Gastrit nedir? Gastrit’in belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Gastrit nedir? Gastrit’in belirtileri Nelerdir? Böbreklerimizi Korumak İçin Tüketebileceğimiz Besinler Nelerdir? Tüm bu sortuların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gastrit nedir? Gastrit’in belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Genelde 2 kişide bir görünen bu durum kimi zaman aşırı yiyecek tüketiminde veya alkol, asitli içecekler vb. tüketildiği durumda yaşanmaktadır. Midenin iç yüzeyinde mukoza tabakasının iltihaplanmasına Gastrit denir. Yetişkinlerde ileri yaşlarda ve toplumda sık görülen rahatsızlıktır.

Ülserin başlangıcı olarak kesin bir geçiş süreci olmasa da dikkat edilmediği taktirde rahatsızlığı ülsere çevirmektedir. Ülsere göre yüzeysel hasar vardır. Derinlere geçtiği zaman ise ülser şeklinde aşındırma yapabilir. Gastrit genel olarak bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Yoğun antibiyotik tedavisi ile kesin başarılı tedavi uygulanabilir. Toplumda sık rastlanılan belirti vermeden de görülebilen hastalık türüdür. Her iki yetişkinden biri Gastrittir.

 • Nedenleri ise Kronik H. pylori enfeksiyonu en dikkat çekenidir. Bütün dünyada bu bakteri görülür. Yalnız bu bakterinin çocukluk dönemi alınıp yetişkinliğe kadar vücutta barındığı görülür ve gelişmekte olan ülkelerde en yüksek enfeksiyon oranına sahiptir. Kötü beslenme, alkol kullanımı, doğrudan mide yüzeyini tahriş etmek gastrite neden olabilir. Sigara kullanmak da midede etkili olan sinirleri uyarır ve fazla asit salgılanması Gastrite neden olabilir.
 • Genelde bu hastalığa asıl sebep olan önemli bir diğer faktörde strestir. Stres halinde asit fazla salgılandığı için mide yüzeyi tahriş olarak gastrite neden olur. Çağımızın üretimi olan GDO üretimi ve bilinçsiz beslenmede bu hastalığın sebeplerinden biridir.
 • Bazı ilaçlar ise mideyi tahriş ederek bu hastalığa sebep olur. Örneğin; çok fazla aspirin, romatizma ilaçları, ağrı kesiciler mideye zarar verir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği, solunum yetmezliği gibi rahatsızlıklar sonucu da görünebilir.
 • 2 tür belirti evresi vardır. Bunlardan biri; kronik gastrittir ve çok az belirti ya da hiç belirti vermeden sadece midede şişkinlik, kusma, mide bulantısı, geğirti ve iştah azalması görülebilir.
 • Akut gastritte ise midede yanma, sıcaklık ve ağrı görülür. Kronik gastrit gibi bunda da kusma vardır ve aç karnına ağrıların arttığını hasta söyleyebilir. İlaç ve alkol mide yüzeyine zarar verip yara haline dönüşmesinde kusmada koyu renk kan görülebilir. Ve dışkı koyulaşır.
 • Tedavisinde ise az ve sık yemek, gece mümkünse yemek yememek ve yatmadan 3 saat önce mide besini öğütecek olduğu için yatmadan en az 3 saat önce yemeyi kesmek gerekmektedir. Mide genişleyen bir organ olduğu için ne kadar çok yerseniz mide genişleyecek ve yüzeyde ki yanma daha da artacaktır. Lokmaların küçük ve sık sık çiğnenerek yenmesi sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ne çok sıcak ne de çok soğuk yemek yemek mideye olumsuz bir etkide bulunacağı için tavsiye edilmemiştir. Yemekten hemen sonra uzanmamak dik bir biçimde oturmak gerekir. Çünkü asit salgılanmasında mide kapakçığından yemek borusuna giden fazla salgılanmış asit, yemek borusuna zarar vereceği için tahrişe neden olabilir.Peki gastrite iyi gelen yiyecekler hangileridir ve gastrite kötü gelenleri hangileridir? Öncelikle lifli sindirimi kolay yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Lifler hakkında biraz bilgi verelim. Lif gıdaların bağırsak enzimleri tarafından sindirilmediği kısımdır. Besin lifleri suda ve suda çözünmeyen olarak ikiye ayrılır. İki lif türü farklı rahatsızlıkların tedavisinde ve belirtilerinin hafifletilmesinde faydaları vardır. Suda çözünen kan şekerini stabil tutmada ve kötü kolesterolün düşürülmesinde yardımcı olurken, suda çözünmeyen lif ise kabızlığı gidermek, sindirim sistemi hastalıkları riskini azaltmak ve hemoroidi önlemede kullanılmaktadır. Günlük lif ihtiyacı 1000 kaloride 14 gramdır. Sağlıklı yetişkinlerde 2000-2500 kaloride 28-35 gram arası önerilmektedir.
 • Tahıllar lif çok önemli besinlerdir. Kahvaltıda Pişmiş Yulaf Kepeği ya da Ezmesi günlük lif ihtiyacını karşılayabilir. Yulafla meyve tüketmek lif oranını arttıracaktır.Lifli meyveler ise; kuru erik, armut, narenciye (portakal, greyfurt) gibi meyveler çözünür lif oranları yüksektir. Şeftali, elma, muz, böğürtlende bu kategoride bulunmaktadır.
 • Baklagillerde ise; mercimek, fasulye, nohut gibi baklagiller günlük lif ihtiyacını karşılayacaktır. Her bir baklagil 3 adet meyve kadar lif içerir.
 • Sebzelerde ise; sebzeler bu alanda çok geniş bir yer kaplamasa da brokoli, Brüksel Lahanası, havuç gibi lifli sebzeler sindirim ve kalp sistemine iyi gelen sebzelerdir.

Gelelim Suda Çözülmeyen Liflere

 • Beslenme uzmanları suda çözünmeyen lifi tokluk hissi verdiği için diyet yapanlara önermektedir. Bu lifler bağırsak boyunca sindirilmeden hareket eder ve bağırsak hareketine yardımcı olarak kabızlığı ve kabızlığa bağlı rahatsızlıkları önler.
 • Sebzeler; suda çözünen liflerin aksine bir çok sebze bu kategoride yer almaktadır. Şalgam, pancar, karnabahar, lahana, Brüksel Lahanası ve havuç suda çözünmeyen lifli sebzelerdir.
 • Meyveler; kabızlık sorununa lif bakımından zengin elma kabuğu önerilir. Kabuğu olan, çekirdeği olan her meyve yüksek oranda lif içermektedir.Kabızlığı hafifletmek için kiraz, üzüm, ananas, portakal, kayısı, kavun, erik ve karpuz tüketebilirsiniz.
 • Tahıllarda ise; buğday kepeği, çavdar ve kahverengi pirinç önerilir.
 • Besin lifi tüketmek sağlık açısından oldukça mühimdir. Besin lifinin önemi, tüketmeyen yetişkinlerin, tüketenlere göre karşılaştırması yapılınca ortaya çıkmaktadır. Tüketenler; kalp ve damar hastalıklarına yakalanma, şeker hastalığı geliştirme, sindirim sistemi hastalıklarına yakalanma riski oldukça azdır. Lifli gıda tüketenlerin yaşam süresi ve kalitesi artmış durumdadır.
 • Şeker düzeyi ve sindirim sistemi üzerindeki etkisinin yanı sıra, organlarda oluşan iltihapların azalmasına ve potansiyel olarak kanser yapan maddeleri vücuttan atmaya da yardımcı olmaktadır.
 • Gastrit ile mücadelede en önemli silahımız saydığımız bu besinlerdir ve doğru tüketildiğinde hayat kalitemizi artıracağı şüphesizdir.
 • Unutmayalım ki her insan önce kendisinin doktoru olmalı, rahatsızlığı olmasa da ''Sağlıklı bir hayat nasıl yaşanır?'' sorusunun cevabını aramalıdır. Sağlıklı, mutlu günler.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER