Karatay'a Göre Uyurken Kilo Vermek Mümkün mü? Canan Karatay'ın Zayıflama İle İlgili Görüşleri Nelerdir?

Karatay'a Göre Uyurken Kilo Vermek Mümkün mü?, Kilo vermek sadece yemekleri seçerek değil, uyurken de mümkün. Bakın, Prof. Dr. Canan Karatay bunu nasıl açıklıyor. Yemeği yedikten 4-5 saat sonra leptin hormano adlı hormon devreye girer.

Karatay'a Göre Uyurken Kilo Vermek Mümkün mü? Canan Karatay'ın Zayıflama İle İlgili Görüşleri Nelerdir?

Karatay'a Göre Uyurken Kilo Vermek Mümkün mü?, Kilo vermek sadece yemekleri seçerek değil, uyurken de mümkün. Bakın, Prof. Dr. Canan Karatay bunu nasıl açıklıyor. Yemeği yedikten 4-5 saat sonra leptin hormano adlı hormon devreye girer. Bu hormon depolanmış yağları kan şekerine dönüştürüyor ve vücuda gerekli enerjiyi sağlıyor. Böylece yağları yakıcı bir hormon olduğunu da anlayabiliyoruz. Sabah 02.00-05.00 saatleri arasında en yüksek düzeyde salgılanan hormonun salınımı için akşam 20.00'dan sonra bir şey yenmemesi gerekli. Çünkü bir şeyler yerseniz, vücut insülin salgılamaya başlar ve yağları depolar. Eğer tavsiyeye uyarsanız, gece yarısı leptin hormonu ortaya çıkacak ve göbek ve kalçalarda ki yağları enerjiye çevirecek.

Karatay'a Göre Uyurken Kilo Vermek Mümkün mü?

 • 'Light' Hasta Eder

Günümüzde hızla çoğalmaya başlayan ve çoğu gıda maddesine uygulanan diyet yapıcı ürünler insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu konuda görüş belirtmesiyle İnsanlarda büyük ilgi uyandıran Prof. Dr. Karatay: "Şeker kanser hücrelerini besler" dedi. Ayrıca diğer bir ifadesinde, aspartam maddesi kullanılan diyet içeceklerin vücuda girdiğinde ısındığını ve bu ısınmayla beraber metanol ve metionin adı verilen iki maddeye dönüştüğünü söyledi. Ayrıca, aspartam yapısı itibari ile kanser riskini artırdığını ve şeker hastalığına davetiye çıkarttığını dile getirdi. Mısır şurubunda bulunan fruktoz'un en tehlikeli şeker olduğuna da vurgu yaptı.

 • D Vitamini Zayıflatır

Canan Karatay, zayıflama alanında birçok yeni iddia ortaya atmaktadır. Hal böyle olunca bulguları dikkatleri üzerine çekmesinde etkin rol oynar. Şaşırtmaya devam eden Karatay, D vitamini olmadan zayıflamanın mümkün olamayacağının altını çiziyor. Çünkü ona göre, D vitamini vücutta bulunan en güçlü ve en doğal antioksidan özelliğine sahip bir vitamindir. Bu adı geçen vitaminin bol bulunduğu besinler şunlardır: Yumurta, süt ürünleri, ton balığı ve yulaf ezmesi. Ayrıca en önemli kaynağın Güneş ışığı olduğu aşikârdır.

 • Günde Yalnızca 2 ya da 3 Öğün Yemek

Karatay, insan beslenmesinde sık sık yemek yememesi gerektiğini, her an bir şey yeme halinin olmaması gerektiğini vurgular. Çünkü bu durumun insülin direncini artıracağını ve leptin hormonunun salgılanmasına engel olacağını söyler. Erken kalkanlar 3 öğün, geç kalkanlar ise 2 öğün yemek tüketmelidir, der. Ayrıca öğün aralarında çerez, meyve vs. bir şey yemek kesinlikle olmamalıdır. Zayıflamak için insanların baş etmesi gereken hormon insülin hormonudur. Bu hormon yağları depoladığı için direncini kırmak şarttır, der. Sık ve az yediğimiz takdirde yağların bu depoya gönderildiğini söyler ve iki saat sonra düşeceğini acıkma hissi oluşacağını dile getirir. Sık sık yemenin pankreas ve karaciğeri yorduğunu da söylemektedir.

Canan Karatay'ın Zayıflama İle İlgili Görüşleri Nelerdir?

Zayıflamak için Karatay Diyeti

Karatay, diyetinde aşağıdaki maddelerdeki yiyecekleri n yemek kesinlikle yasak olduğunu belirtiyor:

 • Kavrulmuş her türlü kuruyemiş,
 • Ekmeğin her çeşidi,
 • Kavun, üzüm, incir, karpuz, muz,
 • Patates, pirinç, pişmiş havuç,
 • Her türlü tatlandırıcılı ve şekerli gıda,
 • Marketlerde satılan yumurta, tavuk ve ayrıca fabrikasyon her türlü ürün sucuk, salam, sosis vs.,
 • Pastörize yoğurtlar, (kendi mayaladığınız yoğurdu tüketin)
 • Her türlü meşrubat. Buna, light ürünler de dâhil,
 • Öğütülmüş tahıllar,
 • Mısır özü yağı, ayçiçek yağı ve margarin.

Karatay'a Göre Bunları Yapmak Şart...

Spor yapmalısınız, yani durmadan hareket edin. Düzenli spor imkânı bulamayanlar için en iyi alternatifin yürüyüş olduğunu düşünüyor. Uykuya dalmadan en az 4 saat önce bir şey yeme eylemi sonlandırılacak ve tek bir lokmaya dahi el sürülmeyecek! Sadece şekersiz çay ve su tüketilebilir. Listeye koyulmayan, yani yemesi serbest olan yiyeceklerin porsiyonlarını bol yapabilirsiniz. Çünkü sofradan yarı tok kalkarsanız, hemen acıkırsınız, bu durumda midede gene bir şeyler yeme isteği doğacak. Yemeği vaktinde ve yeterli gördüğünüz miktarda tüketin. Yukarıdaki listede de belirtildiği üzere imkân buldukça hep doğalını tüketmeye çalışın. Aksi takdirde doğal olmayan market ürünleri size yarardan çok zarar verecektir. Bir başka husus, ekmeksiz nasıl doyarım? Bu doğru bilinen yanlışların başında gelir. Örneğin, kahvaltıda ekmeksiz doyamayacağını iddia edenlere ekmek yerine ceviz öneriyor. Bunun yanı sıra fındık, badem vs. de olabilir. Aşırı kiloya sahip insanlara bakıldığı zaman karaciğer yağlanmasına sık rastlanılır. Ekmek tüketerek bu yağlanmanın önüne geçmek tamamen olanaksızdır. Makarna ve pilav türleri olmadan doyamayacağını dile getirenler ekmekte belirtilen hususlarla aynı durumdadır.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 21:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER