Miyom Nedir, Miyom Neden Oluşur? Miyom Tedavisi

Miyom Nedir, Miyom Neden Oluşur? Miyom Tedavisi

/
/
20 görüntüleme

Miyom Neden Oluşur? Miyom, iyi huylu olarak adlandırılan kanser riski oluşturmayan tümörlerdir. Regl gören kadınların rahimlerinde ya da rahim ağızlarında gelişmektedir. Miyomun bir diğer adı ise fibroid tümördür. İçteki üreme organlarının yer aldığı pelvis bölgesinde çok sıklıkla rastlanan bir tümör cinsidir.

Hemen hemen 5 kadından birinde ergenlik dönemlerinden itibaren miyom oluştuğu tespit edilmiştir. Genelde 30 yaş ve üzeri kadınlarda görülmesine karşın bazen 20 yaş ve altındaki bayanlarda da miyoma rastlanmaktadır. Oluşum nedenleri kesin bilinmese de hormonal, genetik ve çevresel etmenlerin bir araya gelmesiyle oluştuğu düşünülmektedir. Düzenli şekilde jinekolog muayenesine giden bayanlarda daha erken fark edilmektedir. Miyomların oluşmasının korkulacak bir yanı olmadığını bilmelisiniz.

Miyom nedir, Miyom neden oluşur?

Miyomlar bazen regl dönemlerinin düzensizleşmesine, ağır bir kanamaya, ağrıya veya uzun sürmesine neden olabilmektedir. Cinsel birliktelik esnasında ağrı, karın bölgesinde şişme, sık sık tuvalete gitme isteği ve kabızlığa yol açabilir. Miyomların kısırlığa sebebiyet vermesi ise çok ender görülen bir durumdur. Ameliyatla veya rahmin alınmasıyla temizlenmeleri sağlanabilmektedir. Akustik miyom ve miyom embolizaysonu tedavileri de son dönemlerde ortaya çıkan tedavi yöntemleri arasındadır. Genler miyomların oluşmasında önemli role sahiptir. Daha önceki jenerasyonda görülmüşse yeni nesilde olması muhtemeldir. Bazı bayanların miyom oluşumlarına aileden miras alınan genlerin sebep olduğu bilinmektedir.

Kadınlık hormonMiyom nasıl geçerları olan progesteron ve östrojenin fazlası hormon dengesizliğine neden olarak miyom oluşmasına sebep olabilmektedir. Hamilelik döneminde miyom görülmesinin sebebiyse hormonal değişimlerdir. Hamilelikte oluşan miyomlar doktor tarafından takibe alınmalı, fazla büyümeleri durumlarında ameliyatla alınmalıdırlar.

Ekstra hormonla karşı karşıya kalan rahim hücreleri de miyoma dönüşebilmektedirler. Menopoz sonrası östrojenin üretiminin sonlanmasının ardından bu miyomlar küçülür veya yok olurlar. Östrojen hormonunu taklit eden fit östrojen işlenmiş yiyeceklerde, deterjanlarda ya da vücut losyonlarında kullanılan bir maddedir. Bu madde de miyom oluşumunu tetikleyici niteliktedir.

Bir önceki yazımız olan Miyom Nedir ? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine