Koşmak Neye iyi Gelir?

Koşmak Neye iyi Gelir?

/
/
21 görüntüleme

Koşmak Neye iyi Gelir?,Şüphesiz ki, düzenli yapılan koşular en iyi egzersizlerden biridir. Hem formda kalmanıza yardımcı olan koşu ayrıca, vücudunuzun savunma mekanizmalarını da güçlendiriyor.

Yazının devamında koşu neye iyi gelir, düzenli koşmanın faydaları nelerdir sorularının cevaplarını paylaşacağız.

Düzenli Yapılan Koşunın Vücuda Faydaları:

Düzenli koşanların iskelet sistemlerinin güçlü olduğu ve osteoporoz gibi önemli bir sağlık probleminden korunduğu da ortaya çıkmıştır. Tempolu koşular sayesinde atılan her adım kilo vermenizi kolaylaştırıyor.

 • Düzenli ve tempolu koşu yapmak için vücudun çok fazla enerjiye ihtiyacı vardır. 1 kilometrede vücut 100 kalori kadar yakabilmektedir. Ortalama 8 km hızla koşan biri, aynı sürede yapılan, bisiklet sürme ve yüzme gibi egzersizlerden fazla kalori yakabilmektedir.
 • Koşarken çok fazla kalori harcadığınız doğrudur. Ancak koşu bittikten sonra da vücut kalori yakmaya devam edebilmektedir. Çünkü, koşarken vücudumuz bol oranda oksijen alıyor ve bu oksijen daha fazla kaloriyi yakabiliyor.
 • Koşu, metabolizma hızını arttıran en iyi egzersizlerden biridir. Düzenli koşan insanların metabolizma hızı normal insanlara göre çok daha hızlı olabilmektedir. Yağ yakan en iyi aktivitelerden biri koşudur diyebiliriz.
 • Düzenli koşan insanların, kalp kasları kuvvetlenirken, kalpleri de büyümektedir. Büyüyen gelişen kalp kasları sayesinde nabız hızınız dinlenme esnasında düşmektedir. Normalde 70-75 olan olan nabız, düzenli koşuyla birlikte 55-56 ya düşmektedir. Bu durum da gün içinde kalbinizin daha az ve daha güçlü atmasını sağlamaktadır. Bu şekilde kalbiniz daha az yorulacak ve daha az çalışacaktır.
 • Düzenli yapılan koşular, yüksek kolesterole, obezite sorununa, şeker hastalığına ve yüksek tansiyona iyi gelmektedir. Yavaş tempoda yapılan 1 saatlik bir koşu 550 kalori yakmanızı sağlayacaktır.
 • Koşu yaparken, eğer imkanınız varsa açık havayı ve toprak zemini tercih edin. Bu şekilde yaptığınız koşular, koşu bandına göre daha faydalı olacaktır. Bu yüzden toprak, düz ve yumuşak zeminde koşu yaparsanız, hem sakatlanma riskiniz ortadan kalkacak, hem de vücudunuz daha fazla oksijen alacaktır.
 • Basenim erimiyor ne iyi gelir diye soracak olursanız, koşu tam size göre bir aktivitedir. Özellikle bayanlar için koşu, basen ve bacak eriten bir egzersizdir. Düzenli yapılan koşar özellikle bacağı ve basenleri inceltir. Bu şekilde de daha fit bir görünüm kazanabilirsiniz.
 • Koşu stres düzeyinizi düşürür. Beynin dopamin adı verilen hormonun salgılamasına yardımcı olur. Bir hafta boyunca düzenli koşu yapın, her koşudan sonra daha huzurlu, daha sakin olduğunuza şahit olacaksınız.
 • Sabah koşusu kalp krizi riskini yüzde 50’ ye kadar azaltmaktadır. Sabah ılık limonlu su içip, 15 dakika bile koşarsanız hem etkili bir şekilde zayıflayacaksınız hem de kalp krizi riskiniz azalacaktır.
 • Düzenli yapılan koşular sayesinde sıcak ve soğuğa karşı vücudunuz normal insanlardan daha dayanıklı olacaktır. Bunun sebebi metabolizma hızınızın artmasıdır.
 • Sürekli yapılan koşular sayesinde mükemmel bir uyku düzenine sahip olacaksınız.  Yastığa başınızı koyduktan kısa bir süre sonra uyumak için koşu yapmayı bir hayat felsefesi olarak benimseyin.
 • Depresyondaysanız ya da kaygı bozukluğu problemini yaşıyorsanız, içinde bulunduğunuz bu durumdan koşu sayesinde daha erken çıkabilirsiniz.
 • Eğer ilerleyen yıllarda Alzheimer hastalığına yakalanmak istemiyorsanız, düzenli olarak haftada 4-5 gün koşun.
 • Koşu, zihni güçlendirip, dikkatinizi daha hızlı toplamanızı sağlıyor. Hayatı daha pozitif bir pencereden görmek istiyorsanız, bu egzersiz sizin için büyük bir yol gösterici olacaktır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine