Grup Sağlık Sigortası Nedir?

Grup sağlık sigortası nedir sorusunun en kısa tanımı; olası sağlık sorunlarınızda hızlı ve etkili hizmet almak adına özel sağlık sigortalarının tercih edilmesidir denilebilir.

Grup Sağlık Sigortası Nedir?

Grup sağlık sigortası nedir sorusunun en kısa tanımı; olası sağlık sorunlarınızda hızlı ve etkili hizmet almak adına özel sağlık sigortalarının tercih edilmesidir denilebilir. Sağlık sigortaları bireysel ve grup sağlık sigortaları olarak ayrılmaktadır.

Kişinin özel sağlık sigortası yaptırması, bireysel sağlık sigortası olmaktadır. Grup sağlık sigortası nedir? Birkaç kişinin bir araya gelmesiyle ya da işverenin çalışanlarına yaptırdığı özel sağlık sigortası, grup sağlık sigortası olarak isimlendirilir.

Sigorta firmaları grup sağlık sigortası toplu yapıldığı için, özel indirimli fiyatlar uygulamaktadır. Grup sağlık sigortalarının ayakta ve yatarak tedavi teminatları, bireysel sağlık sigortasıyla aynıdır. Sigorta firmaları fark yaratmak için, grup sigortalarına ek teminatlar veya kampanyalar eklemektedir.

Grup Sağlık Sigortalarının Avantajları  

Grup sağlık sigortası nedir? Öncelikle aranan şart en az 20 kişinin bu sigortaya dâhil olmasıdır. Çalışanlar ve çalışanların aileleri dâhil edilebilir. Belirlenen teminat ve limitlerde sigorta sözleşmesi hazırlanır. Grup sağlık sigortaları hem işveren hem de çalışanlar için, ayrı ayrı birden fazla avantaj sağlamaktadır.

İşverene sağladığı avantajlar;

 • Ödenen sigorta prim bedeli vergiden düşürülebileceği için vergi avantajı sağlar.
 • Kurumun imajı artar, çalışan memnuniyeti sağlanır.
 • Her daim tercih edilebilir iş ortamı oluşturulur.

 Çalışana sağladığı avantajlar;

 • İş yerine olan bağlılıkları artar.
 • Hızlı ve etkili tedavi yöntemleriyle zaman tasarrufu sağlar.
 • Kendini güvende hissetmesi ve bunu performansına yansıtması sağlanır.

Grup sağlık sigortaları hangi tedavileri kapsar?

Hem ayakta hem de yatarak tedavi masrafları bu kapsamda karşılanabilir.

Yatarak tedavilerde;

 • Ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavilerde yatak ve konaklama masrafları,
 • Doktor muayene ücretleri, ameliyathane ve anestezi giderleri, ilaç ve benzeri giderleri,
 • Uygulanacak ek tedavi masrafları ve kullanılacak tıbbi cihaz giderleri,
 • Yoğun bakım ihtiyacı halinde, yoğun bakım giderleri
 • Ambulans kullanım hizmetleri

gibi masraflar karşılanır.

Ayakta tedavilerde Grup Sağlık Sigortası Nedir?

Muayenede doktor muayene ücreti, Hastalığın teşhisinde kullanılacak röntgen, MR çekimi, tomografi, laboratuvar testleri ve benzeri teşhis giderleri. Fizik tedavi giderleri, Rehabilitasyon masrafları gibi giderler karşılanır.

Hem bireysel hem de grup özel sağlık sigortalarında ayakta ve yatarak tedavi teminatları aynı güvenceyi sağlar. Sigorta firmaları ek hizmetler sunarak daha fazla müşteri çekmek için çalışmalar yapmaktadır.

Örneğin; anlaşmalı kurumlarda özel sağlık indirimleri, anlaşmalı hekim sistemiyle katkı payı ödemeden tedavi avantajı, geniş anlaşmalı kurum ağıyla her yerden ve kolay ulaşma imkânı, sadece T.C. kimlik numarasıyla onay alabilme gibi birçok ek avantajı birlikte sunar.

Özel sağlık sigortalarında hem en iyi fiyat hem de en avantajlı paket için iyi araştırma yapılmalıdır. Birden fazla sigorta firmasından fiyat teklifi alarak, en uygun grup sigortalarına sahip olabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER