Hamilelikte Hurma Yemenin Vücuda Faydaları

Hamilelikte Hurma Yemenin Vücuda Faydaları Çoğu anne adayının heyecanlı olduğu kadar endişeli bekleyişidir doğum anı. Özellikle normal doğum yapacak gebeler o en özel zamanlarını daha kolay hale getirmek için önceden birçok önlem alırlar.

Hamilelikte Hurma Yemenin Vücuda Faydaları

Hamilelikte Hurma Yemenin Vücuda Faydaları Çoğu anne adayının heyecanlı olduğu kadar endişeli bekleyişidir doğum anı. Özellikle normal doğum yapacak gebeler o en özel zamanlarını daha kolay hale getirmek için önceden birçok önlem alırlar. Spor, yüzme, yürüyüş, pilates derken birçok doğal ya da suni yiyeceğe de devam ederler ki normal doğumlarını minimum sancıyla atlatabilsinler. İşte, anne adaylarına o özel vakit geldiğinde rahim ağzı açılmasının kolayca olması ve su gibi bir doğum yapabilmelerinin mümkün kılınması için mucize bir besin: Hurma!

Kur'an-ı Kerim'de Doğumda Hurma Mucizesiyle İlgili Ayet:

"... Doğum dalgaları (sancısı) (Meryem'i) (...) bir hurma ağacının altına gitmeye sürükledi. (Utandığından) '

Keşke bundan önce ölseydim de unutulup gitmiş olsaydım!' dedi. Derken (Cebrâîl aleyhisselam) ona (hurma ağacının) aşağı tarafından şöyle seslendi: “Üzülme! Şüphesiz ki Rabbin, alt tarafında (ondan faydalanacağın) bir su arkı meydana getirdi.” “Hem hurma ağacını kendine doğru silkele ki senin üzerine tâze hurmalar dökülsün!” (Meryem Suresi/23-26. ayetler)

Bu ayet adeta Meryem a.s.'ın doğumunun kolaylaşması için hurma yemesine işaret olduğu gibi hurmanın doğum esnasındaki sayısız faydası tıbbi ve bilimsel çalışmalar sonucu da açıklanmıştır. Aşağıda evrensel bazda yapılan uzman çalışma sonuçlarından derlediğimiz faydaları madde madde sıraladık:

Hurmanın Normal Doğuma Faydaları:

 1. Ürdün Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde doğumdan önceki bir ay boyunca hurma yiyen kadınlarla yemeyen kadınlar arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre hurma yiyen kadınların yüzde 96'sı herhangi bir dış tetikleyici olmaksızın doğuma başlarken, yemeyenlerde bu oran yüzde 76'yı geçmemiştir.
 2. Rahmin etkili kasılmalarını ve doğum sancılarını başlatıp doğumu kolaylaştırıcı ve anne sütünü salgılayıcı etkisi bilinen oksitosin adlı madde hurmada bol miktarda bulunur. Hurma yiyen gebelerde dışarıdan oksitosin gereksinimi yüzde 28 iken yemeyen gebelerde bu oran yüzde 47 olarak saptanmıştır. Yani araştırma sonuçlarına göre hurma tüketen anne adaylarının çoğunun dışarıdan oksitosin hormonu tedariğine ihtiyacı olmamıştır.
 3. Latent fazı da denilen doğumun ilk evresi hurma tüketen anne adaylarında 8,5 saat kadar sürerken, tüketmeyen adaylarda bu müddeti 15 saate kadar uzamıştır. Yani hamilelik döneminde hurma yiyen anne adayları doğumun ilk evresindeki sancıları neredeyse yarı yarıya daha az zaman boyunca çekmişlerdir.
 4. Doğum öncesi düzenli hurma yiyen anne adaylarının rahim ağzı açılması 3,52 cm civarında iken, yemeyenlerde açıklık 2,02 cm kadardı ki bu da oldukça göze çarpıcı bir fark.
 5. Hurmada bolca bulunan kalsiyum, doğum sonrası kanamanın önüne geçmeye yardım eder.
 6. Hurma rahim kaslarını güçlendirir.

Tüm bunlar hamilelikte hurma yiyen anne adaylarının yemeyenlere nazaran normal doğuma son derece kolay başlayıp, doğumun daha az sancıyla ve daha kısa sürdüğünün kanıtı niteliğindedir.

Normal doğuma olan katkılarının yanısıra hurma hamilelik boyunca anne adayının ihtiyacı olan birçok besin maddesini tek başına karşılayacak donanımda mucizevi bir gıdadır.

Hamilelikte Hurma Yemenin Vücuda Faydaları:

Gebelikte dönem dönem yaşanan mide bulantıları ve istifra sebebiyle vücutta potasyum eksikliği oluşur. Vücut ek potasyum takviyesine ihtiyaç duyar. Potasyum, hurmada bol miktarda bulunur. Ayrıca gerek kusma gerek ishalle vücutta oluşan su kaybına karşın hurma vücutta su dengesini karşılama özelliğine sahiptir.

 1. Anne adayındaki yüksek tansiyon bebek için zararlıdır. Hurma yüksek kan basıncını düşürür ve dengeler.
 2. Hamilelikte kansızlık oluşumu muhtemeldir. Hurmada bulunan demir kansızlığı önler; kandaki alyuvar dengesini sağlamaya yardımcı olur.
 3. Hurmanın içeriğindeki fosfat ve kalsiyum bebeğin iskelet oluşumuna ve kuvvetli kemik yapısına sahip olmasına katkı sağlar.
 4. Kasların çalışmasına yardım eden magnezyum ihtiyacını günlük 2-3 hurma yemek karşılar.
 5. Hurmadaki B6 vitamini sinirleri güçlendirir; B1 vitamini sağlıklı sinir sistemine sahip olmayı sağlar.
 6. Hurmada bulunan beta-karoten kanseri önleme özelliğine sahiptir.
 7. İçeriğindeki protein, hücreleri yeniler; vücudu enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur.
 8. Hamilelikte özellikle göz, diş ve kemik sağlığı için A vitamini ihtiyacı artar. Hurma A vitamini bakımından zengindir. Hurmadaki A vitamini vücut direncini artırır.
 9. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu ve idrar zoru gibi problemler görülebilir. Hurma, vücuttan zehirli maddeleri atması için böbrekleri uyarır.
 10. Hamileliğin başından sonuna -hatta bazen öncesinde bile- kadın doğum uzmanları anne adaylarına folik asit içeren ilaçlar önerirler. Hamilelikte folik asit ihtiyacı normalin iki katına kadar çıkar. Vücudun yapı taşı niteliğindeki amino asitlerin yapımında, hücrelerin genetik yapı oluşumunda; yine kan hücresi yapımında ve hücre yenilenmesinde son derece etkin rol alan folik asit yani B9 hurmada bol miktarda bulunur.

Hamilelik dönemindeki faydalarından sonra şimdi de gelelim doğum sonrası hurma yemenin önemine...

Doğumdan Sonra Hurma Yemenin Faydaları ve Hurmanın Süt Yapıcı Etkisi:

Peygamber (s.a.v) Efendimiz: "Kadınlarınıza lohusalık döne­minde hurma yediriniz. Kim lohusalık zamanında hurma yerse onun çocuğu akıllı ve ağırbaşlı olur. Çünkü hurma Hz. Meryem a.s'ın lohusalığındaki taamı idi. (Hz. Meryem annemize Allah (c.c.) kuru bir hurma ağacından onu vermişti). Şayet ki (lohusa için) hurmadan daha iyi bir taam olsa idi Allah (c.c.) Meryem'e onu ikram ederdi." buyurmuşlardır.

Mucize niteliğindeki bu hadis-i şeriften sonra hurmanın lohusa ve bebek üzerindeki faydalarının bilimsel kanıtlarını sıralayalım:

 1. Hurmanın ihtiva ettiği vitaminler, mineraler, yağ, karbonhidrat ve protein doğumdan önce olduğu gibi sonrasında da hem annenin hem de bebeğin tüm ihtiyaçlarını neredeyse eksiksiz karşılar. Ayrıca hurmada bulunan potasyum bebeğin büyümesi için çok gerekli olduğu gibi onu hastalıklara karşı da korur.
 2. Doğum yapan annenin şekeri ve enerjisi düşer; halsiz kalır. Hurma vücuda tekrar doğal şekerin girişini sağlayarak şeker dengesini düzenler; yeni anne olmuş kadının ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.
 3. Doğum sonrası kabız görülmesi muhtemel problemlerdendir. Hurma, kabızı önler.
 4. Bebek doğduktan sonra minik bir parça hurma ile damağına tahnik yapılması Peygamber Efendimizin tavsiyelerindendir; sünnettir. Bebeğin tattığı ilk besin hurma olmalıdır. Daha sonra ise en az 6 ay devamlı anne sütüne ihtiyacı vardır. Hurma, annenin süt bezlerini harekete geçip süt üretimini hızlandırmaya yardımcı olur.
 5. Hurma, insan vücudunun zinde ve sağlıklı kalması için gerekli 10'dan fazla element içermesi sebebiyle doğum yapmış annenin o gün ve sonraki her gün hurma yemeye devam etmesi önemlidir. Hurma, vücuda canlılık verir.
 6. Araştırma sonuçlarına göre hurma antiseptik özelliğe sahiptir. Yani hurma yemek doğum yaralarının mikrop kapmamasına ve çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
 7. Hurmadaki yağ, lif, sodyum, demir, magnezyum, fosfor, kükürt, potasyum, kalsiyum, klor, proteinler proteinler ile B1, B2, B3, B6 vitaminleri, A vitamini ve beta-karoten hem annenin hem de süt yavrusunun ihtiyaçlarına cevap vermesi açısından hamilelikte olduğu kadar sonrasında da hurma yemeye devam etmek çok önemlidir.
Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER