Doğum Sigortası

Doğum Sigortası Nedir? Özel sağlık sigortalarının ek teminatları arasında doğum sigortası da bulunur. Hem bebeğin sağlığı hem de kişilerin kendi sağlıkları için gerekli olan teminatlardır.

Doğum Sigortası

Doğum Sigortası

Doğum Sigortası Nedir? Özel sağlık sigortalarının ek teminatları arasında doğum sigortası da bulunur. Genellikle hamileliği planlayan kadınların, hem yeni katılacak olan bebek ve bebeğin sağlığı hem de kişilerin kendi sağlıkları için özel sağlık sigortasında bulunması gerekli olan teminatlardır.

Doğum sigortasının şartları her sigorta şirketinde farklı olabilir. Genellikle anne adaylarının hamilelik süreçlerinde olan kontrolleri, normal doğum, sezaryen ve hastanelerin masraflarını kapsamaktadır.

Bunlara ek olarak doğum sırasında anne ve bebekler de olabilecek sağlık sorunlarını da kapsar. Doğum sigortası yaptırmak isteyenler sigorta şartlarını detaylı bir şekilde incelemelidir.

Özel sağlık sigortalarında bulunan doğum teminatlarından yararlanılabilmesi için sigortanın ne zaman başlaması gerektiği oldukça önemli olmaktadır.

Doğum Sigortaları Ne Zaman Yapılmalıdır?

Doğum sigortası açısından en önemli nokta, teminatların sigortaya dahil edilme zamanı olmaktadır. Bu teminat sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilmektedir. Doğum sigortasının ilk ödemesinden 1 yıl sonra yararlanılabilmektedir.

Bu sebep ile anne adaylarının hamile kalmadan 1 yıl önce bu sigortayı yaptırmış olmaları gerekmektedir. Sağlık poliçe teminatının başlamasından itibaren 1 yıl içinde bulunan doğum, gebelik kontrolleri ve bunlara bağlı giderler sigortadan karşılanmamaktadır.

Bu giderler sadece poliçelerin ikinci yılında karşılanmaktadır. Doğum sigortasının ödemesi ve doğum sırasında gerçekleşmiş olan giderler sigorta şirketlerince 1 yıl süren poliçe dönemlerinde sadece 1 defa ödenmektedir.

Özel sağlık sigorta şirketlerinin farklı uygulamaları olabilir. Bazıları doğumdan önce 1 yıl yerine 6 ay gibi uygulamalara gider. Sigorta ödemesinde herhangi bir sorun yaşanmaması için, karar verilmeden önce doğum teminatı incelenmeli ve gerekli destek alınmalıdır.

Limitsiz Özel Sağlık Sigortalarında Doğum Geçerli mi?

Limitsiz sağlık sigortası yaptırmış olan kişilerin doğum sigortası ve teminatı hakkında bilgi alınması gerekir. Bu konu her sigorta şirketinde farklı olabilir.

Yeni Doğan Bebek ve Çocuklarda Sigortalanabilir mi?

Özel sağlık sigortasının şartlarının dâhilindeyse yeni doğan bebekler doğumdan itibaren özel sağlık sigortasından yararlanabilir.

Doğum Teminatlarının Bekleme Süresi Ne Kadardır?

Özel sağlık sigortası yapılırken, isteğe bağlı olarak poliçeye ek olarak doğum teminatları da eklenebilir. Fakat doğum teminatlı olan sigortalar yaptırıldığı zaman, hemen devreye girmemektedir. Bunların belli bir zamanları bulunur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER