Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Günümüzde merak edilen sorulardan biri genel sağlık sigortası nedir olmaktadır. GSS, sağlık harcamaların finansmanını sağlayan pek çok vatandaşın yararlanabildiği bir sistemdir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Günümüzde en çok merak edilen sorulardan biri de genel sağlık sigortası nedir olmaktadır. Genel sağlık sigortası, kişilerin sağlığının korunması, sağlık riskleriyle karşılaştıkları zaman oluşacak olan harcamaların finansmanını sağlar.

Bu sigorta ile kişilerin ekonomik gücüne bakılmadan ortaya çıkacak olan hastalıkların riskine karşı, toplumun fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit derece yararlanması sağlanır. Herkesin genel sağlık sigortasının kapsamına alınmasına 2012 de başlanmıştır.

Kapsam dışı olarak isimlendirilmekte olan:

 1. Banka Sandık Mensupları
 2. Hükümlü Tutuklular
 3. Yurt Dışından Sağlık Hizmeti Alanlar

hariç Türkiye’de yaşamakta olan herkes genel sağlık sigortasının kapsamına girer.

GSS Kapsamına Girenler

 • Sigortalı Çalışmakta Olan
 • Kendi Hesabına Çalışan
 • Devlet Memuru Olarak Görev Yapan
 • İsteğe Bağlı Sigorta Yaptıran
 • Kurumdan Aylık Gelir Alan
 • 65 Yaş Aylığı Alanlar
 • Şeref Aylığı Alanlar
 • Stajyer Avukatlar

gibi pek çok kişi bu kapsama girmektedir.

Bunların yanında herhangi bir kapsamda olmayan veya sigortalıların bakmak ile yükümlü oldukları kişi kapsamına girmeyen işsiz, kurumdan herhangi bir gelir aylığı almayanlar da sigorta kapsamına girer. Bu kişilere kurumlar tarafından otomatik olarak sigorta tescil edilir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir Getirilen Yenilikler Nelerdir?

Gençler mezuniyetten itibaren belli yaş ve süre sınırı olarak sağlık hizmetlerinden ücretsiz şekilde yararlanabilir. Lise mezunlarına 20, üniversite mezunlarına 25 yaşına kadar anne veya babasından iki yıl bakmak ile yükümlü olarak, anne ve babasından yararlanamıyor ise gelir testi yaptırmadan sigortadan faydalanabilir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir Gelir Testini Kimler Yaptırmalıdır?

Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişilerin prim ödeyip ödemeyeceklerini, eğer ödeyecekler ise ne kadar ödemesi gerektiğini belirleyen testtir. Bu kapsamda bulunan kişiler genel sağlık sigortası yaptırdıklarından itibaren ikametlerinin olduğu yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek bu testi yaptırmalıdır.

Gelir Durumu Değişen Kişiler Tekrar Gelir Testine Gider mi?

Bu kapsamda olan sigortalılardan gelir durumu değişmiş olanlar, durumunun değiştiği zamandan itibaren yeniden gelir testi için Sosyal Yardımlaşma kurumlarına başvurabilirler.

Gelir Testi İçin Belli Bir Süre Var mı?

Herhangi sosyal güvencesi olmaması sebebi ile genel sağlık sigortası kapsamında tescil edilen kişilere durumlarının belirtilmiş olduğu bir tebligat gönderilir. Gelirin aynı evde yaşayan aile de kişi başına düşmekte olan tutar asgari ücretin 1/3'ünün altında olduğunu düşünen kişiler, gelen bu tebliğden itibaren 1 ayda gelir testi için oturduğu yerin bulunduğu SYDV'ye başvurmaları gerekir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER