Depresyon Sağlığı Nasıl Etkiler? Stres Seviyenizi Azaltmak İstiyorsanız Bu Yazımızı Mutlaka Okuyun

Depresyon, beyinde nörolojik değişikliklere; zihinsel, duygusal ve fiziksel değişimlere neden olur.

Depresyon Sağlığı Nasıl Etkiler? Stres Seviyenizi Azaltmak İstiyorsanız Bu Yazımızı Mutlaka Okuyun

Depresyon, beyinde nörolojik değişikliklere; zihinsel, duygusal ve fiziksel değişimlere neden olur. Bu değişikliklerin tanımlanmış nedenleri, serotonin ve norepineferin gibi nörotransmitterlerin üretiminde ve nörotransmiter reseptör sahalarının işleyişinde değişiklik olmaktadır. Amerikan Psikoloji Vakfı (2009) bu nöropsikososyal değişimlere nörovejetatif depresyon belirtileri olarak değinmektedir. Uyku düzeninde değişiklikler, yorgunluk ve iştah kaybını içerir.

Stres Hormonları

Stres ve depresyon arasındaki bağlantıyı tanımak önemlidir. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'ne (NIMH) göre şiddetli akut stres ve kronik stres depresyona yol açabilir. Depresyonun fiziksel etkileri, vücudun stres yanıtı ile birleştirilir. Don Colbert, MD Stess Less (2008) adlı kitabında, 30'dan fazla hormon ve nörotransmitter ile birlikte 1.400'den fazla fiziksel ve kimyasal reaksiyonun vücudun stres yanıtında yer aldığını bildirmektedir.

Stres yanıtı sırasında vücut norepinefrin, epinefrin ve kortizol (kortikosteroid) adı verilen üç önemli hormonu salgılar. Bu stres hormonları, vücut savaşta veya uçuş modundayken ortaya çıkan semptomlardan sorumludur. Yüksek kalp hızı ve kan basıncı, yüksek kan şekeri ve sindirim organlarından beyne kanın pompalanması, vücudun algılanan tehditlere cevap vermesine yardımcı olur. Fiziksel etkiler arasında ağız kuruluğu, hızlı ve düzensiz bir kalp atım hızı, anksiyete ve iştahsızlık sayılabilir.

Kan Şekeri

Günümüzde doktorlara göre uzamış stres ve depresyon, kortikosteroid üretimini etkileyerek stres hiperglisemisine neden olabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri Ulusal Diyabet, Böbrek ve Sindirim Hastalıkları Enstitüsü'ne göre, hiperglisemi nöropati, böbrek hastalığı, hipertansiyon ve zayıf yara iyileşmesini artırmaktadır.

Bağışıklık Sistemi

Depresyon bağışıklık sistemini zayıflatır, özellikle de vücudun karsinojenlerden (kansere neden olan maddeler) korunmasına yardımcı olan doğal öldürücü T hücrelerini. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi de vücudun inflamatuar yanıtını etkiler. NIHM depresyonun bu giibi fiziksel etkilerinin artmış osteoartrit, astım, kalp hastalığı ve otoimmün bozukluklarla ilişkili olduğunu bildirmektedir.

Kardiyovasküler Sistem

Amerikan Kardiyoloji Koleji'ne (2005) göre, endojen katekolaminlerin (stres hormonları) salınımı, vazokonstrüksiyona ve kalp hızının artmasına neden olmaktadır. Bu, kalbin daha fazla çalışmasını gerektiren kan basıncında bir artışa yol açar. Depresyonun nörovejetatif semptomları, bir kişinin egzersiz yapması, yemek yemesi veya uygun bir şekilde uyutması olasılığını azaltır. Bu davranışlar, bir kişinin yüksek tansiyon, ateroskleroz, kalp krizi ve inme gibi kardiyovasküler komplikasyonlar geliştirme riskini artırır.

​​​​​​Sonuç olarak nasıl depresyon kişinin yalnızca ruh halini değil, ayrıca, fiziksel sağlığını da olumsuz yönde etkiliyorsa hafif derecede dahi olsa depresif belirtiler gösterdiğiniz zaman psikolog veya psikiyatriste başvurmanız sizi daha büyük felaketlerden kurtaracaktır.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 20:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER