Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır, Hacamatın Faydaları Nelerdir, Nerede Yapılır?

Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır, Hacamatın Faydaları Nelerdir, Nerede Yapılır? tüm sorularınızın yanıtını bu yazımızda bulacaksınız.

Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır, Hacamatın Faydaları Nelerdir, Nerede Yapılır?

Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır, Hacamatın Faydaları Nelerdir, Nerede Yapılır? tüm sorularınızın yanıtını bu yazımızda bulacaksınız. Hacamat etimolojik açıdan kan aldırma, tümsek, kabartı, hacim anlamlarına gelmektedir. Uygulamada, hacamat günümüzde önemi yeni yeni anlaşılan, resmi olarak da artık hastanelerde yapılmaya başlanan, ayın belirli günlerinde uygulanan özel vakumlu kupalar ile yapılan bir kan alma yöntemidir. Dini açıdan da Hz. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’ in sağlık için önerdiği tıbb-i nebevi yöntemlerinden birisidir.

Hacamat Ne Zaman Yapılır?

Hacamat için en uygun zamanlar ve sünnete uygun vakitler hicri ayın ortasından sonraki zamanlar yani hicri ayın 17. 19. ve 21. günlerdir. Tabi bunlarda da uygun olmayan zamanlara rastlamamak kaydı ile yapılmalıdır. Yani Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri hacamat için uygun değildir. Bu konuda hazırlanmış hacamat takvimi şekildeki gibidir. Tabi bunun dışında bir zaruret hâsıl olduğunda doktor veya uzman kişi tarafından da gün gözetilmeden yapılabildiği bildirilmektedir. İbni Sina’nın yorumuna göre hicri ayların başlarında vücut sıvıları tıkalı ve hareket etmesi zor olduğu için bu zamanlarda hacamat yaptırmaktan sakınılması gerektiğini söylemiştir. Bunun dışında belirtilen günlerde de güneşin doğuşundan 3 saat sonrası ve öğle namazı vaktinden 2 saat sonrasında hacamat için en uygun saatler olduğu belirtilmektedir. Eğer kişinin kanı yoğun değilse banyo yaptıktan hemen sonra hacamat yapılması uygun değildir. Vücudun dengelenmesi ve yerine tam oturması açısından banyodan bir saat sonra yapılması uygundur.

Hacamat Nasıl Uygulanır?

Vücudun doğal yollarla atamadığı deri altında kan özelliğini yitirmiş pelte kıvamında kan birikimi oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi başta olmak üzere birçok rahatsızlıklara sebep olan ve hemen deri altında bulunan bu kan hacamat ile alınmaktadır. Böylelikle vücutta bulunan toksitler, ilaç ve hormonların bırakmış olduğu kalıntılar ve ağır metaller gibi sağlığı olumsuz etkileyen etmenler dışarı çıkartılmış olur. Bunun için kupa adı verilen cam veya plastikten yapılmış materyaller kullanılır. Uzman kontrolünde yapılması gereken bu usulde genellikle sırt bölgesine kupa işlemi uygulanır. Ancak hastanın şikâyetlerine göre vücudun farklı noktalarına da uygulanır. Genellikle yaş kupa metodunda önce hastaya kupa uygulanarak o bölgede emilim ile kan toplanması sağlanır 1-2 dakika sonra kupa alınır ve aynı bölgeye bisturi yardımı ile bölge üzerinde yaklaşık 1mm boyunda çizikler atılıp aynı yere tekrar kupa konarak kan çıkması sağlanır. Bu şekilde hacamat-kan alma işlemi tamamlanmış olur. Hacamat işleminde özellikle kesiklerde kullanılan aletlerin tek kullanımlık olmasına dikkat edilmelidir. İşlemden sonra en az bir saat bir şey yememek ve uyumamak gerekmektedir.

Hacamat Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Hacamat yaptırmanın birçok faydası bulunmaktadır, genel olarak sıralanacak olursa; sinüzite iyi gelir, baş ağrılarını dindirir, kadın hastalıklarına olumlu etki sağlar, yorgunluğu giderir, bel, sırt ve diz ağrılarını giderir, hormon tedavisine destek olur, yüksek tansiyonu düzenler, cinsel zayıflığı giderir, kalp ve damar hastalıklarının iyileşmesinde destekleyicidir, beynin fonksiyonlarını arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır, kan üretimini destekler, konsantrasyonu arttırır, sivilceleri giderir, vücuttaki kortizon seviyesini arttırır, hafızayı güçlendirici etkisi vardır, ödemin giderilmesinde etkisi vardır, vücuttaki şişlikleri giderir, çocuklarda beyin gelişimini olumlu yönde etkiler, vücutta meydana gelen gazın atımını sağlar, toksin temizliği yapar, tümör ve kistlere karşı etkili bir uygulamadır, zehirlenmelere karşı etkilidir, romatizmayı iyileştirir, bağırsak enfeksiyonlarını giderir, mide problemlerinin iyileşmesinde etkili rol oynar.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER