Doğum Teminatı Nedir?

Doğum Teminatı Nedir, Ne Anlama Gelmektedir? Doğum teminatı, gebelik ve doğum planlarını göz önünde bulundurarak eklenen bir teminattır.

Doğum Teminatı Nedir?

Doğum Teminatı Nedir, Ne Anlama Gelmektedir? Doğum teminatı, bireylerin özel sağlık sigortası yaptırırken gebelik ve doğum planlarını göz önünde bulundurarak anne adayı için özel sağlık sigortasına eklenen bir teminattır.

Doğum teminatının sağlık sigortasına eklenmesinin ardından gebelik sırasında yapılacak olan doktor kontrolleri ve hastane giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanır. Anne baba adaylarının hayatlarının en büyük kararını verirken mutlaka doğum teminatını içeren bir özel sağlık sigortası seçmeleri tavsiye edilir.

Doğum Teminatı Nedir, Doğum Teminatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum teminatı nedir? Bu teminattan nasıl yararlanılır? Soruları özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen ve aynı zamanda gebelik planları bulunan anne adayları tarafından oldukça merak edilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise doğum teminatının, sigortanın yapıldığı tarihten bir yıl sonra devreye girmesidir.

Özel sağlık sigortası sırasında poliçeye eklenen doğum teminatının işlerlik kazanması için bir yıl gibi bir süreye ihtiyaç vardır. Yani özel sağlık sigortasının yapılmasını takip eden ikinci yılda anne adayları hamile kalırsa, yapılacak olan harcamalar o zaman doğum teminatı kapsamında karşılanır. Dikkat edilmesi gereken bir zamanlamadır.

Doğum Teminatı Ne Zaman Geçerli Olur?

Doğum teminatını poliçesine ekleten anne baba adaylarının, yeni doğan bebekleri için doğumdan hemen sonra hastaneden taburcu edilinceye kadarki sürede yapılacak olan hastane harcamaları doğum teminatı sayesinde özel sağlık sigortası tarafından karşılanacaktır.

İştirak oranlarına uymak koşuluyla yapılacak olan harcamaların hangi sağlık kuruluşlarında yapıldığının bir önemi yoktur. Sağlık kuruluşları içinden sigorta şirketiyle anlaşmalı olanlarını seçmeye gerek duyulmaz.

Doğum Teminatında Kapsam Dışı Kalan Durumlar

Özel sağlık sigortaları poliçelerine eklenen doğum teminatlarının kapsamında oda, refakatçi, yemek, ilaç ve tanı masrafları yoktur. Ayrıca geçmişte yaşanan olumsuz gebelikler ve gebelik öncesinde risklere dair yapılacak tanı masrafları da doğum teminatının kapsamına dâhil değildir.

Ödemelerin karşılanmasında herhangi bir sorun çıkmaması adına teminatın sigortaya dahil edilme zamanına dikkat edilmelidir. Doğum teminatı nedir? Sorusunun en kritik cevaplarından biridir zamanlama.

Farklı sigorta şirketlerine göre bekleme süreleri vardır ve bu süre sonunda gebe kalan müşterilerin harcamaları karşılanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamamak için mutlaka teminatın maddeleri incelenmeli ve uzman sigortacıdan yardım alınmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER