Ovülasyon Nedir, Ovülasyon Ne İşe Yarar? Kolay Yoldan Hamile Kalmak

Ovülasyon Nedir, Ovülasyon Ne İşe Yarar? Kolay Yoldan Hamile Kalmak

/
/
19 görüntüleme

Ovülasyon Yumurtlama Takibi ile Kolayca Hamile Kalmak

Hamile kalmaktan korunan kadınlar gebe kalmak istediklerinde ilk aylarda hamile kalabileceklerini düşünebilmektedir. Fakat kimi zaman kadınlar hangi günlerde hamile kalabilecekleri hakkında bir bilgiye sahip olmadığından dolayı doğru günleri hesaplanamamaktadır. Hamile kalmak için uygun günler vardır ve cinsel birlikteliğin bu günlerin takip edilerek gerçekleşmesi gebeliği kolaylaştıracaktır.

Ovülasyon Ne İşe Yarar?

Ovülasyon diğer bir adı ile yumurta takibi olarak adlandırılmaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kadınlar yumurtlama günlerini takip ederek hamile kalabilmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen bireyler doğru günlerde cinsel ilişkiye girerek hayallerine kısa sürede ulaşabilir. Gebe kalmak isteyen bir kadının regl günleri düzenli ise ovülasyon tespiti yapması kolay olacaktır.

Örneğin bir kadın eğer 28 günde bir regl oluyor ise muhtemel yumurtlama tarihi ayın 14. gününe denk gelecektir. Bu sayede bireyler yumurtlama takibi günleri yaparak yumurtlamanın verimli olduğu günlerde cinsel birliktelik yaşar ise gebelik söz konusu olabilecektir.

Ovülasyon testini eczanelerde bulabilir ve evinizde kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Gebelik testleri gibi ovülasyon testleri de pozitif çıkmaktadır. Pozitif rengin koyu olduğu günler gebe kalmak için değerlendirilmelidir.

Kolay Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Herhangi bir sağlık problemi olmayan 35 yaş altı kadınlarda gebe kalma süreci 6 ay olarak belirlenmiştir. Eğer kadın ve erkekle herhangi bir sağlık sorunu yok ise gebelik 6 ay süre içerisinde gerçekleşebilir. Gebe kalmak isteyen kadınların kadın doğum uzmanları ile iletişimde olması da önemlidir.

Kadın doğum uzmanları gebe kalmak isteyen kadınlarda herhangi bir sakınca görmediği durumlarda regl tarihlerine bakarak birlikte olabilecek günleri söyleyecektir. Cinsel birlikte olunacak günler yumurtaların geliştiği güne denk geldiğinde gebelik oluşması söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Kadında Doğurganlığı Arttıran Yiyecekler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine