Oruç Tutmak Sağlıklı Mıdır?

Günümüz insanları teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok sağlık sorununa kavuşmuştur. Bu sağlık sorunlarının temelinde az hareket etmek ve çok yemek yemek yatmaktadır.

Oruç Tutmak Sağlıklı Mıdır?

Günümüz insanları teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok sağlık sorununa kavuşmuştur. Bu sağlık sorunlarının temelinde az hareket etmek ve çok yemek yemek yatmaktadır. Özellikle son yıllarda teknolojik gelişmelerin etkisiyle birçok hazır gıda üretilmiştir. Üretilen bu hazır gıdalar insan sağlığına çok zararlıdır. Günümüz insanının en büyük sorunu haline gelmiş bir durum vardır ki o da kilo sorunudur. İnsanlar sürekli olarak aşırı kilo almakta ve bundan da şikâyet etmektedirler. Bu kilo sorunun temelinde ise çok yemek yemek yatmaktadır. Her ne yerseniz yiyin ister sebze yiyin isterseniz et yiyin her şeyin fazlası zararlıdır.

Oruç Tutmak Sağlıklı Mıdır?

Oruç tutma konusuna her ne kadar diyet gözüyle bakmak yanlış olsa da oruç tutmak sağlığa zararlı değil aksine faydalıdır. Bütün yıl boyunca sürekli çalışmış olan metabolizma ve sindirim sistemi bir ay boyunca dinlenir. Bedende ekstradan bir efor kullanmadan hazır olarak zaten depolamış olduğu besinleri yakarak hayatta kalmaya çalışır. Bu durum sağlığa gayet faydalıdır. Oruç kısmına diyet gözüyle bakmak yanlıştır. Bu durum bir ibadettir ve farz olan bir ibadettir. Her Müslümanın yılın bir ayı gerekli koşullar sağlanınca tutması gereken bir ibadet şeklidir. Tabi ibadet olunca faydasının olmaması düşünülemez.

Oruç Tutmak Ve Diyet

Oruç tutma ve diyet meseleleri farklı iki meseledir ve birbiriyle kıyaslanamaz. Bir kişi oruç tutmuş ama ezandan sonra sürekli olarak yemek yemiş ise bu durum pek bir faydası olmayacaktır. Her ne yerseniz yiyin az ama öz yemeniz gerekmektedir. Oruç tutmanın birçok faydası vardır ama bu durumu dezavantaja da dönüştürebilirsiniz. Oruç ayı geçtikten sonra kilo alan kişi sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Biz insanlar olarak bilinçlenmeli hastalıklara zemin hazırlayan durumlardan kaçınmalıyız. Diyet konusu ise aşırı derecede kilolu olan bireylerin hekim kontrolünde yaptıkları bir çalışmadır. Bu çalışmada genel itibari ile az yemek yeme konuları ve yenilmemesi gereken yemek konuları vardır. Diyet konusunda da bazı zararlar vardır. Genellikle insanlar diyet programlarını fazla uygulayamazlar ve bırakırlar. Diyet programı bırakıldıktan sonra ani bir şekilde kilo alımına başlanır. Bu durum her bakımdan zararlıdır. Her ne kadar diyet le oruç aynı şey olmasa da sağlık yönünden kötü olan kişiler ve aşırı kilolu olan kişiler oruç tutabilirler. Oruç tutmak insanı zinde tutar ve hantallıktan korur. Bu konuda insanlar bilinçlenmeli doktor kontrolünde programlar oluşturulmalıdır. Bir kişi oruç tutamayacak kadar hasta ise doktoruna danışmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER