Lahmacun Yemek Sağlıklı Mıdır?

Modern dünyanın hızlı gelişimi, insanların yaşam biçimlerinde ve alışkanlıklarında değişikliklere yol açmaktadır. Bunun en basit örneğini kahvaltı ve yemek yeme alışkanlıklarındaki değişimler olarak görebiliriz.

Lahmacun Yemek Sağlıklı Mıdır?

Modern dünyanın hızlı gelişimi, insanların yaşam biçimlerinde ve alışkanlıklarında değişikliklere yol açmaktadır. Bunun en basit örneğini kahvaltı ve yemek yeme alışkanlıklarındaki değişimler olarak görebiliriz. İnsanların tempolu yaşamları çoğu zaman için onlara evde yemek hazırlama fırsatını sunmamaktadır. Buna bağlı olarak insanlar çoğu zaman hazır gıdalarla öğünlerini geçiştirmektedirler. Fast food beslenme tarzında tüketimi hızlı, fiyatı uygun ve kolay ulaşılabilir olma özelliklerinden dolayı tüketimi en çok tercih edilen besinler arasında pide, lahmacun ve börek türlerini sayabiliriz. Bu tür besin maddeleri hazırlanma aşamasında hijyen kurallarına ne kadar riayet edilip edilmediği ve içeriğinde ne tür (hayvan türü ve hayvanın hangi bölgesine ait et) etin kullanıldığına dair sorulan sorulara verilen cevaplardaki belirsizlikler rahatsız edicidir.

Lahmacun İçin Kullanılan Malzemeler

Dünya çapında kabul gören fast food besin türevleri yanı sıra, ülkemize ait pide, lahmacun, mantı ve börek türü besinler de mevcuttur. Ülkemizde özellikle lahmacun tüketimi diğerlerine oranla daha fazladır. Bununla beraber içerik olarak kullanılan et ve et ürünlerinin hangi hayvana ait olduğu ve hayvanın hangi bölgesinden alındığına dair tespitleri yapmak çok zordur. Ayrıca işletmecilerin fazla kazanma isteği nedeniyle, ürünün maliyetini düşürmek için yaptıkları gıda hileleri de zaman zaman yetkili kişilerce yapılan kontroller sonucunda ortaya konmuştur. En çok yapılan gıda hilesi, normalde içerik olarak kullanıldığı belirtilen uygun hayvana ait kırmızı et yerine tavuk eti, sakatat, kıkırdak, soya fasulyesi ve benzeri gıda maddelerinin karıştırılmasıdır. Belirtilen nedenler henüz besinin tüketimi öncesi sağlık üzerine etki edebilecek olumsuz durumları belirtmektedir. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için başta kullanılan hazır kıymanın kalitesi (orjin ve hijyen açısından) ve miktarı önem arz etmektedir.

Lahmacunun Sağlığa etkisi

Ülkemizde tüketim oranı yüksek olan geleneksel ürünlerimizden lahmacunun hazırlanmasında farklı büyüklüklerde kıyılmış et parçaları kullanılmaktadır. İçeriğine et yanı sıra tercihe göre değişmekle beraber soğan, sarımsak, maydanoz ve çeşitli baharatlar kullanılmaktadır. Bu maddeler belirli oranlarda karıştırılarak hamur içerisine yerleştirilir, pişirme sonrası servis edilir. Genel yaklaşımla diğer fast food ürünlerinde olduğu gibi lahmacunun da aşırı tüketilmesi yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme sorunu akla getirir. Günün bir öğününde fast food tarzı tüketim tercih edildiyse diğer öğünlerde bu değiştirilmelidir. Tüm fast food besinlerin de olduğu gibi lahmacun tüketimini de belirli oranda tutmak gerekir. Kullanılan malzemelerin iyi ürünler olması, ürünlerin hazırlanma, pişirilme ve servis aşamalarında genel hijyen kurallarına riayet edilmesi müşterilerin sağlığını olumsuz etkilememek için gereklidir.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 19:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER