Diyet İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Diyetler Neden Başarısızlıkla Sonuçlanır?

Diyet İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Diyetler Neden Başarısızlıkla Sonuçlanır?; Günümüzde çoğu insan kilo problemleri yaşamaktadır. İnsanlar yoğun yaşam şartlarından dolayı hazır gıdalara yöneldiğinden veya öğünleri atladıklarından dolayı hızla kilo almaktadır.

Diyet İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Diyetler Neden Başarısızlıkla Sonuçlanır?

Diyet İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Diyetler Neden Başarısızlıkla Sonuçlanır?; Günümüzde çoğu insan kilo problemleri yaşamaktadır. İnsanlar yoğun yaşam şartlarından dolayı hazır gıdalara yöneldiğinden veya öğünleri atladıklarından dolayı hızla kilo almaktadır. Kilo almanın en önemli nedenlerinden biri öğün atlamaktır. Uzman diyetisyenlere göre hiçbir öğün atlanmamalıdır. Diyetisyenler özellikle kahvaltı öğünü güne iyi başlamak ve zinde olmak amacıyla bu öğünün atlanmaması gerektiğini savunmaktadırlar.

Kilo problemlerinin artması nedeniyle uzman diyetisyenler tarafından önerilen diyetler önem kazanmıştır. Kolayca diyet yapmak ve hızlı kilo verebilmek için diyette bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar aşağıda sıralanmıştır:

Diyet İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? 

1. Hedef Belirleyin

Öncelikle diyette başarılı olabilmek ve hızlı kilo verebilmek için hedef belirlemek gereklidir. Kilo hedefimiz gerçekçi olmalıdır. Kilo hedefi ne kadar gerçekçi olursa hedefe yaklaşmamız o kadar kolay olur. Hedefimiz 2 haftada 10 kilo vermek olmamalıdır. Bu hedef hiç sağlıklı değildir, bu kadar kısa sürede fazla kilo vermek vücudumuzda ters etkilere neden olmaktadır. Hedefimiz ayda 4 kilo vermek şeklinde olursa hem hedefimiz gerçekçi ve ulaşılabilir olur hem de bu şekilde kilo vermek daha sağlıklı olur.

2.Uzman Yardımı Alın

Kilo verme sürecinde uzman bir diyetisyenden yardım almak daha iyi olacaktır. Yanlış yapılan diyetler size hızlı kilo verdirebilir fakat diyet yapmayı bıraktığınız anda hızla kilo alırsınız. Kilo verme sürecinizde bir uzmandan yardım alırsanız hem sağlıkla kilo verirsiniz hem de bu süreçte birinin size destek olması size iyi gelecektir.

3.Bol Bol Su Tüketin

Diyet sırasında günde 2-2,5 litre su içmek metabolizmanızı hızlandıracaktır. Bunun yanında yaz aylarında bolca ter ile beraber sıvı atılmaktadır. Halsizlik yaşamamak için ve ter ile atılan sıvıyı yerine koymak için bol bol su tüketmeliyiz.

4.Doyup Doymadığınızı Kontrol Edin

Yapılan çalışmalar yavaş yemek yiyen kişilerin daha hızlı kilo verdiklerini göstermektedir. Yediğimiz yemek beyin tarafından yenildikten yirmi dakika sonra algılanmaktadır. Bu nedenle yavaş yemek ve yemek yerken durup doyup doymadığınızı kontrol etmek kilo vermenize katkı sağlayacaktır.

5.Pozitif Olun

Diyet yapmak tamamen beyinle alakalı bir eylemdir. Eğer kilo veremeyeceğinize ve diyet yapamayacağınıza inanırsanız beyniniz bunu komut olarak algılayacak, böylelikle kilo vermenize izin vermeyecektir. Pozitif olun. Kilo vereceğinize ve hayal ettiğiniz vücuda sahip olacağınıza inanın. Buna inandıktan sonra hızla kilo verdiğinizi göreceksiniz.

6.Kendinizi Ödüllendirin

Sürekli yediklerinize dikkat etmek bazen çok sıkıcı olabilmektedir. Diyet yaparken kendinizi ödüllendirmek sizi motive eder. İki haftada bir istediğiniz yemeği yiyin fakat bir sonraki gün diyet listenizden bazı şeyleri çıkarmanız gerekebilir.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER