Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Sorgulama

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Sorgulama

/
/
43 görüntüleme

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulaması Nasıl Yapılır konusu vergi zaman dilimini ve ödemelerini kaçırmak; cezalı ödeme yapmak istemeyen araç sahipleri için önemli bir konudur. Ödenecek tutarın bilinerek bütçe planlaması yapılması açısından bilgi edinilmesi faydalı olacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne demektir?

Motorlu araç sahiplerinin vergi mükellefi olduğu motorlu taşıtlar vergisi her sene Ocak ve Temmuz ayında iki taksit halinde ödenmektedir. Vergi Gelir İdaresi Başkanlığı aksi bir durum söz konusu değil ise açıklanan yeniden değerleme oranında tahsil edilir.

Ödenecek vergiye araç model yılı ve motor hacmi etki etmektedir. Motorlu taşıtlar vergisinin tutarları incelendiğinde silindir hacmi büyük olan araçlardan fazla küçük olan araçlardan az vergi alınmaktadır. Araçların model yılları göre belirlenen aralıklarda da vergi tutarı değişmektedir.

Yaşı küçük araçlar fazla vergi öderken yaşı büyük araçlar belirli kademelere göre azaltılmış vergiye tabi tutulmaktadır.

Mükellefler tarafından Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulaması Nasıl Yapılır? Konusunda birçok yöntemden bahsetmek mümkündür. Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi olan www.gib.gov.tr adresine girerek borç sorgulama ve ödemesine tıklamak yeterlidir.

Motorlu aracınızın plaka bilgisi ve T.C. Kimlik numarası girilmesi sonucu açılan ekranda motorlu taşıt vergisi bölümü seçilerek bugüne kadar olan ödeme bilgileri, ödenmesi gereken tutar görülebilecektir. Mükellefin istemesi halinde ekran altındaki öde butonu tıklanarak kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisinin sorgulaması mobil veya internet bankacılığı kullanarak yapılabilmektedir. Bankanın mobil veya internet bankacılığı uygulaması açılarak vergi ödemesi ya da ödemeler butonu tıklanarak açılan ekrandan MTV ödemesi seçilmeli ve müteakiben plaka girilmelidir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi E-Devlet 

Ödenmesi gereken vergi görüntülenecektir. E Devlet şifresine sahip vatandaşlar içinde E Devlet üzerinden vergi borcunun öğrenilebilmektedir.

E Devlete girmeyi müteakip arama bölümüne Motorlu taşıtlar vergisi yazıldığında ya da vergi borcu yazıldığında üzerinize kayıtlı motor taşıtların da dâhil olduğu tüm güncel vergi borçları görüntülenebilmektedir.

Verginin sorgulanabilmesi için internet kullanmayan kişiler banka şubelerine giderek plakalarını söylemek suretiyle mevcut borçlarını görebilmektedir. Bunların dışında aracın herhangi bir plaka bilgisini girmeden

  1. Motor Türü
  2. Silindir Hacmi
  3. Aracın Yaşı
  4. Tescil Tarihi

girilerek hesaplama yapan sitelerde bulunmaktadır.

MTV Ödenirken Taksit Yapılır mı?

Vergi ödeme esnasında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Ocak ve Temmuz aylarında ödenecek iki taksit dışında yapılan bir taksit bulunmamaktadır. Vergi ödemesini kredi kartı ile yapan kişilere bankaya göre değişmekle birlikte peşin fiyatına 2 ve daha fazla taksit yapılabilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulaması Nasıl Yapılır hususunda bilgi sahibi olarak bütçenizi çok daha rahat planlayabilirsiniz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine