yaşama daha çok bağlayacaktır. Yaptığınız egzersizlerle beraber kas kayıplarınız önlenecek ve daha güzel bir kas görünüme ulaşacaksınız. Enerji seviyeniz yükselecek ve metabolizma hızınız artacak ve daha aktif ve enerjik bir görünüm alacaksınız. Hayata karşı kazandığınız pozitif bakış açısıyla birlikte yeni kilonuz ve kavuştuğunuz yaşam standardı hayatın ne kadar keyifli ve yaşanılabilir olduğunu size daha çok hissettirecektir.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 23:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER