Anne Karnındaki Bebeğin Cinsiyeti Nasıl belirleniyor? Hangi Yöntemler Kullanılıyor?

Anne Karnındaki Bebeğin Cinsiyeti Nasıl belirleniyor? Hangi Yöntemler Kullanılıyor? Hamile kaldığını öğrenen bir annenin elbette en çok merak ettiği şey bebeğinin cinsiyeti dir.

Anne Karnındaki Bebeğin Cinsiyeti Nasıl belirleniyor? Hangi Yöntemler Kullanılıyor?

Anne Karnındaki Bebeğin Cinsiyeti Nasıl belirleniyor? Hangi Yöntemler Kullanılıyor? Hamile kaldığını öğrenen bir annenin elbette en çok merak ettiği şey bebeğinin cinsiyetidir. Hamilelik müjdesiyle birlikte bebeğinin kız mı yoksa erkek mi olduğunu herkesçe merak uyandırır. Bu merak bir süre daha devam eder. Çünkü bebek ilk haftalarındayken cinsiyetin öğrenilmesi mümkün değildir. İlerleyen haftalarda bebeğin cinsiyeti öğrenilir fakat bir ay içinde farklı bir sonuç da alınabilir. Bazen bebeğin cinsiyeti yanlış da görülebilir.

Anne Karnındaki Bebeğin Cinsiyeti Nasıl belirleniyor? Hangi Yöntemler Kullanılıyor?

Bebeğin Cinsiyetini Belirleme Yöntemleri

Ultrasonla Cinsiyet Belirlenmesi

 • Merakla beklenen cinsiyet öğrenme zamanı ancak 3. aydan sonra başlar. Yani 3. aya kadar maalesef cinsiyet belirlenemez. En erken tarih verilmesi gerekirse 3. aydan verilir.
 • Ancak bu tarih de bebeğin cinsiyetini öğrenmek için erken bir tarih olabilir. Ortalama 4. Ayda cinsiyet öğrenilir. Fakat 1 ay sonra bebeğin cinsiyetinin değiştiği de görülebilir.
 • 5. ayda artık net bir şekilde bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağı öğrenilir. Bebeğin cinsiyeti ultrason yardımıyla belirlenir. Cinsiyetin değişmesinin sebebi de doğru izlenememesidir.
 • Aslında bebek kız olacak dendiyse bu genelde doğru çıkar ve yanılma ihtimali pek yoktur. Ancak erkek bebeklerde penis yeterince izlenemezse bebeğin kız olduğu söylenebilir. 1 ay sonra bebeğin aslında erkek olduğu anlaşılır ve penis net olarak görülmeye başlanır.
 • Bilindiği gibi anneler bebeklerinin cinsiyeti konusunda sabırsız oluyorlar. Bu nedenle daha erken zamanlarda bebeğin cinsiyetini öğrenmek istiyorlar. Ama bu pek de mümkün olmuyor. Çünkü bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için en az 13-14 haftalık olması gerekiyor.
 • Hatta bu dönemde yanılma payı da olabiliyor ki 16 haftaya kadar beklenebiliyor. En garantisi ise 20. Haftada ise kesin olarak belirlenebiliyor.
 • Uzmanlara göre aslında ilk andan itibaren yani bebeğin anne karnında vücut bulmaya başladığı ilk andan itibaren bebeğin cinsiyeti bellidir.
 • Ancak bunun görülmesi mümkün olmuyor. Bebeğin belli bir büyüme ve olgunlaşma sürecinden geçtiği ve cinsiyetinin bu nedenle erken görülemeyeceği için beklemek gerekiyor.
 • Bebeğin cinsiyetinin öğrenmek için farklı yöntemler kullanılabilir. Ancak en yaygın olanı ultrasondur. Ultrason dışında bebeğin cinsiyetini öğrenmeye yarayan yöntemler: amnosentez ve koryon villus biyopsisidir. Kordosentez yöntemi de yine bebeğin cinsiyetini öğrenmeye yarar. Amnosentez yönteminde anne karnından su alınarak bebeğin cinsiyeti belirlenir.
 • Diğer cinsiyet belirleme yöntemleri evde uygulanan yöntemlerdir. Ancak bu evde cinsiyet belirleme yöntemlerinin birtakım zararları olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bazı ülkelerde yasaklı olup bazı ülkelerde de önerilmemektedir.

Annenin İdrarıyla Yapılan Cinsiyet Belirleme Testi

 • Boy Girl İntelliGender cinsiyet belirleme testleri evde uygulanan testlerdir. Bu testleri uygulamak oldukça kolaydır.
 • Bazı ülkelerde yaygınlaşan bu testler bazı ülkelerde tavsiye edilmektedir. Bu test annenin sabah kalktıktan sonra yaptığı ilk idrarla uygulanır.
 • Bu idrar test için kullanılır. Verilen kaba konan idrar 10 dakikada yeşile dönerse bebek erkektir. Eğer bu idrar turuncu rengini alırsa bebek kızdır. Bu testin uygulanması için 10 haftanın geçmesi yeterli. Yani yaklaşık 2.5 aylıkken bebeğin cinsiyeti belirlenebilir.
 • Anne ve baba adaylarını bebeğin cinsiyetini bu kadar erken öğrenmek heyecanlandırıyor. Bu nedenle ultrasondan daha erken cinsiyet konusunda haber veren bu testi edinip uygulamak istiyorlar. Ancak bazı ülkelerde bu test yasaklanmıştır. Bizim ülkemizde bu test için henüz bir hüküm yok.
 • Yani tavsiye de edilmiyor yasak da konmuş değil. Ancak bazı zararlarından da bahsediliyor. Bazı anne ve babalar cinsiyet konusuna son derece önem veriyor.
 • Bebeğin cinsiyetini erken dönemde öğrendiklerinde bu bebeği istemeyebiliyorlar. Aynı zamanda bu erken dönem kürtaj için önerilen dönemle aynı zamana denk geliyor.
 • Bebeğin cinsiyetini erkenden öğrenen aileler bebeği aldırmak isteyebiliyor. Ancak her canlı gibi onun da doğmaya ve yaşamaya hakkı olduğundan bu kürtaj işlemi etik bulunmuyor. Aynı zamanda aileler kendi bebeklerinin hayatına son vermiş oluyor.
 • Erken dönemde cinsiyet belirlemenin zararlarının yanında faydalarından da bahsediliyor. Bazı genetik hastalıklar cinsiyete göre yayılıyor. Bu nedenle bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi ailelere ve doktorlara fikir verebiliyor.
 • Görüldüğü gibi erken dönemde cinsiyet belirlemek çok da uygun bulunmuyor. Aynı zamanda bu işlem 0 doğru çıkmıyor.
Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER